szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Joan Miró najdroższym nazwiskiem na aukcji w Christie’s

05.02.2015

Świat: aukcje

4 lutego lider wśród domów aukcyjnych Christie’s podsumował zyski z wieczornych aukcji impresjonizmu i sztuki współczesnej oraz aukcji surrealistów. Plasują się na poziomie 147 mln funtów, czyli o 40 mln mniej niż Sotheby’s. Ogólny wynik jest dobry, jednakże odrobinę gorszy od depczącemu mu po piętach Sotheby’s.

Sprzedano 88% wszystkich dzieł, z czego 94% po ich właściwej wartości. Najdroższym dziełem obu aukcji była praca Joana Miró pt. Painting (Women, Moon, Birds) z 1950 roku sprzedany za kwotę przekraczającą 23 mln dolarów.

Impresjoniści

W przypadku impresjonistów i sztuki współczesnej była to praca Paula Cézanne’a Vue sur L’Estaque et le Château d’If  powstała ok. 1883-1885 roku, która ostatecznie osiągnęła 20 mln dolarów. Ranking 10 najdroższych prac przedstawia się następująco:

ranking1

Oprac. Rynek i Sztuka

Podczas licytacji impresjonistów sprzedały się wszystkie prace, podobnie jak u Sotheby’s, jednakże prac, których cena końcowa przekroczyła milion dolarów było mniej (Sotheby’s – 88%, Christie’s – 68%). Mimo tego Jan Vincze, dyrektor międzynarodowego departamentu impresjonizmu i sztuki współczesnej był zadowolony z wyniku: „Cieszymy się, że aukcja odzwierciedla duże zainteresowanie tego typu sztuką, większość z prac przekroczyła szacunkowe kwoty, a licytację podjęli kolekcjonerzy z 34 krajów z pięciu kontynentów. Nic zresztą dziwnego, wiele z tych prac zostały zaprezentowane publicznie w tym pokoleniu po praz pierwszy”.

podsum1

Oprac. Rynek i Sztuka

Surrealiści

Zdecydowanie lepiej niż poprzednikowi Christie’s poszło na aukcji surrealizmu. Po raz pierwszy w historii sztuki surrealizmu przekroczyła 100 mln dolarów, podczas gdy 24 mln dolarów zarobiło Sotheby’s. Dla prac Margritte’a i Miró był to bardzo udany wieczór, ponieważ sprzedały się wszystkie prace.

ranking2

Oprac. Rynek i Sztuka

 

Fot. Joan Miró pt. Painting (Women, Moon, Birds), 1950, źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.