szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aż 7 nowych rekordów w Sotheby’s – aukcja Dawnych Mistrzów

04.12.2014

Świat: aukcje

3 grudnia wieczorową porą w murach domu aukcyjnego Sotheby’s odbyła się długo oczekiwana aukcja Dawnych Mistrzów, na której kolekcjonerzy mieli okazję kupić arcydzieło brytyjskiej sztuki romantyzmu –  Rzym ze wzgórza Aventine z 1828–9 roku Williama Turnera. Dreszczyku emocji dodawał fakt, że to dzieło należy do ostatnich obrazów Turnera będący własnością prywatną i – co więcej – nie był pokazywany publicznie od 140 lat. Nic więc dziwnego, że padł rekord… i to nie jeden!

Rzym od 1878 roku pozostawał w rękach jednej rodziny – Rosebery, a kwota, za jaką został ówcześnie zakupiony na aukcji przez Archibalda Primrose’a (5. hrabiego Rosebery i późniejszego premiera Wielkiej Brytanii) wyniosła równowartość 6 142 funtów brytyjskich tj. ok. 31 tys. zł. Eksperci Sotheby’s wycenili obraz na maksymalnie 20 mln funtów. Jak się jednak okazało czterech licytujących w krótkim czasie przekroczyło estymowaną kwotę i ostatecznie cena młotka wyniosła trochę ponad 30 mln funtów tj. 158 mln zł. Tym samym ustanowiony został rekord za pracę Williama Turnera, a zgrało się to z od niedawna obserwowaną na rynku brytyjskim Turner-manią i ogromną popularnością jego prac. Biorąc pod uwagę fakt, jak rzadkie i unikatowe są dzieła tego malarza, a trzeba też dodać, że większość jest w dobrym stanie, wartość z pewnością będzie tylko rosnąć.

Alex Bell, jeden z kierowników departamentu Dawnych Mistrzów w Sotheby’s wypowiedział się po zakończeniu aukcji: „William Turner jest rewolucyjnym artystą, który zmienił sposób, w jaki doświadczamy sztukę. Obraz Rzym ze wzgórza Aventine można uznać za jego najwybitniejsze osiągnięcie. Cena młotka, którą osiągnęło to dzieło, nie jest jedynie wynikiem doskonałej proweniencji i dobrej kondycji obrazu. Złożył się na nią również fakt, że jest to jedno z ostatnich dzieł Turnera pozostających w rękach prywatnych. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, że popularność aukcji Dawnych Mistrzów sukcesywnie rośnie od początku tego lata. Jeżeli jest jakość, są i nabywcy. Obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania tego typu aukcjami. Większość kupujących to klienci nowi – stanowią oni aż 40% wszystkich kupujących poprzez Sotheby’s.”

Canaletto, VENICE, THE PIAZZA SAN MARCO LOOKING EAST TOWARDS THE BASILICA, źródło: Sotheby's

Canaletto, VENICE, THE PIAZZA SAN MARCO LOOKING EAST TOWARDS THE BASILICA, źródło: Sotheby’s

Oprócz Turnera na aukcji bardzo dobry wynik osiągnęła praca Canaletta z cyklu słynnych weneckich wedut pt. Wenecja. Plac św. Marka od wschodniej strony Bazyliki z roku z XIX wieku, a mianowicie ponad 5 mln funtów. Na trzecim miejscu z wynikiem 3,4 mln funtów uplasowało się dzieło Adriaena Coortego (od 1860 roku do 2011 w rękach nowozelandzkiego kolekcjonera, po czym sprzedane przez Bonhams, aby po trzech latach ponownie zawitać na aukcyjnych salonach).

Cała aukcja przyniosła Sotheby’s ponad 53 mln funtów dochodu. Warto też podkreślić, że wszystkie z 44 zaproponowanych przez dom aukcyjny dzieła zostały sprzedane, a oprócz Williama Turnera rekordy padły w odniesieniu do sześciu innych nazwisk: Jana Asselijna, Mariottego di Biagio di Bindo Albertinelliego, Denysa Calvaerta, Guillaume’a Bensona, Jana Cossiersa, Adriaena Coortego. Tym samym Sotheby’s uzyskał miano lidera w dziedzinie sprzedaży prac Dawnych Mistrzów roku 2014.

Fot. (góra/top) William Turner, Rzym ze wzgórza Aventine, 1828–9, źródło: Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.