szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Zainwestuj w sztukę: styczeń 2015

01.01.2015

Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Cykl Rynku i Sztuki pt. „Zainwestuj w Sztukę” prezentuje prace funkcjonujące w obiegu galeryjnym, których wartość na rynku dzieł sztuki – szacowana na podstawie m.in. zainteresowania konkretnym nazwiskiem, dostępnością, techniką wykonania, trendami inwestycyjnymi – będzie systematycznie rosnąć. Szacuje się, że udział tzw. sztuki młodej w obrocie dziełami sztuki na polskim rynku stanowi obecnie prawie 50%. Interesują się nimi nie tylko kolekcjonerzy, ale i inwestorzy, dla których sztuka dawna pozostaje zbyt kosztowna. To właśnie młoda sztuka pozostaje obszarem, który daje możliwość największego zysku. Z tego też powodu, raz w miesiącu, przedstawimy Państwu zestawienie 10 prac młodych polskich twórców, oferowanych przez czołowe galerie sztuki, które naszym zdaniem stanowią atrakcyjny obiekt inwestycyjny.

Marzena Ślusarczyk, Planet, akryl na płótnie, 110 x 130 cm, 2009 r. (6700 PLN)

Marzena Ślusarczyk,  Planet, 2009, akryl na płótnie, 110x130 cmMarzena Ślusarczyk zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pracownia prof. Mieczysława Olszewskiego) oraz stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska. Jej prace, odwołujące się do subtelnych wrażeń towarzyszących kobiecie w intymnych momentach codzienności, eksponowane były m.in. przez Dom Aukcyjny Polswiss Art, Desę Unicum oraz austriacką galerię Sandhoffer. Znakiem rozpoznawczym Ślusarczyk jest stonowana, stosunkowo zimna paleta kolorystyczna oraz tematyka dzieł oscylująca wokół motywu kobiecości. Nie inaczej jest w przypadku Planet. Bohaterka zażywająca odpoczynku w bliżej nieokreślonej przestrzeni sprawia wrażenie kruchej i niedostępnej. Jest to jednocześnie projekcja chwili, którą doskonale zna każdy z nas – chwili, w której znikają problemy oraz rodzą się marzenia. Ślusarczyk, sterując wrażeniami widzów, pozostaje daleka eskapizmowi sensu stricto. Jej pozbawiony twarzy artystyczny krajobraz, każdorazowo nasycony jest niezobowiązującą treścią o niewątpliwym uroku. Cecha ta doceniona została m.in. przez gości wielu aukcji prac młodej sztuki.

Salon Sztuki jest kuratorską przestrzenią online. Galeria sprzedaje wyselekcjonowane prace młodych i uznanych twórców. Ich doskonały warsztat i rzeczywiste nowatorstwo przyczyniają się do tworzenia nowych nurtów w polskiej sztuce. Doświadczenie, wiedza i monitorowanie rynku talentów umożliwia kreowanie trendów w sztuce najnowszej. Zakupy zgodne z osobistymi upodobaniami estetycznymi, możliwość rozwijania zainteresowań sztuką i kontakt z projektantami wnętrz – to gwarancja profesjonalnego doboru dzieła sztuki zarówno do określonej przestrzeni, jak i do portfela inwestycyjnego.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

SALONSZTUKI
—————————————————————————————-

Mariusz Mierzejewski, Alpy, olej na płótnie, 200 x 200 cm, 2014 r. (6700 PLN)

Alpy, 2014, Mariusz Mierzejewski, olej, płótno, 200 x 200 cmMariusz Mierzejewski to absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia Jacka Wojciechowskiego, Jana Gryki), którego działalność artystyczna związana jest z malarstwem sztalugowym, grafiką (również w wymiarze użytkowym), fotografią oraz filmem. Laureat II Triennale Malarstwa ANIMALIS, kojarzony m.in. z przedstawieniami w kolorystyce czerni i bieli, dla których punktem wyjścia stały się dokonania malarstwa amerykańskiego lat 40. XX wieku. Alpy Mariusza Mierzejewskiego stanowią samodzielny pejzaż oraz kolejny krok w poszukiwaniu malarskiej „ciszy”. 2-metrowe płótno balansuje pomiędzy czysto estetycznym widokiem gór, a zachwytem, potrzebą przeżywania świata i uniesieniem na łonie natury. Alpy nie są odwzorowaniem natury jako takiej, lecz jej interpretacją – ekspresyjną, naiwną i jakby pozbawioną pierwszego planu. Różowe niebo, a zarazem dominanta kompozycyjna, przenosi widza w świat subiektywnych wrażeń. Obraz jest zatem kolejnym eksperymentem na kanwie malarstwa realistycznego, który ma zastanawiać i prowokować, ale jednocześnie pozostawać łagodnym, odprężającym widokiem.

