szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Spodziewane rekordy – Giacometti, Modigliani i van Gogh w Sotheby’s w Nowym Jorku

06.10.2014

Świat: aukcje

Na początku listopada w nowojorskim oddziale Sotheby’s zapowiada się emocjonująca aukcja Impresjonistów i Sztuki Współczesnej, na której kolekcjonerzy będą mogli licytować najważniejsze nazwiska XX-wiecznej sceny artystycznej. Oprócz malarstwa podczas tej aukcji pojawi się współczesna rzeźba m.in. autorstwa Giacomettiego, Modiglianiego i Miró.

Rydwan Alberto Giacomettiego

Alberto Giacometti, Rydwan, 1950-1952, źródło: Sotheby's

Alberto Giacometti, Rydwan, 1950-1952, źródło: Sotheby’s

Dzieło Giacomettiego Chariot z ang. Rydwan z 1950-1952 roku to charakterystyczna dla artysty rzeźba wykonana z brązu oraz drewna, która jest imponujących rozmiarów i liczy aż 144 cm wysokości. Dzieło to należy do jednego z najbardziej nowatorskich osiągnięć sztuki współczesnej, przedstawia boginię zastygłą w ruchu na wielkim drewnianym rydwanie. Rydwan wywodzi się z nurtu surrealizmu, który dominował twórczość Giacomettiego w lata 30. Swoją wymową wpisuje się w dominującą ówcześnie paryskie salony filozofię egzystencjalną i ma stanowić swoistą przestrogę przed igrzyskami śmierci jakimi była II wojna światowa. Prezentowane dzieło jest jednym z dwóch przykładów takiego zastosowania złotej patyny przez 40 lat będący w rękach prywatnych. W 2010 roku, Sotheby’s ogłosiło najwyższą cenę za dzieło w historii. Była to rzeźba Giacomettiego  L’homme qui marche I sprzedana za 104,3 mln dolarów. W 2013 roku Grande tête mince (Grande tête de Diego) osiągnął cenę 50 mln dolarów również poprzez Sotheby’s w Nowym Jorku. I była to najwyższa sprzedaż zeszłorocznego sezonu na aukcji Impresjonistów i Sztuki Współczesnej na świecie.

Tête Amadeo Modigliani

tete-2

Amadeo Modigliani, Tête, 1911-1912, źródło: Sotheby’s

Drugą gwiazdą wydarzenia będzie rzeźba Amadeo Modiglianiego. Artysta zwrócił się ku tej technice w 1909 roku, kiedy udało mu się wynająć pracownię z patio, na którym już od wczesnych godzin porannych można było zobaczyć go z dłutem w ręce. Sotheby’s zaprezentuje rzeźbę wykonaną z bloku kamiennego pt. Tête powstałą w latach 1911-1912. Emocji wokół tego dzieła dodaje fakt, że nigdy wcześniej nie było wystawiane na aukcji. Będzie można je oglądać w londyńskich galeriach od 12 do 18 października, zanim wróci do Nowego Jorku do siedziby Sotheby’s w ostatni dzień października. Według Simona Shawa – szefa departamentu Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej w domu aukcyjnym Sotheby’s „rzeźba Tête jest najbardziej cenioną rzeźbą tego artysty, jest otoczona szczególną czcią i stanowi niezwykle wartościowy element kolekcji prywatnej”. Wartość szacuje się na ok. 45 mln dolarów, choć cena końcowa może być znaczenie wyższa – jego obraz Nu assis sur un divan (La belle romaine) namalowany w 1917 roku został sprzedany za 69 mln dolarów w roku 2010.

Jeden z ostatnich obrazów przed śmiercią van Gogha

Vincent van Gogh, Vase with Daisies and Poppies, 1890, źródło: Sotheby's

Vincent van Gogh, Vase with Daisies and Poppies, 1890, źródło: Sotheby’s

Trzecim artystą, który przyciąga największą publiczność jest Vincent van Gogh. Podczas listopadowej aukcji pod młotek trafi martwa natura Vase with Daisies and Poppies z 1890 roku. Wyraża ona entuzjazm, energię i pasję znaną z najwybitniejszych prac van Gogha. Nie zdradzał on nadchodzącego tragicznego końca, a powstał zaledwie kilka tygodni przed samobójstwem malarza. Obraz ten znajdował się w kolekcji prywatnej przez ostatnie 20 lat. Ta martwa natura jest jedną z niewielu sprzedanych za życia autora. Została zakupiona przez uznanego światowego kolekcjonera Gastona Alexandra Camentrona, a następnie odsprzedana w 1911 roku do Paul Cassirer Gallery. Następnie zawędrowało do Niemiec, aby stamtąd pokonać długą drogę najpierw na Wyspy Brytyjskie a później przez Atlantyk do Nowego Jorku, po czym przez ostatnie 30 lat stanowiło własność rodziny Goodyearsów i na ich wyraźną prośbę wystawiano je w Albright-Knox Art Gallery w Buffalo w stanie Nowy Jork. Dzisiaj cena obrazu waha się od 30 do 50 mln dolarów. Podobnie jak rzeźba Modiglianiego dzieło van Gogha wystawiano publicznie, ale tym razem po drugiej stronie globu w Hong Kongu, już 12 października trafi do Londynu a stamtąd na aukcję do Nowego Jorku.

To jednak nie wszystko. Oprócz trzech wielkich mistrzów współczesności pojawią się również rzeźba Joana Miró Personnage Gothique, Oiseau-Eclair  z 1976 roku, do tej pory wystawianej przez National Gallery of Art Sculpture Garden w Waszyngtonie (wyceniana nawet na 9 mln dolarów) oraz praca na płótnie Pabla Picassa Homme assis z 1969 roku (spodziewana kwota oscyluje w granicach 8-12 mln dolarów).

Aukcja odbędzie się 4 listopada 2014 roku o godz. 19:00 w nowojorskim oddziale Sotheby’s. Natomiast wystawa towarzysząca otworzy się 31 października i potrwa do 1 listopada.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.