szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Puzzle ze sztuką – vol. 10

03.12.2014

Na deser

Jacek Malczewski – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy okresu modernizmu – poprzez symboliczny cykl obrazów zatytułowanych imieniem boga śmierci Tanatosa stworzył oryginalną personifikację śmierci. W kulturze polskiej śmierć utożsamiana jest z postacią kobiety, co związane jest przede wszystkim z rodzajem żeńskim słowa „śmierć”.

Grecki Tanatos przedstawiany jest jako młodzieniec z czarnymi skrzydłami, a do jednego z jego atrybutów należy pochodnia ze zgaszonym światłem, co symbolizuje koniec ziemskiego życia. Malczewski bawi się utartą konwencją, zmieniając męskiego Tanatosa w nagą, skrzydlatą kobietę trzymającą w ręku słowiański atrybut – kosę. W ten sposób autor nadaje śmierci innego wymiaru – erotycznego, ale także i dającego nadzieję na odrodzenie. Dzięki temu śmierć staje się tylko przejściem do nowego wymiaru, do nowego świata, a Tanatos wciela się w rolę psychopompa, czyli przewodnika duszy w zaświatach.

Jacek Malczewski, Thanatos, ok. 1888-99, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.