101 Projekt – należąca do Barbary Elżanowskiej Rutherford prywatna galeria sztuki współczesnej, oferująca również doradztwo w zakresie tworzenia i rozwijania kolekcji dzieł sztuki. Galeria jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP) i Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Oddział stacjonarny, oferujący fotografie, grafiki, rysunki, obrazy i rzeźby, zlokalizowany jest w Warszawie przy ul. Nowy Świat. Galeria współpracuje z takimi artystami, jak: Zbigniew Waszczeniuk, Grzegorz Gwiazda, Tomasz Kuran, Magdalena Kazimierska, Wit Bogusławski, Mariusz Mierzejewski, Katarzyna Kalua Kryńska , Zbigniew M.Dowgiałło, Krzysztof Ostrzeszewicz. Galeria brała udział w tegorocznej edycji Warszawskich Targów Sztuki.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo 500x500-01

—————————————————————————————-

Aleksandra Supińska, Tunel, sitodruk, 100 x 70 cm, 2014 r. (1100 PLN)

Aleksandra Supińska- Toruńska sitodruk 100x70 cm 2014r.Doświadczenia kultury masowej na gruncie grafiki warsztatowej bada Aleksandra Supińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Piotra Smolnickiego) oraz Europejskiej Akademii Sztuk (pracownia prof. Ryszarda Osadczego), laureatka konkursu “Grafika Warszawska” z 2012 roku. Jej prace pokazywane były m.in. w Warszawie, Lublinie, Granadzie, Bilbao i Ruminii. Supińska posługuje się wieloma technikami graficznymi, w tym m.in.: litografią, akwatintą, linorytem oraz sitodrukiem, który w rozumieniu artystycznym obdarzyła największym zaufaniem. Swoje prace wykonuje bez użycia technik komputerowych – tworzone ręcznie matryce nakładane są potem warstwowo, dając wrażenie przestrzenności oraz specyficznego napięcia i ruchu w obrębie prac. Tunel to w rzeczywistości element wędrówki artystycznej, której celem stało się wyizolowanie z tkanki miejskiej brył niezwykłych i niepowtarzalnych. Supińska patrzy na dokonania architektury w sposób intymny, perspektywiczny, pełen osobistej fascynacji. Nie sugeruje konkretnego kontekstu – tytułowy tunel umieszcza poza miejscem i czasem, widza pozostawia natomiast sam na sam z siatką rezonujących między sobą linii. Płaska, zdecydowana kolorystyka dzieła oraz wielkomiejskie implikacje przywodzą na myśl dokonania sztuki popularnej. Całkowity nakład pracy to jedynie 7 sztuk.

Galeria Po Prawej Stronie Wisły – galeria sztuki zajmująca się ekspozycją oraz sprzedażą wybranych obiektów sztuki współczesnej. Galeria począwszy od 2010 roku, konsekwentnie wspiera utalentowanych młodych twórców oraz współpracuje z doświadczonymi historykami sztuki. Chcąc dotrzeć do jak największej liczby sympatyków sztuki galeria angażuje się w różnego rodzaju happeningi i akcje w przestrzeni miejskiej.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

image001

—————————————————————————————-

Karolina Świdecka, Pejzaż (z cyklu Nas już nie ma), olej na płótnie, 51 x 85 cm, 2006 r. (6700 PLN)

