szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Aukcyjny rekord Jaspera Johnsa pobity

13.11.2014

Świat: aukcje

Ikoniczne dzieło amerykańskiego malarza przedstawiające flagę Stanów Zjednoczonych zostało sprzedana po raz kolejny. Tym razem trafiło pod młotek domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku w czasie Wieczornej Aukcji Sztuki Współczesnej i uzyskało rekordową dla artysty cenę, aż o 7 mln dolarów wyższą niż podczas poprzedniej aukcji.

W 2010 roku Christie’s sprzedało obraz Flaga amerykańska z lat 60. ubiegłego stulecia za 28,8 mln dolarów. Po czterech latach wartość tego obrazu drastycznie wzrosła. Obraz przedstawia najdłużej obowiązującą flagę w historii Stanów Zjednoczonych, bo aż 47 lat, na której liczba gwiazdek wynosi 48 (dzisiaj liczba słynnych gwiazdek wynosi 50.). Jest odzwierciedleniem nastrojów amerykańskich lat powojennych, które różniły się od wartości estetycznych dominujących w tym samym czasie w Europie. Symbole kultury dla Amerykanów celebrujących zwycięską wojnę z hitlerowską III Rzeszą zaczęły przenikać do sztuki.

O sławie i wielkim zapotrzebowaniu na dzieła prekursora pop-artu, od którego uczyli się niemal wszyscy najwybitniejsi przedstawiciele tego kierunku w sztuce, nie trzeba przypominać. Jego prace zdobią Biały Dom w Waszyngtonie, stały się też przedmiotem pożądania złodziei dzieł sztuki. Obrazy Johnsa kradł m.in. jego najbliższy współpracownik, co więcej bez trudu znajdował chętnych do kupna nieukończonych dzieł.

Oprócz Jaspera Johnsa na nowojorskiej aukcji pojawiły się inne wybitne nazwiska. Można było zakupić prace Aleksandra Caldera, Christophera Woola, Willema de Kooninga, Jeana-Michela Basqiata czy Ona Kawary. Pracę Marka Rothko pt. No. 21 (czerwony, brązowy, czarny i pomarańczowy) z 1953 roku sprzedano za 45 mln dolarów. Drugim najdroższym obrazem był słynny portret Elizabeth Taylor autorstwa Andy’ego Warhola znany pod tytułem Liz #3 [Early Colored Liz]. Uzyskał on wynik 33 mln dolarów. Jest to jeden z kilkunastu portretów uwielbianej przez pop kulturę amerykańskiej aktorki.

Andy Warhol, Liz #3 [Early Colored Liz], źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Liz #3 [Early Colored Liz], źródło: Sotheby’s


Dochód z całej wieczornej aukcji wyniósł 343 mln dolarów, choć niektóre prace zwykle najdroższych artystów pozostały niesprzedane. Zalicza się do nich m.in. dzieło Jeffa Koonsa – autora najdroższej rzeźby na świecie – pt. Księżyc (żółty) powstały w latach 1995-2000, wyceniany na 18 mln dolarów.

Fot. Jasper Johns, Flaga, 1983, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.