szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Wiosna” Maneta sprzedana za 65,1 mln na aukcji w Christie’s

07.11.2014

Świat: aukcje

Na wtorkowej aukcji w Christie’s Rockefeller Center w Nowym Jorku sprzedano obraz Maneta „Wiosna” za sumę 65,1 mln dolarów, osiągając rekordową cenę za jego pojedynczą pracę. Obraz trafi do J. Paul Getty Museum w Los Angeles.

Przewidywana cena sprzedaży wynosiła 35 mln dolarów. Otto Naumann, który reprezentował Muzeum, wylicytował go za prawie połowę więcej, dokładnie 65,125 mln dolarów. Poprzedni rekord Maneta wynosił 33,2 mln dolarów za obraz „Autoportret z paletą” („Self Portrait With a Palette”) (Sotheby’s,  22 czerwca 2010 r.).

Manet "Jesień" (Study of Mery Laurent)

Manet „Jesień” (Study of Mery Laurent), 1882

Dyrektor Muzeum – Timothy Potts – po zakończonej licytacji przekonywał o wyjątkowości dzieła Maneta. Uważa się je za przełomowe dla impresjonizmu, ponieważ łączy w sobie wielkie tradycje malarskie z nowatorstwem. Dzieło namalowane w 1881 r., dwa lata przed śmiercią artysty, przedstawia aktorkę Jeanne Demarsy w kwiecistej sukni i w rękawiczkach. „Wiosna” to pierwszy obraz należący do serii portretów, które miały prezentować pory roku w Paryżu.  Z powodu śmierci artysty seria nie została ukończona. Namalowane zostały jedynie „Wiosna” i „Jesień”.

„Wiosna” stanie się częścią istniejącej kolekcji impresjonizmu i postimpresjonizmu, dołączając do innych obrazów Maneta prezentowanych przez Getty Museum: „Portret Madame Brunet” („Portrait of Madame Brunet”)(1860-63), „Ulica Mosnier z flagami” („The Rue Mosnier With Flags”), „Walka byków” („Bullfight”) i „Portret Julien de la Rochenoire” („Portrait of Julien de la Rochenoire”).

Obraz ma zostać jak najszybciej przewieziony do Los Angeles i zostać wystawiony na widok publiczny w przeciągu kilku tygodni, zapewnia Potts.

Wtorkowa aukcja w Christie’s była jedną z kilku odbywających się na przestrzeni dwóch tygodni, oferująca sztukę impresjonistów i sztukę nowoczesną. Dom aukcyjny Sotheby’s w tym samym czasie zorganizował aukcje o tej samej tematyce.

Agnieszka Skowron

Fot. (góra): Édouard Manet „Wiosna”, 1881. Źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.