Karolina Świdecka, Pejzaż (z cyklu Nas już nie maKarolina Świdecka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego oraz pracownia rysunku prof. Janusza Orbitowskiego). Na swoim koncie ma szereg wystaw zbiorowych i indywidualnych. Artystka przez długi czas zajmowała się malarstwm portretowym. Pozowali jej osobiście  Czesław Miłosz, Krzysztof Penderecki, Anna Dymna, Anna Polony, Dorota Segda oraz Jan Kanty-Pawluśkiewicz, czego owocem stał się film dokumentalny “Po drugiej stronie płótna” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. W zbiorach Muzeum Historycznego w Krakowie odnaleźć można również jej prace uwieczniające osobistości związane z Krakowem (prace powstawały w latach 2002 – 2004). Świdecka w swej twórczości skupia się na człowieku i otaczającej go rzeczywistości. Jej twórczość charakteryzuje się oszczędnością techniki oraz swobodą w przedstawianiu sylwetek ludzkich. Artystka obecnie skupia się na pejzażu oraz malarstwie sytuacyjnym. Pochodzący z cyklu „Nas już nie ma” Pejzaż powstał jako efekt zainteresowania artystki serią starych rodzinnych negatywów. Przedstawia ludzi zbierających drewno na opał, która to czynność staje się jedynie wycinkiem nieruchomej, monumentalnej rzeczywistości zatrzymanej na zdjęciu. Praca była eksponowana na wystawach indywidualnych artystki oraz zbiorowych wystawach malarstwa w Krakowie.

Galeria Ale Sztuka! została założona w listopadzie 2011 roku. Działalność galerii objęta jest opieką kuratorską i skupia się na wyszukiwaniu, promowaniu i wspieraniu na artystycznej drodze najzdolniejszych artystów młodego i średniego pokolenia. Galeria Ale Sztuka! proponuje kolekcjonerom starannie wyselekcjonowane prace o wysokim poziomie artystycznym, które obrazują najciekawsze zjawiska w sztuce współczesnej.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

ale-stzuka-type2-black

—————————————————————————————-

Zdzisław Majrowski (Constantin Meyro),  Chicago 1, olej na płótnie, 70 x 50 cm, 2014 r. (9800 PLN)

majrowskiZdzisław Majrowski, tworzący również pod pseudonimem Constantin Meyro, to wzorujący się na Paulu Cezanne i Franzu Kokoschce malarz średniego pokolenia, którego kariera rozpoczęła się głośną wystawą w Monachium w 1981 roku („Pastisze XVII-wiecznego malarstwa). Obecny na rynku od 40 lat. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Lisa, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kojarzony jest przede wszystkim z wielkoformatowym malarstwem figuratywnym oraz swobodą twórczą w zakresie doboru techniki ekspresji – od płaskich monochromatycznych kompozycji aż do kontrastowych impastów i reliefów. Malarstwo Zdzisława Majrowskiego znajduje się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Japonii, m.in. w kolekcjach takich instytucji, jak Deutsche Bank oraz Berlinische Leben. Wystawiał m.in. w Paryżu, Kijowie, Nowym Jorku i Londynie. Jest jedynym polskim artystą rekomendowanym przez angielski miesięcznik biznesowy „Funds Europe”. Abstrakcje sygnowane przez Majrowskiego znajdują szerokie grono odbiorców wśród indywidualnych kolekcjonerów oraz architektów wnętrz (jako uzupełnienie prestiżowych wnętrz o chłodnej kolorystyce). Krytycy zwracają również szczególną uwagę na unikalny, obfity sposób nakładania farby.

Blue-S – warszawska galeria sztuki współczesnej, powstała w 2004 roku. Galeria oferuje unikatowe prace artystów z Polski i regionu Europy środkowo-wschodniej oraz świadczy usługi renowacji i oprawy obrazów. Są to prace zarówno dekoracyjne, jak i dzieła o wysokim potencjale inwestycyjnym (posiadają certyfikat oryginalności). Galeria jest również aktywnym animatorem warszawskiego środowiska artystycznego, bierze udział w targach sztuki o międzynarodowym charakterze.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

MlodaGaleria_logo3

—————————————————————————————-

Justyna Pennards-Sycz, Second night at the lake, akryl na płótnie, 60 x 50 cm, 2014 r. (2500 PLN)

