szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

USA oddaje Peru skradzione obrazy

10.09.2014

Świat: wydarzenia

Władze federalne Stanów Zjednoczonych zdecydowały się oddać skradzione z peruwiańskiego kościoła obrazy meksykańskiego artysty Miguela Cabrery.  

Miguel Cabrera urodzony w południowym Meksyku przeprowadził się do Mexico City, gdzie kształcił się z zakresu sztuk pięknych i zasłynął jako fundator Akademii Malarstwa. W Ameryce Południowej uznaje się go za jednego z najwybitniejszych twórców swoich czasów. Głównie słynął z portretów znanych osób, poetów, szlachciców oraz świętych. Jako pierwszy został dopuszczony do wykonania kopii świętej ikony przedstawiającej Matkę Bożą z Guadalupe mającej według wierzących cudotwórczą moc. Jego dzieła zwłaszcza te o tematyce religijnej cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów sztuki dawnej. Znaczna część sprzedawana jest poprzez rodzime domy aukcyjne, część przez amerykańskie. Przykładowo znany portret Matki Boskiej Boleściwej wykonany w 1761 roku sprzedano w Mexico DF w kwietniu 2013 roku za 280 tys. meksykańskich peso czyli ponad 60 tys. zł, znacznie powyżej kwoty szacowanej. Jedną z wyższych cen uzyskał na amerykańskiej aukcji dzieł sztuki w 2011 roku w Thomaston w stanie Massachusetts tryptyk przedstawiający sceny rodzajowe, który szacowano na 3 tys. dolarów, a ostatecznie osiągną cenę 10-krotnie wyższą, bo aż 32,5 tys. dolarów (ponad 100 tys. zł).

W 2008 roku dziewięć dzieł sztuki tego artysty zostało skradzionych z kościoła w stolicy Peru – Limie. Złodzieje przemycili je do Stanów Zjednoczonych, choć nie długo mogli cieszyć się łupem. Rok później osiem obrazów zostało odkrytych w domu aukcyjnym Cedar Falls w Iowa przekazanych przez anonimowego kolekcjonera. Dziewiąte dzieło zatytułowane Wskrzeszenie Łazarza znalazło się w istniejącym nieoficjalnie domu aukcyjnym w Nowym Jorku. Po potwierdzeniu, że również jest ono autorstwa Miguela Cabrery, FBI wzięło je w depozyt. Policja nie udzieliła również informacji, w jaki sposób dzieło trafiło na nowojorską aukcję, ani nie ujawniła tożsamości przestępcy. Podejrzani o udział w kradzieży i przemycie dzieł sztuki odpierają wszelkie zarzuty, dlatego nadal trwa śledztwo w tej sprawie.

Po sześciu latach, w piątek 5 września 2014 roku, obrazy zostały zwrócone peruwiańskiemu rządowi. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta ceremonia z amerykańskich oficjeli oraz ambasadora Peru w USA, Harolda Forsytha, który wyraził ogromne zadowolenie z pozytywnego zakończenia. Jak stwierdził, „kradzież dzieł sztuki to kradzież tożsamości, zabranie możliwości podziwiania piękna naszej wspólnej historii”.

Fot. (góra) Miguel Carbera, Sor Juana, 1750, źródło: Wikipedia

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.