szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nowy Jork: stolicą współczesnej fotografii kolekcjonerskiej

23.09.2014

Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie od podstaw, Świat: aukcje

Już niedługo Nowy Jork zamieni się w aukcyjną stolicę fotografii, już w październiku kolekcjonerzy będą mieli okazję wybierać najciekawsze i najbardziej wartościowe prace spośród ponad 1400 możliwych do kupieniach. Trzy nowojorskie domy aukcyjne już szykują się na przyjęcie klientów z całego świata.

Aukcje w Christie’s

W Christie’s przy Rockefeller Plaza zaplanowano aż trzy sesje aukcyjne już w poniedziałek 29 września. Będą  to fotografie z kolekcji Forbesa, fotografia współczesna w tym kunsztowne odbitki Edwarda Westona, fotografia modowa Richarda Avedona czy Irvinga Penna w stylu vintage i wiele innych, a na trzeciej sesji aukcyjnej pod młotek zostanie wzięta doskonała kolekcja Dona Sandersa (kolekcjonerzy będą mieli okazję zakupić prace Helmuta Newtona, Richarda Avedona czy Nobuyoshiego Arakiego).

Aukcje w Sotheby’s

Dzień później fotografię kolekcjonerską będzie można zakupić w murach Sotheby’s. Pierwsza aukcja poświęcona będzie modernizmowi w fotografii XX wieku. Pojawią się nazwiska wybitnych artystów-fotografików jak Aleksander Rodczenko, Imogen Cunningham, Lewis Hine, Ansel Adams, Robert Adams, Peter Beard, El Lissitzky, Edward Steichen, Francesca Woodman (będzie można obejrzeć je na towarzyszącej wydarzeniu wystawie dnia 26 września). Druga aukcja to prace Edwarda Westona wywołane przez syna Cole’a Westona, który jako jedyny miał prawo do wykonywania odbitek ojca.

Irving Penn, Mermaid Dress (Rochas), Lisa Fonssagrives-Penn, 1950, źródło: Phillips de Pury, Nowy Jork

Irving Penn, Mermaid Dress (Rochas), Lisa Fonssagrives-Penn, 1950, źródło: Phillips de Pury, Nowy Jork

Aukcje w Phillips de Pury

Trzeci dom aukcyjny to Phillips de Pury przy Park Avenue, który przeprowadzi dwie sesje aukcyjne fotografii z kolekcji Art Instute of Chicago. Pojawią się m.in. portrety malarzy – Joan Miró Billa Brandta, a także Max Ernst czy Marc Chagall Arnolda Newmana. Będzie można kupić prace słynnych fotografek jak Helen Levitt, Berenice Abbott czy Julii Margaret Cameron i ojców fotografii: Henriego Cartier-Bressona, Brassaia czy Andrégo Kertésza. Również podczas tej aukcji będzie można nabyć odbitki Edwarda Westona, Irvinga Penna (w tym Mermaid Dress (Rochas) wyceniane są nawet na 120 tys. dolarów), Imogena Cunninghama. Pojawi się też powojenna fotografia japońsko-amerykańskiego artysty Yasuhiro Ishimoto oraz jedna fotografia Man Raya Untitled (Natasha) z 1931 roku za 120 tys. dolarów i najsłynniejsze zdjęcie Richarda Avedona Dovima with Elephants, Evening Dress by Dior, Cirque… z 1955 roku przedstawiające modelkę ze słoniami, wyceniane na ok 70 tys. dolarów.

Jak poradzić sobie z tak dużym wyborem?

Oprócz budżetu kolekcjonera, będący kryterium kluczowym. Domy aukcyjne przede wszystkim starają się dopasować ofertę do zapotrzebowania danej społeczności kolekcjonerów, dlatego można przyjrzeć się liczbie wystawionych fotografii konkretnych artystów. I na tej podstawie niezaprzeczalny prym wiedzie Edward Weston, któremu Sotheby’s w całości dedykuje aukcję, wystawiając aż 548 odbitek w wykonaniu syna Cole’a Westona; większość powstałych w latach 1958-1988. Wartość całej kolekcji szacuje się na ok. 2-3 mln dolarów. Poza tą konkretną aukcją do kupienia będzie jeszcze aż 31 zdjęć artysty.

Kolejnym fotografem, któremu warto się przyjrzeć jest Irving Penn. Jego prace wystawiano w najlepszych muzeach na świecie, fotografował różnych magazynów modowych, w tym dla Vouge’a – jego pierwsza okładka pojawiła się w październikowym wydaniu w roku 1943. W Nowym Jorku będzie można kupić aż 58 fotografii jego autorstwa. Trzecie miejsce zajmuje Ansel Easton Adams, który w 1932 roku wraz z wspomnianymi Edwardem Westonem, Imogenem Cunninghamem, Willardem Van Dykem założył stowarzyszenia fotograficzne f/64 wyznającymi zasady fotografii czystej i prostej. W tym sezonie będzie wystawione 29 odbitek (z tego aż 17 tylko przez Sotheby’s, 30 września). Warci uwagi są zdecydowanie Richard Avedon (26 zdjęć), Robert Mapplethorpe (24 zdjęć) i Robert Adams (24 zdjęć), a także Berenice Abbott (w przedziale cenowym 5-10 tys. dolarów, 18 zdjęć).

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.