Second night at the lake Justyna SyczPo sukcesach na Edynburgh Art Fair 2014 oraz wysokiej pozycji w rankingu Saatchi Art na 2014 rok, Justyna Pennards-Sycz uchyla rąbka tajemnicy oraz prezentuje zupełnie nowy cykl obrazów pt. „Night Forest” („Nocny las”). Tym razem charakterystyczny język wypowiedzi malarki, przeniesiony zostaje na grunt otoczonej ciemnością dzikiej natury. Pośród motywów charakterystycznych dla krajobrazu lasu – drzew, liści oraz wijących się lian – autorka dostrzega świat niedostępny człowiekowi za dnia. Świat iluzoryczny, w sposób bezpośredni odwołujący się do naszej wyobraźni, gdzie wiele fantazyjnych i nieprzeniknionych elementów zdaje się koegzystować w harmonii, będąc w istocie integralną częścią większego, bardziej skomplikowanego organizmu. Second night at the lake to druga część podróży wgłąb niewidocznego gołym okiem mikroświata i próba odpowiedzi na pytanie: co kryje się po drugiej stronie tafli wody. Odnajdujemy tu właściwe artystce chwyty artystyczne, a więc umiejętne operowanie głębią kompozycji malarskiej, w której rozmyte tło potęguje wrażenie „zawieszenia” pozostałych elementów w bliżej nieokreślonej przestrzeni, nie narzucając odbiorcy sposobu odczytania dzieła jako całości oraz szeroką gamę użytych barw. Nie bez znaczenia pozostaje pulsujące, rozproszone światło, którego źródła można szukać w drobinach mikroflory. Metaforyczny sens obrazu skupia się na wodzie, w której narodziło się życie. Obraz po raz pierwszy zaprezentowany zostanie podczas nadchodzącej wystawy w Amsterdamie, zaplanowanej na połowę stycznia 2015 roku.

Justyna Pennards-Sycz – studia ekonomiczne na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz artystyczne (specjalizacja: malarstwo) w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. Project manager oraz specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. Od 2005 roku malarka w duchu abstrakcjonizmu. Działaczka fundacji Galeria Archipel w Amersfoort. Mieszka i pracuje w Holandii.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo-justyna-5w

Justyna Pennards-Sycz w Katalogu Rynku i Sztuki

—————————————————————————————-

Justyna Pennards-Sycz, Dark forest 0, akryl na płótnie, 100 x 120 cm, 2014 r. (5400 PLN)

Dark Forest 0 Justyna SyczPo sukcesach na Edynburgh Art Fair 2014 oraz wysokiej pozycji w rankingu Saatchi Art na 2014 rok, Justyna Pennards-Sycz uchyla rąbka tajemnicy oraz prezentuje zupełnie nowy cykl obrazów pt. „Night Forest” („Nocny las”). Tym razem charakterystyczny język wypowiedzi malarki, przeniesiony zostaje na grunt otoczonej ciemnością dzikiej natury. Pośród motywów charakterystycznych dla krajobrazu lasu – drzew, liści oraz wijących się lian – autorka dostrzega świat niedostępny człowiekowi za dnia. Świat iluzoryczny, w sposób bezpośredni odwołujący się do naszej wyobraźni, gdzie wiele fantazyjnych i nieprzeniknionych elementów zdaje się koegzystować w harmonii, będąc w istocie integralną częścią większego, bardziej skomplikowanego organizmu. Dark forest przełamuje obrazy tworzone na kanwie zainteresowania tematyką wodną. Jest rodzajem palimpsestu, którego dwie górne warstwy pozostają dostępne widzowi. Nie dostajemy tu jasnej odpowiedzi na to, co kryje się po drugiej stronie barwnego świata przyrody, a jedynie wskazówkę, że stanowi on wrota do barwnej rzeczywistości, w której ukryło się życie. Autorka sugeruje, że to nocą najłatwiej dostrzec subtelne światła wołające do nas zza kurtyny fizyczności. Obraz po raz pierwszy zaprezentowany zostanie podczas nadchodzącej wystawy w Amsterdamie, zaplanowanej na połowę stycznia 2015 roku.

Justyna Pennards-Sycz – studia ekonomiczne na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz artystyczne (specjalizacja: malarstwo) w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. Project manager oraz specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. Od 2005 roku malarka w duchu abstrakcjonizmu. Działaczka fundacji Galeria Archipel w Amersfoort. Mieszka i pracuje w Holandii.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo-justyna-5w

Justyna Pennards-Sycz w Katalogu Rynku i Sztuki

—————————————————————————————-

Wojciech TUT Chechliński, Kontenplacja, olej na płótnie, 70 x 100 cm, 2012 r. (4500 EUR)

