szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Rynek sztuki pod lupą: Ryszard Winiarski

04.12.2014

Analiza rynku sztuki, Trendy inwestycyjne

Sklep rynekisztuka

Jeszcze niedawno prace Ryszarda Winiarskiego na polskich aukcjach można było kupić za stosunkowo niewygórowane ceny. Ostatnio jednak, jego „losowane” obrazy i obiekty przestrzenne cieszą się wśród kolekcjonerów rosnącym zainteresowaniem, a ceny – jakie osiągają – szybują w górę.

Liczba prac Ryszarda Winiarskiego sprzedanych na aukcjach w latach 1991-2013. Oprac. Rynek i Sztuka

Liczba prac Ryszarda Winiarskiego sprzedanych na aukcjach w latach 1991-2013. Oprac. Rynek i Sztuka

W latach 1991-2013 na polskim rynku aukcyjnym sprzedano 84 prace autorstwa Ryszarda Winiarskiego. Początkowo, aż do roku 1998 nie dochodziło jednak do żadnych transakcji, których przedmiotem byłaby twórczość tego artysty. W latach 1998-2002 prace zaczęły się sprzedawać, jednak nie były to duże ilości. Od 2003 do 2006 można było zaobserwować wyraźnie większą liczbę zakupów prac Winiarskiego – między 8 a 12 prac rocznie. W kolejnych latach liczba dokonywanych transakcji znów się obniżyła do poziomu ok. 4 prac rocznie (w 2009 nie sprzedano nawet żadnej). Ubiegły rok przyniósł jednak aż 9 sprzedanych prac tego twórcy i, co warto podkreślić, prace te osiągały ceny zdecydowanie wyższe ceny niż dotychczas.

Wartość prac Ryszarda Winiarskiego sprzedanych na aukcjach w Polsce w latach 1991-2013

Wartość prac Ryszarda Winiarskiego sprzedanych na aukcjach w Polsce w latach 1991-2013. Oprac. Rynek i Sztuka

Na przestrzeni lat 1998-2013 (między 1991 a 1997 nie sprzedała się żadna praca) zdołano sprzedać prace Winiarskiego o łącznej wartości ok. 1,4 mln złotych. Początkowa roczna wartość zawieranych transakcji znajdowała się poniżej progu 50 tys. złotych (lata 1998-2000), by w kolejnych oscylować w granicach przedziału między 70 a 160 tys. złotych rocznie (lata 2001-2008). Lata 2009-2011 przyniosły niewiele sprzedaży – jedynie 5 prac o łącznej wartości 46,8 tys. złotych.

Sytuacja zaczęła zmieniać się w roku 2012, kiedy wprawdzie znów sprzedało się niewiele prac (cztery), ale wśród nich znalazł się Obszar 163 z 1973 r., który w Desie Unicum sprzedał się za 72 tys. złotych. Stanowiło to wówczas cenowy rekord jeżeli chodzi o twórczość Ryszarda Winiarskiego na aukcjach w Polsce. Absolutnie rekordowy okazał się natomiast rok 2013. Sprzedano wtedy 9 prac o łącznej wartości 427,6 tys. złotych i ustanowiono obowiązujący obecnie rekord aukcyjny – nabywca zapłacił 180 tys. złotych za Obszar 183 z 1974 r. W obecnym roku prace Winiarskiego na aukcjach radzą sobie jeszcze lepiej – sama tylko Desa Unicum sprzedała do tej pory obiekty o wartości 428 tys. złotych, a na grudniowej Aukcji Sztuki Współczesnej tego domu ma się pojawić kolejny – Obszar 178 z 1973 r. (cena wywoławcza 120 tys. złotych). Jeżeli dodamy do tego dwie niewielkie transakcje zawarte w tym roku w Agrze, to rekord z 2013 r. zostanie wyraźnie pobity.

