szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kolejny rekord – Sotheby’s liderem na rynku fotografii kolekcjonerskiej

18.12.2014

Analiza rynku sztuki, Świat: aukcje, Trendy inwestycyjne

Aukcja fotografii, która miała miejsce 11 grudnia w Nowym Jorku w salach Sotheby’s jest kolejnym przykładem potwierdzającym tezę, że warto inwestować w fotografię kolekcjonerską. Ceny zaczynają stopniowo wzrastać i z roku na rok, aukcje poświęcone tej dziedzinie sztuki, przynoszą coraz większe dochody. Ważne jest, by zapoznać się z nazwiskami najbardziej obiecujących fotografów, ponieważ ich prace pojawiają się również na polskich aukcjach.

Rekordzistą okazał się dom aukcyjny Sotheby’s, który zorganizował specjalną aukcję z okazji 175. rocznicy fotografii. Prezentowane prace pochodziły ze zbiorów fundacji Joy of Giving Something Inc. (pol. radość dawania) założoną w 1999 roku przez Howarda Steina (amerykańskiego finansisty, syna polskich emigrantów). Jest to organizacja non-profit, która wspiera rozwój fotografii – organizuje warsztaty, seminaria, wspomaga muzea i galerie, a także funduje stypendia dla młodych i zdolnych fotografów. W 2007 roku organizacja otworzyła Muzeum Postępowego Myślenia (ang. Forward Thinking Museum), które jest internetową przestrzenią ekspozycyjną, gdzie prezentowane są prace współczesnych twórców. Na „terenie” muzeum organizowane są wystawy – grupowe i indywidualne, a także konkursy artystyczne. Co ważne, Muzeum nie powstało z myślą o tylko utalentowanych Amerykanach, ale o fotografach z całego świata, a co najważniejsze, swoje miejsce mogą tam odnaleźć również i ci parający się fotografią dziennikarską czy reporterską, a nie jedynie artystyczną. Muzeum zakupuje również prace na własność i właśnie ta kolekcja trafiła 11 grudnia pod młotek w domu aukcyjnym Sotheby’s. Dochód z aukcji okazał się najwyższy w historii aukcji.

Kilka rekordów jednocześnie

Licytujący mieli do wyboru aż ponad 100 prac klasyków fotografii XIX wieku jak Julia Margaret Cameron czy Gustave Le Grey i XX wieku jak Edward Weston, André Kertész, Alfred Stieglitz, Diane Arbus, László Moholy-Nagy, Irving Penn czy Paul Strand. Dla kilkorga z nich ustanowione zostały nowe rekordy m.in. dla Alvina Langdona Coburna, Tiny Modotti, Lee Miller, Martina Munkácsiego, Augusta Sandera, Julii Margaret Cameron, Walkera Evansa.

foto rekordy

10 najdroższych prac sprzedanych w Sotheby’s 11 grudnia 2014 r. Oprac. Rynek i Sztuka

Dziesięć najdroższych fotografii powstało w I połowie XX wieku (z jednym wyjątkiem Edwarda Westona). Co prawda żadna z nich nie przekroczyła miliona dolarów, jednakże dwie otarły się o tę magiczną wartość. Spośród tej dziesiątki aż siedmiu fotografów pochodzi ze Starego Kontynentu, na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie fotografii.

liczba prac

Liczba sprzedanych prac. Oprac. Rynek i Sztuka

Stosunek sprzedanych prac do niesprzedanych jest bardzo zadowalający. Aż 90% udało się sprzedać z czego aż 8 w przedziale od pół milina do miliona. Najwięcej prac sprzedało się w przedziale od 10 tys. do pół miliona, bo aż 80%. W tym zakresie przeważały fotografie twórców II połowy XX wieku i twórców najnowszych jak np. Daido Moriyama, którego Bezdomny pies znalazł właściciela (fotografia ta pojawia się na większości tegorocznych aukcji i dopiero teraz udało się ją sprzedać), choć z najniższym wynikiem całej aukcji – 3,7 tys. dolarów.

Ponad 3-krotnie więcej

Sprzedaż wszystkich fotografii przyniosła Sotheby’s łącznie ponad 21 mln dochód, podczas gdy poprzedni rekord zatrzymał się na kwocie 6 mln. To zadziwiająco duży skok zainteresowania i hojności kolekcjonerów. Historyczną aukcję podsumowała Denise Bethel – szefowa departamentu fotografii: „Ta rekordowa sprzedaż jest tak naprawdę uhonorowaniem fotografii jako najbardziej wnikliwej, wynalazczej i pięknej dziedziny sztuki naszych czasów. Dzieła przedstawione na aukcji zostały wykonane od połowy XIX wieku do naszych czasów i stanowiły selekcję wybitnych talentów. W Sotheby’s organizowaliśmy wiele prestiżowych aukcji fotografii, jednakże kolekcja Howarda Steina została tak doskonale wyselekcjonowana, że trudno będzie po raz drugi zaproponować kolekcjonerom aukcję na podobnym poziomie”.

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.