szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy numer kwartalnika „Artysta i Sztuka” już w sprzedaży

24.09.2014

Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Nowy, pachnący drukiem, trzynasty numer kwartalnika „Artysta i Sztuka” jest już w sprzedaży! A w nim mnóstwo wywiadów, cennych informacji ze świata sztuki oraz inspiracji płynących prosto z atelier wybitnych współczesnych artystów. Tym razem odwiedzimy pracownię Michaela Kleina i odkryjemy sekrety organicznego piękna ukrytego w jego obrazach. Udamy się też w podróż do ponadczasowego świata przedmiotów, aby zobaczyć jaka przyszłość maluje się przed martwymi naturami.

W rozważaniach o przyszłości nie zapominamy o sztuce współczesnej – muralach Tomasz i Mikołaja Sętowskich, fotografii Erwina Olafa oraz publicystycznych obrazach Janusza Szpyta. Na naszych łamach zagoszczą też kontrowersyjne prace prezentujące różna oblicza dziecięcych zabawek. Ich autor – Zbigniew Gorlak, otrzymał w tym roku nagrodę magazynu „Artysta i Sztuka” podczas III Triennale Malarstwa Animalis, z których zdamy relację. Na deser odwiedzimy konstancińską Villę La Fleur, w której mieści się prywatne muzeum założone przez fizyka oraz potentata w branży deweloperskiej – Marka Roeflera. Zapraszamy do lektury!
Tajemnice malarstwa martwa natura

W ŚWIECIE PRZEDMIOTÓW, MARTWA NATURA I CZAS. CZĘŚĆ 1

Mówiąc: „martwa natura” większość z nas ma przed oczami akademicki obraz z kompozycją owoców, niektórzy widzą efektownie ułożone pąki kwiatów w wazonie, a nieliczni – wanitatywne zestawienie symbolicznych przedmiotów i czaszki. W rozważaniach na temat tego gatunku zwykle rozpatrujemy dzieła dawnych mistrzów, tak jakby współcześnie nie istniały kompozycje godne uwagi.
Czy zatem nad martwymi naturami unosi się widmo końca? Nic bardziej mylnego! (…)
TEKST: NINA KINITZ

CZAR DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO

Nieczęsto zdarza się widzieć miejsca tak piękne i kolekcje tak doskonałe, że trudno o nich zapomnieć. Taka jest Villa La Fleur – prywatne muzeum w Konstancinie i jedna z największych kolekcji obrazów malarzy z kręgu Ecole de Paris. Marek Roefler – fizyk z wykształcenia, potentat w branży developerskiej, ale przede wszystkim kolekcjoner i człowiek o otwartym, bardzo przenikliwym umyśle, stworzył miejsce, które swoim wyglądem i niepowtarzalną aurą pozwala nam się przenieść w czas dwudziestolecia międzywojennego. (…)
TEKST: SAMANTA BELLING

SĘTOWSCY NA MURACH MIASTA

Tomasz Sętowski

Tomasz Sętowski

Murale stają się dziś wizytówką miast – mówi Tomasz Sętowski. Częstochowa ma to szczęście, że na swojej wizytówce ma właśnie Sentiego. Wraz z synem Mikołajem i grupą młodych twórców, artyści stworzyli gigantyczne malowidło na ścianie budynku, które powstało według projektu Tomasza Sętowskiego. (…)
TEKST: MICHALINA DOMOŃ

CHŁOPIEC Z PIŁKĄ

Rybczyński, Orchestra Multi

Rybczyński, Orchestra Multi

Na ekranie powitalnym strony www.RybczynskiCase.com anioł z połyskującym mieczem wygania nagą parę z raju. Ten raj to zapełnione rusztowaniami i ekranami nowoczesne studio filmowe. Adam i Ewa to Zbigniew Rybczyński ze swoją żoną, Dorotą Zgłobicką. Kto jest wypędzającym ich aniołem? Czyżby minister Zdrojewski? A co jest grzechem pierworodnym Rybczyńskiego? Czy to, że ujawnił malwersacje? (…)
TEKST: MARCIN KOŁPANOWICZ

PIĘKNO JEST W OKU WIDZA

Jak zdefiniować prace Erwina Olafa, jednego z najbardziej cenionych dziś na świecie holenderskich fotografów? Surowe i przesycone detalem, skromne i patetyczne, eleganckie, choć ocierające się o poetykę kiczu. Ich autor balansuje pomiędzy powściągliwością a przepychem, próbuje zwieść widza wystudiowaną formą, która tylko z pozoru jest pusta. Spomiędzy starannie zaprojektowanej scenerii przedmiotów, ludzi i przestrzeni przemawia bliżej niezdefiniowana nostalgia: smutek, samotność, potrzeba akceptacji? I piękno, które, jak mówi artysta, jest w oku tego, co patrzy. (…)
TEKST: MICHALINA DOMOŃ

NIEPOWSTRZYMANY POWRÓT SALVADORA DALEGO

Salvador Dali zmarł 23 stycznia 1989 r. w swoim rodzinnym mieście Figueras w Hiszpanii, notabene w okolicznościach, które wcześniej dokładnie przewidział. Jak wygląda sytuacja 25 lat po jego śmierci? Fenomen Dalego stał się dziś istotnym zjawiskiem kulturowym, a także czynnikiem, który w wyraźny sposób wpłynął na rozwój współczesnego malarstwa. Wciąż budzi zainteresowanie ekstrawagancka osobowość katalońskiego malarza, jak również jej deliryczne komponenty, które napędzane były zresztą stałą troską artysty o autopromocję. (…)
TEKST: ROGER MICHEL ERASMY

INDYWIDUALNY WSZECHŚWIAT

Janusz Szpyt

Janusz Szpyt

„Nie należę do osób zdyscyplinowanych, nie chcę ograniczać się doktrynami malarskimi, ani wymyślać i realizować programów artystycznych – moim programem na tworzenie jest brak programu. Wolność kreacji ma dla mnie wielką wartość. Być może stąd ta wielość tematów i wątków, których nie wartościuję, ale które podejmując uważam za tak samo ważne” – mówi Janusz Szpyt. (…)
TEKST: NINA KINITZ

SKARBY NATURY

„Moje artystyczne inspiracje pochodzą z wizualnego świata, który mnie otacza. Wierzę, że piękno znalezione w naturze wskazuje jakąś większą prawdę, której zrozumienie nadchodzi dopiero wtedy, gdy zaczynamy przyjmować z pokorą to, co widzimy” – twierdzi Michael Klein. (…)
TEKST: NINA KINITZ

ZBIGNIEWA GORLAKA ZABAWY KLOCKAMI

Barwne, świecące klocki Lego tym bardziej zaskakują na obrazach Gorlaka, że często pokazują historie poważne, a nawet okrutne. To między innymi dlatego profesor Roman Gajewski pisał na temat jego twórczości o wyższości zabawek dziecięcych nad zabawkami dla dorosłych. Na tegorocznym konkursie malarstwa Animalis artysta otrzymał wyróżnienie magazynu „Artysta i Sztuka”.
TEKST: MICHALINA DOMOŃ

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.