szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekordowe Misie-Patysie – rysunek kolekcjonerski dochodzi do głosu

10.12.2014

Świat: aukcje

W ostatnim czasie padło sporo rekordów, prawie wszystkie dotyczyły malarstwa na płótnie. Wczoraj podczas aukcji w londyńskim Sotheby’s padł kolejny, wyjątkowy rekord – sprzedano rysunek kolekcjonerski za 314 tys. funtów, czyli 1,6 mln zł. Bohaterem aukcji był tym razem nie kto inny, a Kubuś Puchatek i jego wesoła ferajna.


Kubuś Puchatek jest uwielbiany nie tylko przez dzieci, ale również przez kolekcjonerów. Zarówno historyczne wydania jak i oryginalne ilustracje są chętnie kupowane na aukcjach dzieł sztuki. Ostatni rekord za rysunek przedstawiający Kubusia Puchatka odnotowano 16 listopada 2000 roku w  Sotheby’s – sprzedał się on za 110 tys. funtów. Kolejnym wydarzeniem, które należałoby odnotować jest grudniowa aukcja w 2008 roku w całości dedykowana Kubusiowi Puchatkowi. Odbyła się ona również w murach Sotheby’s, a poprzedziły ją wystawy w Londynie i Nowym Jorku. Prezentowano wtedy unikatowe wydania książek z lat 20. ubiegłego stulecia i ilustracje. Wszystkie 42 przedmioty sprzedały się wtedy za ponad milion funtów.

Nic więc dziwnego, że kolejna aukcja rysunku, literatury brytyjskiej i książek dla dzieci, która miała miejsce wczoraj (9 grudnia) w Sotheby’s cieszyła się tak ogromną popularnością. Zaprezentowano dokładnie 286 obiektów, które przyniosły łączny dochód w wysokości 1,9 mln funtów, czyli ponad 10 mln zł.


Za rekordową kwotę 314 tys. funtów (1,6 mln zł) sprzedał się rysunek do książki Chatki Puchatka autorstwa Alana Alexandra Milne’a. Przedstawia on Krzysia, Kubusia Puchatka i Prosiaczka bawiącego się w wymyśloną grę przez tytułowego bohatera – Mysie-Patysie. Polega ona na wrzucaniu przez uczestników patyczków do wody po jednej stronie mostu i czekanie, który wypłynie z drugiej strony jako pierwszy. Oryginalny wykonany tuszem rysunek o wymiarach 18,8 cm x 14,8 cm jest podpisany nazwiskiem autora E. H. Sheparda – słynnego londyńskiego ilustratora książek dla dzieci, znanego również z ilustracji do książki O czym szumią wierzby. Jego rysunki do książki Milnego są tak głęboko zakorzenione w kulturze brytyjskiej i europejskiej w ogóle, że doczekały się specjalnej wystawy w Muzeum Wiktorii i Alberta w 1969 roku, czyli jeszcze za życia już 90-letniego wtedy autora.

Wspomniany, obecnie najdroższy na świecie, rysunek pojawił się w wydaniu z 1928 roku i wykorzystywany był jako okładka wielu wydań Chatki Puchatka. W ocenie niektórych jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ilustracji w historii literatury dziecięcej XX wieku. Philip Errington – szef departamentu książek kolekcjonerskich w Sotheby’s po zakończeniu aukcji powiedział: „Jeden być może najważniejszy rysunek do Chatki Puchatka i byliśmy przekonani, że rozbudzi on wyobraźnię wielu ludzi, jednakże ta sprzedaż całkowicie przerosła nasze oczekiwania”. Rysunek szacowano bowiem na od 100 do 150 tys. funtów. Ostatni rekord za pracę Shepharda wyniósł zaledwie 110 tys., natomiast rekord za książkę o Kubusiu Puchatku wynosi 290 tys. funtów. Aukcja 9 grudnia zdeklasowała oba, świadczyć to może o tym, że rynek rysunku kolekcjonerskiego rośnie w siłę. W latach 70. ilustracje te były dostępne w cenach do kilkuset funtów, dzisiaj jak widać są to już setki tysięcy.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.