Domy aukcyjne według liczby sprzedanych prac Ryszarda Winiarskiego. Oprac. Rynek i Sztuka

Domy aukcyjne według liczby sprzedanych prac Ryszarda Winiarskiego. Oprac. Rynek i Sztuka

W analizowanym okresie największą liczbę prac Ryszarda Winiarskiego sprzedał dom aukcyjny Agra-Art (36 prac). Prawie o połowę mniej transakcji przeprowadziła DESA Unicum (19 prac). Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się: Sztuka Warszawa, Sztuka Kraków i Rempex, które sprzedały odpowiednio 9, 8 i 7 prac.
Domy aukcyjne według wartości sprzedanych prac Ryszarda Winiarskiego. Oprac. Rynek i Sztuka

Domy aukcyjne według wartości sprzedanych prac Ryszarda Winiarskiego. Oprac. Rynek i Sztuka

W latach 1991-2013 łączna wartość sprzedanych przez DESĘ prac Winiarskiego wyniosła 641,2 tys. złotych, co oznacza, że dom aukcyjny wypracował ponad dwukrotnie lepszy wynik niż druga w tym zestawieniu Agra-Art. Na uwagę zwraca fakt, że stało się tak pomimo dwukrotnie wyższej liczby prac sprzedanych przez Agrę. Desa sprzedawała bowiem średnio znacznie droższe prace niż konkurencja (patrz tabela „Najdroższe prace”). Trzeci pod względem wartości przeprowadzonych transakcji jest Sztuka Warszawa z wynikiem 227,7 tys. złotych. Skromny wynik  (51,7 tys. złotych) wypracował natomiast Rempex. Uwagę również zwraca brak Polswiss Art w zestawieniu – dom sprzedał tylko jedną pracę o wartości 13 tys. złotych.

Najdroższe prace Ryszarda Winiarskiego na rynku aukcyjnym. Oprac. Rynek i Sztuka

Najdroższe prace Ryszarda Winiarskiego na rynku aukcyjnym. Oprac. Rynek i Sztuka

Jeżeli chodzi o sprzedaż najdroższych prac Ryszarda Winiarskiego liderem bezapelacyjnie jest DESA Unicum, która sprzedała aż 8 z 10 najdroższych prac tego artysty. Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie osiem najdroższych prac zostało sprzedanych w przeciągu ostatnich dwóch lat (w tym siedem z nich w tym lub ubiegłym roku). Całkiem możliwe jest więc, że w najbliższym czasie będziemy świadkami kolejnych rekordowych zakupów. W oczy rzuca się też fakt, że największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszy się seria przestrzennych prac Obszar pochodząca z pierwszej połowy lat 70. – wszystkie spośród najdroższych obiektów autorstwa Winiarskiego należą właśnie do niej.

Rozkład cen osiąganych przez prace Ryszarda Winiarskiego na aukcjach w lata 1991-2013. Oprac. Rynek i Sztuka

Rozkład cen osiąganych przez prace Ryszarda Winiarskiego na aukcjach w lata 1991-2013. Oprac. Rynek i Sztuka

Na przestrzeni ubiegłych 22 lat znacznie więcej zawartych zostało transakcji o stosunkowo niewielkiej wartości. Aż 44 z nich znalazło się  poniżej progu 10 tys. złotych, a 36 obiektów sprzedano za ceny między 10 a 50 tys. złotych. Jednocześnie tylko cztery prace kupiono za ceny powyżej 50 tys. złotych (trzeba pamiętać, że powyższy wykres nie obejmuje prac sprzedanych w bieżącym roku). Biorąc jednak pod uwagę obserwowane w ostatnim czasie zwiększone zainteresowanie kolekcjonerów twórczością artystów tworzących w latach 60. i 70. takich jak Winiarski i dynamicznie rosnące ceny, rozkład ten będzie z czasem przybierał trochę innych kształt. Ryszard Winiarski bowiem jest obecnie wymieniany jako jedno z „najgorętszych” nazwisk polskiego rynku aukcyjnego. Zmiana cen jego prac, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich kilku lat i rekordowe kwoty sprzedaży w tym i ubiegłym roku, zdają się ten fakt wyraźnie potwierdzać.

Michał Barcik

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.