szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

W godzinę sprzedano pięć obrazów Moneta

04.02.2015

Świat: aukcje

Wczoraj w londyńskim Sotheby’s miały miejsce dwie długo oczekiwane aukcje nowego sezonu aukcyjnego. Podczas aukcji Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej zapowiadanych pięć prac Claude’a Moneta sprzedało się w zaledwie godzinę z rewelacyjnym wynikiem 84 mln dolarów (ok. 310 mln zł)!

3 lutego w Londynie odbyły się równolegle dwie aukcje. O godzinie 18:30 otworzono licytację surrealistów XX wieku oraz wielkich impresjonistów i twórców modernizmu. Pierwsza z nich przyniosła łącznie niewiele ponad 17 mln funtów dochodu (94 mln zł), podczas gdy druga – dokładnie 100 razy tyle!

Impresjoniści

Stało się to częściowo za sprawą doskonałej selekcji prac w tym aż pięciu dzieł Claude’a Moneta. Le Grand Canal z 1908 roku powstały podczas kilkumiesięcznej wyprawy artysty do Wenecji sprzedał się za 35 mln dolarów (131 mln zł) i był najdroższym obrazem aukcji.

Ranking 10 najdroższych prac aukcji Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej, 3 lutego 2015 roku:

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Wszystkie prace z 53 wystawionych z sukcesem sprzedały się, aż 46 z nich uzyskało kwotę przekraczającą 1 mln dolarów. Do pozostałych siedmiu zalicza się m.in. dzieło Marca Chagalla pt. Couple Russe en Buste z ok. 1930 roku (278 tys. dolarów), szkic Pabla Picasso Saltimbanque z 1922 roku (548 tys. dolarów) i portret Renoira Étude de Femme z 1880 roku (909 tys. dolarów).

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Surrealiści

Równolegle Sotheby’s sprzedawało też prace światowych surrealistów, które nie przyniosły rewelacyjnych wyników – trzeba jednak brać pod uwagę, że wystawiono zaledwie 23 prace, z czego szczęśliwie każda z nich znalazła swojego nowego nabywcę. Do najwybitniejszych i najdroższych nazwisk w tej kategorii zaliczają się: René Margritte, Joan Miró czy Yves Tanguy.

Ranking 5 najdroższych prac aukcji Surrealistów, 3 lutego 2015 roku:

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Jest to bardzo dobry wynik ogólny dla domu aukcyjnego Sotheby’s. Na dzisiaj (4 lutego) zaplanowana jest poranna aukcja sztuki impresjonistycznej i współczesnej, która trwa już od godziny 10:00. W jej trakcie pod młotek trafi ponad 300 dzieł sztuki, jednakże żadna z nich może nie osiągnąć miliona dolarów według wstępnych szacunków ekspertów.

 

Fot. Aukcja Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej, 3 lutego 2015, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.