szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Z Nowego Jorku do Saragossy – tak działali hiszpańscy fałszerze

21.01.2015

Świat: wydarzenia

Trzech podejrzanych zostało aresztowanych w hiszpańskich miastach Saragossa i Tarragona pod zarzutem handlu sfałszowanymi dziełami sztuki oraz niszczenia własności intelektualnej. Głównie dostarczali podróbki Miró, Picassa i Matisse’a. Jak się okazje, pomagała im w tym światowej sławy nowojorska firma handlująca dziełami sztuki od 165 lat.

Policja trafiła na pierwszy ślad przestępstwa w lipcu 2014, podczas rutynowej kontroli pomiędzy granicą Hiszpanii i Andory. W samochodzie obywatela Andory odkryto obrazy sygnowane nazwiskiem Joana Miró. Mężczyzna co prawda posiadał dokumenty potwierdzające autentyczność dzieł, jednakże dla policjantów nie było to wystarczającym dowodem. Podjęli zatem decyzję, że obrazy mają jeszcze zostać sprawdzone przez ekspertów. Ich  podejrzenia okazały się słuszne – wszystkie były sfałszowane.

Policja postanowiła rozbić szajkę, ponieważ z pewnością zatrzymany wcześniej mężczyzna nie mógł działać sam. Zaplanowano więc Operación Mirones, czyli Operację Podglądacz. Pierwszego podejrzanego zaczął obserwować oddział Dziedzictwa Historycznego hiszpańskiej Straży Obywatelskiej. Okazało się, że mężczyzna bardzo często podróżował pomiędzy Andorą a Saragossą, gdzie spotykał się z właścicielami galerii i kolekcjonerami. Często zostawiał też sfałszowane dzieła w biurze prawnika w Tarragonie, co miało pozwolić mu uniknąć przesłuchać na granicy.

Kiedy policja zebrała wystarczającą ilość informacji, wkroczono w drugą fazę operacji i zaaresztowano pierwszego podejrzanego oraz dwie inne osoby, w tym jednego z właścicieli galerii w Saragossie – Jose Carlosa Bergantinosa Diaza, który – wraz ze wspólnikiem Glarifą Rosalesem – miał pośredniczyć pomiędzy dostawcą fałszywek za setki tysięcy euro, a ich nieświadomym nabywcą. W czasie ekspertyzy odkryto sześć dzieł przypisywanych Miró, dwa Matisse’owi, a jeden „należał” do Picassa. W tym miejscu wszystkie ścieżki prowadzą przez ocean do Nowego Jorku…

…a konkretnie do prestiżowej firmy Knoedler & Co., z którą Diaz utrzymywał kontakty. Założona została w II p. XIX wieku i przez cały czas prężnie działała i rozwijała się. Jednakże w 2009 roku zaczęły pojawiać się pierwsze poważne problemy z autentycznością sprzedawanych obrazów. W 2011 roku zaczęli niemal masowo zgłaszać się oszukani klienci, którzy kupowali za grube miliony dzieła Rothko, Pollocka, Motherwella, fotografie, historyczne listy będące fałszywkami. Knoedler & Co. została zamknięta po imponującej 165-letniej działalności zakończonej w haniebny sposób. Sfałszowane dzieła zlikwidowano, a oryginalne zlicytowano w listopadzie 2012 roku. Mimo że Knoedler & Co. przestała istnieć, nie zniknęli fałszerze starający się swój proceder kontynuować… Zmienili jedynie obszar działania z Nowego Jorku do Saragossy. Po trwającej pół roku obławie policyjnej udało się jednak rozbić szajkę, teraz czekają na zarzuty i proces sądowy.

Fot. (góra / top) Dwóch agentów Straży Obywatelskiej analizuje sfałszowane rysunki Joana Miró. Źródło: Guardia Civil

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.