szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polskie akcenty na Vienna Art Week 2014

18.11.2014

Świat: wydarzenia

17 listopada stolica Austrii zamienia się w międzynarodową stolicę sztuki, ponieważ to właśnie tam odbywa się Vienna Art Week będący jednym z ważniejszych festiwali sztuki współczesnej. W tym roku organizatorzy przygotowali znacznie więcej atrakcji dla odwiedzających, ponieważ Vienna Art Week obchodzi swoje 10. urodziny.

Fot. Vienna Art Week 2012 Foto © Florian Rainer

Fot. Vienna Art Week 2012 Foto © Florian Rainer

Motto jubileuszowej edycji Vienna Art Week brzmi „Running Minds”, czyli „Uciekające Umysły”. W centrum uwagi trwających przez cały bieżący tydzień licznych imprez i wydarzeń kulturalnych organizatorzy umieścili artystyczny proces twórczy oraz związana z nim wytrwałość, cierpliwość, a także siła i opanowanie. Oprócz artystów, którzy przedstawiają swój punkt widzenia tego problemu, w Wiedniu pojawią się również eksperci z całego świata, którzy podejmą próbę analizy oraz podsumowania zjawisk i trendów pojawiających się w sztuce współczesnej i najnowszej.

Wiedeń stanie się na cały tydzień prawdziwą mekką dla wszystkich sympatyków sztuki dzięki zaplanowanym licznym wystawom, wykładom, seminariom, panelom dyskusyjnym, performancom i programom specjalnym. Co ciekawe, pojawią się także i polskie akcenty. Od 17 do 23 listopada będzie można obejrzeć wystawę indywidualną Ryszarda Waśki (ur. 1947 w Łodzi, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej sceny artystycznej. Był zapraszany przez największe światowe muzea i galeria jak Tate Gallery, MoMa, brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach jak Biennale w Wenecji czy w Sao Paolo. Obecnie od 25 lat mieszka i tworzy w Berlinie), na której zaprezentowane zostanie wideo pt. Rose Selavy będące częścią filmu Mały różany ogród z 1997 roku. Tytuł nawiązuje do postaci Marcela Duchampa używającego pseudonimu Rose Sélavy i jego słynnego performancu oraz ostatniego pojawienia się publicznie w Pasadenie w 1963 roku.

Fot. Vienna Art Week 2013 Foto © Florian Rainer

Fot. Vienna Art Week 2013 Foto © Florian Rainer

W dniu 22 listopada 2014 r., czyli w trakcie „open studio day”, będzie można spojrzeć za kulisy współczesnej produkcji sztuki. Ponad 100 pracowni artystycznych w Wiedniu będzie w tym dniu otwarta dla publiczności, by mogła ona zobaczyć, jak przebiega proces twórczy.

W roku ubiegłym 26 instytucji kultury oraz 43 galerie odwiedziło w ramach festiwalu aż 35 tys. zwiedzających. Szacuje się, że 10. edycja przyciągnie znacznie większą liczbę gości.

Program festiwalu Vienna Art Week dostępny jest na stronie internetowej: www.viennaartweek.at

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.