szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Dzieła Georgii O’Keeffe zostaną sprzedane

15.09.2014

Aktualności, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Muzeum Georgii O’Keeffe w Santa Fe w Nowym Meksyku ogłosiło sprzedaż kilku cennych dzieł artystki. Decyzję podejmowano z ciężkim sercem, choć – jak twierdzą władze muzeum – ma to wspomóc rozbudowę i modernizację instytucji.

Georgia O’Keefe związała się ze środowiskiem artystycznym Nowego Jorku w 1916 roku. Była niezwykle kreatywna, a przy tym miała wizję, którą konsekwentnie realizowała, dlatego szybko zyskała sobie przychylność zarówno wśród innych malarzy pokolenia jak i krytyki. Głównie przedstawiała przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, naturę w sposób abstrakcyjny. Temat realistyczny poddawała swoistej dekonstrukcji i budowała go od nowa według własnego konceptu. Ciężką pracą, talentem i czynnym udziałem w społeczności zdobyła szacunek, uznanie i bardzo wysoką pozycję – rzadko spotykaną wśród kobiet-malarek w tamtych czasach.

Muzeum Georgii O’Keeffe w Santa Fe

Muzeum Georgii O’Keeffe powstało w 1997 roku w Santa Fe w Nowym Meksyku w środkowych stanach, w jedenaście lat po śmierci artystki. Kolekcję zbudowano częściowo na mocy testamentu, który po sobie pozostawiła. Nie każdy ze spadkobierców zgadzał się z postanowieniami ostatniej woli, dlatego nie obyło się bez długich i bardzo skomplikowanych procesów sądowych pomiędzy spadkobiercami O’Keeffe. Jednakże znaczna większość fotografii, pamiątek, listów oraz najważniejszych dzieł sztuki w historii twórczości została przekazana na potrzeby muzeum. Dziś jest to ponad 3000 eksponatów, w tym dokładnie 1149 dzieł sztuki – obrazów na płótnie, rysunków i rzeźb powstałych w latach 1901-1984. W 2001 roku powstało The Georgia O’Keeffe Museum Research Center, które prowadzi badania nad amerykańskim modernizmem, a dokładnie finansuje ekspertyzy, wspiera działalność historyków sztuki oraz publikacje tematyczne.

Trzy płótna wystawione na aukcje

Parę dni temu podjęto decyzję o sprzedaży kilku najważniejszych dzieł Georgii O’Keeffe – znanych na arenie międzynarodowej – w tym ikoniczny Jimson Weed/White Flower 1 z 1932 roku olej na płótnie (przedstawiający niezwykle toksyczną roślinę zwaną po polsku bieluniem znaną ze swoich narkotycznych właściwości) przekazany w darze Muzeum Georgii O’Keeffe w 1996 roku przez Burnett Foundation – głównie wspierającej i patronującej twórczości malarki. Wcześniej Jimson Weed/White Flower 1 przez 6 lat zdobił ścianę gabinetu Georga W. Busha w Białym Domu, na wyraźne życzenie ówczesnej pierwszej damy Laury Bush. To wielkie wyróżnienie i prestiż, który zwykle podnosi wartość dzieła sztuki. Według specjalistów Biały kwiat ma przynieść nawet do 15 mln dolarów zysku. Kolejny obraz to On The Old Santa Fe Road  z 1931 roku został sprzedawany kilkukrotnie, aby znów trafić w ręce Burnett Foundation, która przekazała pracę w 1999 roku do Muzeum. Wycenia się ją na kwotę do 3 mln dolarów. Ostatnie dzieło to Untitled (Skunk Cabbage) z 1927 roku, które w latach 30. znalazło się w prywatnej kolekcji, a następnie zostało odkupione w 1972 roku przez samą Georgie O’Keeffe. Z przyjemnością dokonywała zakupu własnych prac, zwłaszcza tych, do których miała szczególny stosunek emocjonalny. Następnie w latach 80. obraz zawędrował do rodziny malarki, a w końcu do Burnett Foundation.

Być może Sotheby’s?

Nie ustalono jeszcze przez który dom aukcyjny dzieła zostaną sprzedane (choć Sotheby’s ma być odpowiedzialny za transport obrazów), wiadomo natomiast, że już niedługo pojadą w długą podróż po USA i do Hong Kongu – ma to na celu zachęcenie kolekcjonerów do kupna obrazów. Wycenia się je łącznie na ok. 18 mln dolarów.

Dyrektor Muzeum Robert Kret przyznaje, że nie była to decyzja łatwa i nie podjęto jej pochopnie. Zdobyte w ten sposób fundusze mają być przeznaczone na dalszy rozwój i modernizację instytucji tak, aby stała się ona konkurencyjną jednostką na światowym rynku sztuki. Stwierdzenie to jest mało konkretne… Można tutaj przypomnieć, że nie będzie to pierwsza wyprzedaż dzieł O’Keeffe z kolekcji Muzeum. W 2010 roku poprzez dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku zlicytowano obraz Canna Red and Orange z 1924 roku. Uzyskał on wtedy cenę 1,4 mln dolarów. Praktyka sprzedaży dzieł sztuki z kolekcji muzeów nie jest niczym nowym. Również giganci na rynku postępują w ten sposób. Przykładem może być The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, które ma na koncie kilka ważnych licytacji dzieł sztuki ze swoich zbiorów. Jakkolwiek jednak nie spojrzeć na problem, sprzedaż muzealnych kolekcji – szczególnie tych państwowych – budzi kontrowersje i sprzeciw, zwłaszcza jeżeli zdobyte w ten sposób fundusze są niewłaściwie wykorzystywane, bądź niewykorzystywane wcale.

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.