szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Wielka trójka” sprzedana na aukcji Agry-Art

15.12.2014

Polska: aukcje

Przedświąteczne ożywienie na rynku antykwarycznym potwierdziła Aukcja Malarstwa zorganizowana w niedzielę, 14 grudnia przez dom aukcyjny Agra-Art. Spośród 126 dzieł sztuki, które trafiły pod młotek, sprzedanych zostało aż 90 pozycji. Nowych właścicieli znalazły trzy główne arcydzieła oferowane na licytacji. Na podkreślenie zasługuje także wyjątkowa aktywność klientów korzystających z możliwości kupowania w systemie LIVE przez internet. Nasuwa się tylko jeden wniosek, polscy kolekcjonerzy coraz chętniej kupują przez internet – to dobra wiadomość na przyszłość.

Wybitne dzieło Aleksandra Gierymskiego Ogród Luksemburski w Paryżu z 1892 roku, wystawione z ceną wywoławczą 380 tys. zł, zostało sprzedane po pasjonującej licytacji za 510 tys. zł, z kolei za Furażera Józefa Brandta oferowanego za 380 tys. zł, nowy właściciel zapłacił 460 tys. zł. Trzeci kluczowy obraz grudniowej licytacji – Anioł i pastuszek Jacka Malczewskiego z 1908 roku, wystawiany z ceną 130 tys. zł został zakupiony za cenę wywoławczą. Wysokie ceny uzyskały także inne płótna znanych i cenionych artystów. Urocze Kwiaty na stepie Jana Stanisławskiego oferowane za 50 tys. zł zostały zakupione po burzliwej licytacji za 104 tys. zł. Arcydzieło Jana Matejki Cherubin z 1889 roku znalazł nabywcę za kwotę 56 tys. zł.

Satysfakcjonujące ceny osiągały również obrazy lubianych autorów o mniej znanych nazwiskach. W tej grupie warto wskazać na zaskakujące licytacje trzech prac Władysława Chmielińskiego. Ulica Brzozowa na Starym Mieście z poziomu 5 tys. zł, została wywindowana przez kilku licytujących do 19 tys. zł. Dokładnie ten sam scenariusz powtórzył się parę pozycji katalogowych dalej, przy sprzedaży Placu Zamkowego w Warszawie, a akwarelowa wersja Placu Zamkowego została sprzedana za 4 tys. zł.

W części aukcji prezentującej Sztukę Współczesną, kolekcjonerzy wyraźnie skupili się na uznanych nazwiskach. Na wyróżnienie zasługują zdecydowanie licytacje płócien Alfonsa Mazurkiewicza. Obraz 3 Minus z 1968 roku, który był oferowany za 9 tys. zł, znalazł nowego właściciela za 21 tys. zł, a Duo-Kompozycja z 1959 od 9 tys. zł została wylicytowana do 20 tys. zł. Swoją cenę podwoił Perseusz Igora Mitoraja z 1988 roku, który trafił pod młotek z ceną 18 tys. zł, a został sprzedany za 36 tys. zł.

Warto zwrócić też uwagę na rosnącą grupę kolekcjonerów, który decydują się na zakupy obrazów przez internet, korzystając z systemu licytacji LIVE, czyli udziału w aukcji równolegle z tym, co dzieje się na sali aukcyjnej.

Organizowane u Agrze-Art co miesiąc aukcje internetowe przekonują kolekcjonerów, że bezpiecznie i wygodnie można nabyć dzieło sztuki, nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Klienci, którzy rozpoczynają przygodę ze sztuką od drobnych zakupów na aukcjach internetowych, coraz częściej decydują się na udział w „dużych” licytacjach w hotelu Bristol. 14 grudnia ok. 20 proc. wszystkich kupców stanowili internauci, kiedy kilka lat temu startowaliśmy z internetowym systemem LIVE, zakupy za jego pośrednictwem były ewenementem  – przekonuje Konrad Szukalski, wiceprezes Agry-Art.

Kolekcjonerzy, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w niedzielnej licytacji, mogą odwiedzać internetową galerię ofertową na stronie domu aukcyjnego, gdzie dostępne są wszystkie dzieła, które nie znalazły nabywców na aukcji.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.