szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Największa obława w Los Angeles

29.12.2014

Świat: wydarzenia

6 lat temu skradziono w Los Angeles aż dziewięć cennych dzieł sztuki. Była to największa akcja w tym regionie. Do poszukiwań włączyła się stanowa policja oraz FBI.

W 2008 roku w pod koniec sierpnia wykradziono dzieła sztuki z prywatnej rezydencji w mieście Encino w Kalifornii. Pośród nich były prace Mexican Peasant Diega Rivery i Les Paysans Marca Chagalla. Złodzieje nawet nie musieli się włamywać, ponieważ tego feralnego dnia nie zamknięto tylnych drzwi kuchennych. W tym czasie gospodyni domu wyszła na zakupy. Gdy wróciła, aż krzyknęła ze strachu – ściany w hallu głównym, przyozdobione doskonałą sztuką, były nagie… Sędziwi już w wieku kolekcjoner z żoną spędzali czas w innej części domu, dlatego nie słyszeli niczego.

Złodzieje doskonale wiedzieli, po co przychodzą. Skradziono aż dziewięć obrazów, warte były aż 24 mln dolarów. Poszkodowany kolekcjoner postawił na nogi całą policję stanową, która do pomocy poprosiła FBI. Do września 2014 roku o obrazach słuch zaginął, niemalże stracono nadzieję, że tak wartościowe dzieła sztuki uda się kiedykolwiek odzyskać. Promyk nadziei pojawił się dopiero w październiku, kiedy to do detektywa Donalda Hrycyka zaczęły trafiać pierwsze podejrzane sygnały o próbie sprzedaży. Prowadziły one do człowieka znanym w Europie jako „Darko”, który handluje skradzioną sztuką. Okazało się jednak, że tym razem nie chodzi o samego Darko, ale kogoś o znacznie większych wpływach i jest to nieznany człowiek w średnim wieku pochodzący właśnie z Kalifornii.

W tajnej operacji dokonano obławy hotelu Luxe Sunset Boulevard w zachodnim Los Angeles. Aresztowano 45-letniego Raula Espinozę, który – jak utrzymuje policja – próbował sprzedać niektóre z dzieł za jedyne 700 tys. dolarów. Nie przyznał się do winy, więc do wyjaśnienia sprawy spędzi czas w areszcie.

Policji udało odzyskać sześć obrazów, a więc nadal jeszcze trzy uznawane są za zaginione. Obecnie detektywi czekają na nakaz sądowy do przeszukania telefonu podejrzane, ponieważ twierdzą, że znajdą na nich zdjęcia, które pomogą doprowadzić śledztwo do końca.

 

Fot. Fragment dzieła Marca Chagalla, Les Paysans, źródło: LAPD

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.