
W 133 rocznicę urodzin hiszpańskiego artysty ponownie otwarto Muzeum Picassa w Paryżu. Po 5 latach modernizacji i renowacji, które pochłonęły ponad 50 milionów euro, kilkukrotnym przesuwaniu terminu oddania budowy, 25 października Prezydent Francji Francois Hollande otworzył odnowione Muzeum.
Muzeum mieści się w XVII-wiecznym budynku, który powstał za panowania Ludwika XIV, Króla Słońce. Miasto zakupiło go w 1964 roku, a cztery lata później został sklasyfikowany jako zabytek. Muzeum Picassa otwarto tam w 1985 roku, jako miejsce gromadzenia, przechowywania i prezentowania prac Picassa. Jego powierzchnia powiększona została trzykrotnie w porównaniu do stanu pierwotnego. Za nowy design odpowiada architekt Jean-François Bodin, który postanowił za bardzo nie ingerować w barokową bryłę, powiększając jedynie wersję starego planu. Powierzchnia wystawiennicza po renowacji zajmuje cztery piętra, piwnicę oraz poddasze. Dzięki temu Muzeum może zaprezentować widzowi o wiele więcej zbiorów niż dotychczas. Muzeum uzupełniło swoją stałą ekspozycję do 5000 eksponatów: rysunków, obrazów, rzeźb, ceramiki, notatników Picassa oraz 150 prac innych artystów wchodzących w skład prywatnej kolekcji artysty, m. in. obrazy Gauguina, Renoira, Modiglianiego i Miró. Obecnie ekspozycja Muzeum jest jedną z największych na świecie prezentującą prace Picassa.
Renowacja budynku, która pierwotnie miała trwać dwa lata, zajęła aż pięć. Wpłynęły na to „przeszkody biurokratyczne” opóźniające uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt budowy okazał się także dużo bardziej rozległy niż w pierwotnym założeniu. W związku z tym koszty przedsięwzięcia poszybowały gwałtownie w górę. W maju Claude Picasso, syn artysty, posądził rząd francuski o „robienie sobie kpiny” z jego ojca, po kolejnej wpadce, kiedy to nie można było znaleźć wystarczającej liczby pracowników na stanowisku strażnika muzealnego. Wkrótce po interwencji młodego Picassa francuska Minister Kultury zwolniła dyrektorkę Muzeum Anne Baldassari, która piastowała to stanowisko od 9 lat. Do jej odwołania przyczyniły się katastrofalny sposób kierowania projektem modernizacji, a także bunt pracowników przeciw jej sposobowi zarządzania instytucją. Nową dyrektor została Laurent Le Bon.
Nie ważne jak wiele indywidualnych prac Picassa znajduje się w Londynie, Madrycie i Nowym Jorku. W muzeum w Paryżu można zobaczyć pełnię jego pracy twórczej, Picassa wczesnego i późnego, obrazy duże i małe, rzeźby, prywatne notatniki. Nic dziwnego, że niespokojne tłumy roiły się przez drzwiami Muzeum w dniu oficjalnego otwarcia.
Agnieszka Skowron
Fot. (góra): Pablo Picasso „Studio with Plaster Head” (1925), źródło: Museum of Modern Art
Portal Rynek i Sztuka