szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wyniki IV edycji Konkursu Fundacji Grey House

03.12.2014

Polska: wydarzenia

patronat rynekisztuka.pl29 listopada w Szarej Kamienicy podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki IV edycji Konkursu FGH. Decyzją jurorów tj: Łukasza Białkowskiego, Dominika Kuryłka (MN Kraków), Ewy Łączyńskiej-Widz (BWA Tarnów), Daniela Muzyczuka (MS Łódź), Małgorzaty Mleczko (No Local), Joanny Zielińskiej (Cricoteca) i p. prezes Fundacji – Krystyny Axmann Nagrodę Fundacji Grey House tj. 5 tys. złotych oraz możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w galerii Szara Kamienica otrzymała Lena Dobrowolska.

Wernisaż wystawy 4 edycji konkursu Fundacji Grey House „Winter is coming“; Galeria Szara, KrakówJury dostrzegło w jej twórczości umiejętność doboru minimalistycznych środków w celu rejestracji codzienności i przekształcania ich w wielowątkowe i wielopoziomowe narracje. W pracach laureatki Jury przekonała również zdolność koncentrowania uwagi na problemach marginalizowanych społeczności.

Specjalne wyróżnienie przypadło Szymonowi Szewczykowi. Nagrodzono go za umiejętność konsekwentnego dostrzegania i sięgania po elementy oraz wątki pojawiające się spontanicznie i oddolnie w polskiej przestrzeni wizualnej, które artysta zamienia na indywidualny język artystyczny. Zauważono także potencjał w twórczości scenograficznej artysty.

Nagrodę prywatną, ufundowaną przez prezes Fundacji – Krystynę Axmann – otrzymała Karolina Jabłońska.

Fundacja organizuje Konkurs już po raz czwarty. To przedsięwzięcie przypominające prywatny mecenat – zdemokratyzowane dzięki wielogłosowej opinii Jury, i na tyle kameralne w swym charakterze, by zachować indywidualne, jednostkowe podejście do każdego laureata. Formuła Konkursu jest egalitarna – nie ogranicza się do artystów, którzy zdołali już przebić się w wąskich kręgach akademickich, czy zaistnieć w prestiżowych muzeach i galeriach. Umożliwia udział wszystkim dyplomantom i absolwentom (do 30. r. życia) szkół wyższych o profilu artystycznym. Pewnym novum jest zaś specyficzny dobór jury –wyłącznie spośród osób reprezentujących placówki wystawiennicze, a więc zawodowo zajmujących się promocją młodych.

Wernisaż wystawy 4 edycji konkursu Fundacji Grey House „Winter is coming“; Galeria Szara, KrakówLena Dobrowolska,  1985 r.
Ukończyła Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Fotografię w University College Falmouth w Wielkiej Brytanii. Stypendystka międzynarodowych programów artystycznych, umożliwiających jej tworzenie projektów w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Niemczech i na Litwie. Autorka dwóch wystaw indywidualnych: Plateau (2012), W czasach lodowców (2014). Brała także udział w licznych wystawach zbiorowych, między innymi w: Starej Zbrojowni (PL), Małopolskim Ogrodzie Sztuki (PL), Stills Gallery Scottish Center for Photography (GB), Maison de la Photographie ( FR), Galerie Huit ( FR), Culture Communication Center (LT).

W roku 2012 jej prace nominowane były do nagrody Foam Talent Award i wybrane zostały do sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.Pracuje w obszarze fotografii oraz filmu artystycznego, kładąc nacisk na konceptualną stronę realizowanych projektów, powiązaną z etyką reprezentacji tematów oraz przedmiotów zazwyczaj rozpatrywanych przez konteksty dokumentalne.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.