szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Puzzle ze sztuką – vol. 7

24.09.2014

Na deser

František Kupka to najwybitniejszy przedstawiciel czeskiej awangardy. Najlepsze lata jego twórczości przypadają na okres międzywojenny, przebywał wtedy w Paryżu i przebywał wśród elity swojego pokolenia. Otrzymał staranną edukację artystyczną – ukończył Akadamię Sztuk Pięnych w Pradze, wstąpił w szeregi wiedeńskiej Akademii i podjął studia w paryskiej École des Beaux-Arts.

„Szminka” to dzieło powstałe jeszcze pod wpływem ideologii modernizmu końca XIX wieku. Przed naszymi oczami jawi się kobieta nakładająca makijaż. Jest on mocny i wyrazisty. Zgaszone kolory całości kontrastują z żywym makijażem na twarzy kobiety.

W późniejszych latach Kupka zafascynował się dynamiką kubizmu, który dominował początek XX wieku, wypracował własny styl lirycznej abstrakcji, zmierzając w kierunku orfizmu. Jego uwaga skupiała się głównie na kolorze. Prace Kupki zasilają kolekcje najlepszych światowych muzeów i galerii.

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.