szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Puzzle ze sztuką – vol. 6

17.09.2014

Na deser

Sklep rynekisztuka

Vincent van Gogh 1889 roku dobrowolnie poddał się leczeniu w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym w Saint-Rémy. Pod koniec życia malarz fascynował się związkami człowieka z naturą, a pszenica będąca motywem cyklu obrazów, który w tym okresie powstał, stała się swoistym symbolem sensu życia. Podczas rocznego pobytu w Saint-Rémy van Gogh stworzył niezwykle barwne krajobrazy prezentujące widok z okna jego celi szpitalnej.

Przedstawienia są bardzo różne – od pozytywnych, nasyconych mocnymi kolorami, po dramatyczne deszczowe, ciemne. W związku z tym, że na chwilę powróciło do nas lato, choć późne, zapowiadające nadejście jesieni to jeszcze ciepłe, proponujemy podjąć wyzwania i ułożyć jeden z doskonalszych dzieł w cyklu pt. „Pole pszenicy po deszczu. Równina Auvers” z lipca 1890 roku. Trawa na równinie nie ma soczystego, zielonego koloru, ponieważ jeszcze przesiąknięta jest deszczem, ważne jednak, że niebo jest już czyste i nic nie zapowiada kolejnej ulewy…

Fot. Vincent van Gogh, Pole pszenicy po deszczu. Równina Auvers, 1890, z kolekcji Carnegie Museum of Art w Pittsburgu.

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.