szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Puzzle ze sztuką – vol. 5

10.09.2014

Na deser

ART KONSULTACJE PREMIUM

Toshusai Sharaku to tajemniczy japoński twórca drzeworytów prezentujących znane postacie ze świata sumo i japońskiego teatru kabuki. Choć niektórzy badacze podważają teorię o jego istnieniu, ponieważ do dziś tożsamość Sharaku pozostaje zagadką, to wiadomo, że pozostawił po sobie 150 barwnych odbitek utrzymanych w jednolitej stylistyce.

Ten drzeworyt będący w kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku należy do serii dwudziestu sześciu Portretów aktorów kabuki z trzech teatrów w Edo, czyli dzisiejszego Tokio. Przedstawia on aktora Otani Onijiego II wcielającego się w rolę Yakko Edobeia, bohatera 13-aktowego dramatu „Koi Nyobo Somewake Tazuna” napisanego przez twórcę teatru lalkowego bunraku Yoshidę Bunzaburo zaadaptowanego do potrzeb teatru kabuki. Twórczość Sharaku jest niezwykle cenna pod względem dziedzictwa kulturalnego Japonii, co również odzwierciedla zainteresowanie kolekcjonerów jego pracami oraz cenami, jakie osiągają poszczególne dzieła.

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.