szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Święty Iwo wspomagający biednych” wraca do Polski

22.01.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Do Polski wraca dzieło flamandzkiego malarza Jacoba Jordaensa (1593-1678). Jest to olejny szkic do obrazu „Święty Iwo, patron prawników”, znany także pod tytułem „Święty Iwo wspomagający biednych”.

 

Obraz ten do 1944 r. znajdował się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ewakuowany w celu zabezpieczenia przed działaniami wojennymi do Kamieńca Ząbkowickiego, zaginął przypuszczalnie w 1945 r. po zajęciu tego terenu przez Armię Radziecką.

 

Pod koniec 2008 r. pojawił się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie. Został wycofany z aukcji na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odzyskanie obrazu stało się możliwe w wyniku kilkuletnich negocjacji prowadzonych z Sotheby’s przez polskie placówki dyplomatyczne w Londynie i w Waszyngtonie (w Nowym Jorku mieści się główna siedziba firmy Sotheby’s), a także dzięki zaangażowaniu w sprawę amerykańskiej agencji Homeland Security Investigations.

 

Decydujące dla pomyślnego załatwienia sprawy była ostatnia faza negocjacji, przeprowadzona zimą ubiegłego roku w Londynie przez pełnomocnika MSZ, który przedstawił dodatkowe dokumenty archiwalne oraz wyjaśnił skomplikowaną sytuację prawną obiektu.

Decyzja o zwrocie nie wiąże się dla Polski z żadnymi kosztami. Po powrocie do kraju obraz zostanie przekazany do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Źródło: MSZ

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.