szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

TERAZ KOMIKS – Pierwsza internetowa Aukcja Sztuki Komiksu i Animacji w Agra-Art

04.12.2014

Polska: aukcje

To już nie spekulacje, to fakty. Nadchodzi komiks i doleje „świeżej krwi” naszemu rynkowi antykwarycznemu. Jeszcze niedawno uważany za pismo obrazkowe dla podrostków, dzisiaj szturmuje prestiżowe galerie i sale aukcyjne. Szybko rośnie grupa kolekcjonerów oraz ceny na licytacjach. Na naszych oczach komiks staje się rozsądną ofertą dla inwestorów poszukujących okazji na niezły zarobek.

Konstruując ofertę tej licytacji, starano się przedstawić możliwie najpełniejszy obraz sztuki plansz komiksowych. Aukcja otworzy się polskimi klasykami – trzema planszami do „Kapitana Klossa” autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego (każda z ceną wyw.: 2000 zł) . W tej części znajdą się też prace Tadeusza Baranowskiego (którego plansze polecamy w grudniowym cyklu „Zainwestuj w sztukę”), Janusza Christy oraz Henryka Chmielewskiego – „Papcia Chmiela”, twórcy kultowego „Tytusa Romka i A’Tomka”.

Dwa lata temu plansze do Klossa można było nabyć za kilkaset złotych. Na początku tego roku – w okolicach 4000 zł. Teraz, czyli pod koniec roku, rynek wskazuje, że ich rynkowa wycena bliższa jest 5,5 tys. zł. – mówi Marek Kasperski z ArtKomiks.pl.

46_coomixxx

Dalej pojawi się twórczość współczesnego polskiego komiksu. Pod młotek trafią prace m.in.: Joanny Karpowicz (plansza komiksowa tej artystki pojawiła się w październikowej edycji „Zainwestuj w sztukę”), Marii Rostockiej, Michała Rzecznika z grupy „Maszin” oraz Macieja Mazura. Ich ceny wywoławcze zamkną się w przedziale: 200-1000 zł. Trzecia część licytacji to klasyczny komiks zagraniczny. Mocnymi punktami będzie tutaj oryginalna okładka komiksu Scarlet Spider wykonana tuszem i kredką na firmowym papierze wydawnictwa Marvel (cena wyw.: 4500 zł). Scarlet Spider to postać włączona do komiksowego świata Spider-Mana w 1994 roku, a projekt oferowanej przez nas okładki pochodzi z 2013 roku. Rarytasem będzie także oryginalna strona tytułowa (tzw. title splash) z komiksu o przygodach Supermana „Man of Steel” #102, wydanego nakładem wydawnictwa DC w 2000 roku (cena wyw.: 700 zł).

Novum będą kolekcjonerskie przykłady sztuki animacji. Pojawią się m.in.: Beavis i Butt-head na ręcznie malowanej folii animacyjnej oraz ręcznie malowanym tle (cena wyw.: 900 zł). Licytację zamkną dwa urocze rysunki: Różowa Pantera (tusz i ołówek na papierze ze znakiem wodnym Hammer Mill Bond) z ceną wyw.: 100 zł, oraz Struś Pędziwiatr (tusz i ołówek na papierze ze znakiem wodnym Hammer Mill Bond) z ceną wyw. 200 zł.

Liczne przykłady zarówno z rynków zagranicznych, jak i krajowego pokazują, że starannie wybrana plansza komiksowa może sprawdzić się również jako lokata kapitału. Dla przykładu wartość serii plansz okładkowych do komiksu Watchmen w ciągu 20 lat wzrosła z 33 tys. dolarów do 493 tys. Rynek ten wciąż się rozwija, w związku z tym warto pomyśleć o takim zakupie także w kontekście inwestycyjnym, szczególnie, że pierwszy raz na aukcji w Polsce będzie można kupić zagranicznych klasyków – mówi Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions, firmy specjalizującej się w inwestycjach alternatywnych.

Aukcja potrwa od wtorku 2 grudnia do wtorku 9 grudnia 2014. Zamknięcie licytacji o godz. 12:01. Aukcja toczyć się będzie na stronie internetowej domu aukcyjnego Agra-Art. Aby wziąć udział w licytacji należy przejść procedurę rejestracji na stronie. Co ważne, nie jest wymagane wpłacanie wadium.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017