szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jeff Koons oskarżony o plagiat – po raz kolejny

24.12.2014

Świat: wydarzenia

Końcówka roku 2014 nie dla wszystkich będzie pomyślna, przekonał się o tym Jeff Koons – amerykański artysta uznany za najdroższego rzeźbiarza na świecie. Jedna z jego prac została usunięta z wystawy retrospektywnej, która odbywa się właśnie w Centrum Pompidou w Paryżu, ze względu na podejrzenie o popełnienie plagiatu.

Kontrowersyjna rzeźba pt. Fait d’Hiver z 1988 roku Koonsa przedstawia wielką świnię z beczką rumu na szyi i małego pingwina stojących przed popiersiem młodej kobiety. Prawdopodobnie ten układ został skopiowany z francuskiej kampanii reklamowej marki ubrań Naf-Naf z roku 1985, w której przedstawiona jest łudząco podobna młoda kobieta – ofiara lawiny śnieżnej – ratowana nie przez bernardyna, ale właśnie przez świnkę z beczką rumu na szyi. Co również może świadczyć na niekorzyść Koonsa jest identyczny tytuł reklamy i jego rzeźby. Franck Davidovici, twórca reklamy, oskarżył amerykańskiego rzeźbiarza za kradzież jego pomysłu i – jak zapowiedział – nie odpuści bez walki, co potwierdził prawnik poszkodowanego Jean Aittouares. Nie wiadomo jednak, czy wniesiono pozew do sądu.

Sprawę bada specjalnie powołana komisja, która przyjechała do Pompidou, aby dokładnie sfotografować rzeźbę i porównać ją element po elemencie z reklamą Naf-Naf. Tym razem prawo do parodiowania dzieł sztuki może nie przyjść artyście z pomocą. Co więcej, w przeszłości Koonsowi wytoczono aż trzy podobne sprawy, z czego dwie z nich przegrał (m. in. w latach 90. wykorzystał postać Odiego – wesołego psa z popularnego komiksu o przygodach kota Garfielda). Co ważne, rzeźba Fait d’Hiver powstała w czterech kopiach, z której jedna z nich została sprzedana prywatnemu kolekcjonerowi za 3,7 mln dolarów poprzez nowojorski Christie’s w 2007 roku.

Z powodu skandalu wokół feralnej rzeźby, dyrektor Centrum Pompidou Alain Seban, choć stojący po stronie artysty, podjął decyzję o zdjęciu Fait d’Hiver z wystawy do czasu rozstrzygnięcia sporu, a jeśli się nie uda – to do końca trwania retrospektywy Koonsa w muzeum. W przedstawionym oświadczeniu na konferencji prasowej oznajmił, że stało się tak na wyraźne życzenie wypożyczającego dzieło, który pragnie uniknąć rozgłosu i prawdopodobnie nie może teraz znieść myśli, że wydał prawie 4 mln dolarów na plagiat…

 

Fot. Jeff Koons, Fait d’Hivers, 1988, źródło: Christie’s

Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.