_MG_9645_049 (Kopiowanie)Wojciech Tut Chechliński mimo długiego stażu na rynku sztuki pozostaje artystą tajemniczym, niezwykle rzadko pokazującym swoje prace szerokiej publiczności. Artysta stroni od jednoznacznego identyfikowania się z konkrentym nurtem artystycznym. Jego twórczość stanowi jednak rodzaj kompromisu pomiędzy dokonaniami kubistów, w szczególności Georgesa Braque’a oraz szeroko rozumianych prymitywistów, spychanych dziś na margines oficjalnego nurtu sztuki. Chechliński, podobnie zresztą jak reprezentanci wspomnianych tendencji artystycznych, zrywa z osiągnięciami sztuki iluzorycznie odzwierciedlającej rzeczywistość. Pozostaje on twórcą spontanicznym, odrzucającym perspektywę i poszukującym sensu obserwowanego świata w jego zgeometryzowanej parafrazie. Choć zdarza mu się sięgać po monochromatyczną paletę barw, ołówek i węgiel, Chechliński pozostaje twórcą operującym silnym, nakładanym warstwowo kolorem. Dopełnieniem każdego obrazu pozostaje widz, w którego głowie dochodzi do ostatecznej krystalizacji wizji malarskiej. Artysta stara się sterować wyobraźnią widza, manipulować dostępnym kształtem i formą, które jednocześnie pozostają w silnym związku z towarzyszącymi artyście stanami emocjonalnymi. W tym sensie jest to twórczość otwarta i niejednoznaczna – jednocześnie intymna oraz pełna wskazówek zachęcających do samodzielnej interpretacji.

Wojciech Tut Chechliński – artysta malarz, od kilkudziesięciu lat budujący własną wizję świata odwołującego się do wyobraźni widza. Jego malarstwo – formalnie bliskie dokonaniom kubizmu, abstrakcjonizmu oraz art brut – cechuje szeroka gama kolorystyczna, syntetyzm twórczy oraz mniejsza skala deformacji. Żyje i pracuje w Warszawie.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo tut chechlinski

—————————————————————————————-

Wojciech TUT Chechliński, Kalejdoskop, olej na płótnie, 70 x 100 cm, 2012 r. (4500 EUR)

tut2Wojciech Tut Chechliński mimo długiego stażu na rynku sztuki pozostaje artystą tajemniczym, niezwykle rzadko pokazującym swoje prace szerokiej publiczności. Artysta stroni od jednoznacznego identyfikowania się z konkrentym nurtem artystycznym. Jego twórczość stanowi jednak rodzaj kompromisu pomiędzy dokonaniami kubistów, w szczególności Georgesa Braque’a oraz szeroko rozumianych prymitywistów, spychanych dziś na margines oficjalnego nurtu sztuki. Chechliński, podobnie zresztą jak reprezentanci wspomnianych tendencji artystycznych, zrywa z osiągnięciami sztuki iluzorycznie odzwierciedlającej rzeczywistość. Pozostaje on twórcą spontanicznym, odrzucającym perspektywę i poszukującym sensu obserwowanego świata w jego zgeometryzowanej parafrazie. Choć zdarza mu się sięgać po monochromatyczną paletę barw, ołówek i węgiel, Chechliński pozostaje twórcą operującym silnym, nakładanym warstwowo kolorem. Dopełnieniem każdego obrazu pozostaje widz, w którego głowie dochodzi do ostatecznej krystalizacji wizji malarskiej. Artysta stara się sterować wyobraźnią widza, manipulować dostępnym kształtem i formą, które jednocześnie pozostają w silnym związku z towarzyszącymi artyście stanami emocjonalnymi. W tym sensie jest to twórczość otwarta i niejednoznaczna – jednocześnie intymna oraz pełna wskazówek zachęcających do samodzielnej interpretacji.

Wojciech Tut Chechliński – artysta malarz, od kilkudziesięciu lat budujący własną wizję świata odwołującego się do wyobraźni widza. Jego malarstwo – formalnie bliskie dokonaniom kubizmu, abstrakcjonizmu oraz art brut – cechuje szeroka gama kolorystyczna, syntetyzm twórczy oraz mniejsza skala deformacji. Żyje i pracuje w Warszawie.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo tut chechlinski

—————————————————————————————-

Fot. (góra) Leszek Żebrowski, Miasto 1, olej i akryl na płótnie, 100 x 100 cm, 2011 r.,  źródło: Salon Sztuki

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.