szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Wieża Diabła” za milion dolarów – sobotnia aukcja w Jackson Hole Art Auction

17.09.2014

Świat: aukcje

Kilka dni temu, a dokładnie w sobotę 13 września amerykański dom aukcyjny Jackson Hole Art Auction z siedzibą w Jackson w stanie Wyoming zorganizował aukcję sztuki, której rezultaty przerosły oczekiwania – 11,9 mln dolarów (ok. 32 mln zł).

To wyjątkowa w chwila w historii tego domu aukcyjnego, ponieważ w ciągu jego 8-letniego istnienia po raz pierwszy aukcja sztuki przyniosła tak wysokie dochody. Do tej pory oscylowały one wokół kilkuset tysięcy dolarów, zaledwie dwa razy otarły się o milion. Sobotnia aukcja przyciągnęła znaczną publiczność, w tym profesjonalnych kolekcjonerów. Wystawiono ponad 250 dzieł sztuki, z czego 208 sprzedano, ale za to po cenach znacznie przewyższających estymację. Dwie prace wzbudziły największe zainteresowanie i osiągnęły ponad 1 mln dolarów.

Pierwszą z nich był obraz autorstwa Thomasa Morana – amerykańskiego malarza, słynącego głównie z przedstawień Parku Narodowego w Yellowstone. Część z prac z tego cyklu została kupiona przez rząd amerykański na aukcjach sztuki. Jeden z nich The Three Tetons z 1895 roku zdobi ścianę Gabinetu Owalnego prezydenta Baracka Obamy. Nic więc dziwnego, że nazwisko Thomasa Morana w społeczności amerykańskiej elektryzuje, a kolekcjonerzy są gotowi słono zapłacić za płótna. Na aukcji w Jackson Hole Art Auction sprzedano dzieło Devil’s Tower z 1919 roku za 1,1 mln dolarów (3,5 mln zł). Przedstawia ono amerykański Pomnik Narodowy ustanowiony w 1906 roku, znajdujący się w stanie Wyoming – Więżę Diabła, czyli intruzję wulkaniczną (masę skalną powstałą z magmy zakrzepłej w głębi Ziemi) o wysokości ponad 1500 m n.p.m., często występującą w folklorze rdzennych Amerykanów. Obraz utrzymany jest w mistycznej, nieco fantazyjnej tonacji kolorystycznej.

Kolejną gwiazdą aukcji było dzieło Howarda Terpninga (ur. w 1927 roku), który – podobnie jak Thomas Moran – chętnie podejmował tematykę amerykańską na swoich obrazach. W przeciwieństwie jednak do Morana, Terping zasłynął nie malarstwem pejzażowym, a malarstwem rodzajowym uwieczniającym życie Dzikiego Zachodu. Na jego obrazach znajdziemy rdzennych Amerykanów i codzienną pracę kowbojów na farmie. Początkowo jego dzieła sprzedawały się za ok. 2 tys. dolarów, podczas sobotniej aukcji praca Major North and the Pawnee Battalion uzyskała kwotę 1,4 mln dolarów (4,5 mln zł).

Choć nie milionowym, ale również dobrym wynikiem może pochwalić się akwarela Charlesa M. Russella Buffalo Hunt z 1901 roku, które przedstawia polującego na bizony Indianina. Za to płótno aukcjonerzy spodziewali się uzyskać 900 tys. dolarów, ostatecznie udało się osiągnąć 700 tys. (2,2 mln zł).

Tak spektakularne wyniki młodego domu aukcyjnego, o jeszcze nie ugruntowanej pozycji na rynku sztuki, zwróciły uwagę ekspertów i kolekcjonerów. Pytanie tylko, czy to jednorazowy sukces, czy też dobra passa utrzyma się.

 Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.