szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono obraz Caravaggia „Maria Magdalena w ekstazie”

28.10.2014

Aktualności, Świat: wydarzenia

Wybitna włoska historyczki sztuki – Mina Gregori –  potwierdziła autentyczność odnalezionego niedawno obrazu Caravaggia – Maria Magdalena w ekstazie. Obraz przechowywany był do tej pory w jednej z europejskich kolekcji dzieł sztuki.

Mina Gregori, prezes Fundacji studiów nad historią sztuki im. Roberto Longhi we Florencji oraz znawczyni życia i twórczości Caravaggia (1571 – 1610), autorka kilku książek na temat barokowego malarza jest przekonana o oryginalności odnalezionego obrazu. W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Repubblica stwierdziła, iż mimo wielokrotnego kopiowania obrazu, posiada on jednak cechy szczególne, pozwalające wskazać oryginał:

Zróżnicowane odcienie skóry ciała, intensywność twarzy. Mocne nadgarstki i poczernione dłonie w cudownych wariacjach kolorów i świateł oraz półcień zakrywający jej palce są najciekawsze i najbardziej intensywne aspekty malarstwa. To jest Caravaggio.

Jej opinia nie opiera się tylko na znajomości pędzla Caravaggia i stosowanych przez niego kolorach, ale także na dokumentacji znajdującej się na odwrocie obrazu. XVII-wieczna, ręczna nota wskazuje na komisarza i patrona malarza, Cardinale Scipione Borghese z Rzymu.

Uważa się, że Michelangelo Merisi de Caravaggio trzymał Marię Magdalenę w ekstazie w toskańskim miasteczku Porto Ercole, gdzie zmarł w 1610 roku. Następnie obraz został przewieziony do Neapolu, gdzie flamandzki artysta Louis Finson wykonał jego kopię, która trafiła do Marsylii. Dalsze losy obrazu nie są znane. W tajemniczych okolicznościach trafił on do Rzymu, gdzie ostatecznie odnaleziono go w prywatnej kolekcji.

Mina Gregori nie jest jednak jedynym ekspertem, który postanowił skomentować odkrycie. John Gash, starszy wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie w Aberdeen, także ekspert w dziedzinie włoskiego malarza, pozostaje sceptyczny wobec najnowszych doniesień. Jego zdaniem tylko szczegółowa analiza będzie w stanie potwierdzić autentyczność obrazu. W tej chwili sugeruje ostrożność w wydawaniu ostatecznych opinii.

Agnieszka Skowron

Fot. (góra): Michelangelo Merisi da Caravaggio „Maria Magdalena w ekstazie”, 1606

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.