szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gauguin za 300 milionów?

09.02.2015

Świat: wydarzenia

Obraz przedstawiający dwie Tahitanki autorstwa francuskiego artysty Paula Gauguina sprzedał się za 300 mln dolarów i jeśli ta informacja zostanie potwierdzona będzie najdroższy obraz na świecie… Czy to możliwe?

Według nieoficjalnych doniesień tajemniczym nabywcą jest kolekcjoner z Kataru, który powiększył swój zbiór o dzieło Nefae Faa Ipoipo z 1892 roku, znane również pod angielskim tytułem When Will You Marry, płacąc za nie 300 mln dolarów.

paul-gauguin-wann-heiratest-du-nafea-faa-ipoipo-03461

Skąd taka informacja?

Obwieścił ją właściciel – Rudolf Staechelin, 62-letni szwajcarski kolekcjoner będący kiedyś w szeregach kierowniczych Sotheby’s, w komentarzu dla amerykańskiego dziennika „New York Times”. Do niedawna obraz prezentowany był w Kunstmuseum w Bazylei. Zarówno to dzieło jak i inne wypożyczano nieodpłatnie od rodziny Staechelinów. Kolekcja Staechelinów powstała za sprawą dziadka Rudolfa, który jeszcze przed wojną przyjaźnił się z malarzami i kupował od nich prace. Jest to około 20 najwybitniejszych nazwisk sztuki post-impresjonistycznej początku XX wieku.

Kunstmuseum zamknięto z powodu zaplanowanej renowacji od początku lutego 2015 roku aż do kwietnia 2016 roku, z tego względu właściciel poprosił o zwrot pożyczonych dzieł. Niektóre lokalne media donoszą, że Staechilowie pokłócili się z władzami placówki, co miało być bezpośrednią przyczyną sprzedaży obrazu. Jednak sam właściciel dementuje te plotki. W wywiadzie dla „New York Timesa” przyznał, że motywacja była czysto finansowa: „Rynek zdaje się być u szczytu, nie wiadomo, co wydarzy się za 10 lat. 90% naszych dzieł zasila muzea zupełnie za darmo. Owszem jest to dla mnie część rodzinnej historii i tradycji, ale również są to zabezpieczenie i inwestycja”.

Katar wchodzi do gry

Qatar Museum Authority, źródło: www.qm.org.qa

Qatar Museum Authority, źródło: www.qm.org.qa

Po mistrzostwach sportowych, Katar chce udowodnić swoje wysokie aspiracje kulturalne. Znaczna część dzieł sztuki zakupionych przez rodzimych kolekcjonerów dzisiaj zasila galerie w stolicy – Doha, choć te najdroższe jak The Card Players Paula Cézanne’a (przed tahitańskim dziełem Gauguina uznawany za najdroższy obraz na świecie, sprzedany również do Kataru za równowartość 250 mln dolarów) nie są udostępniane szerszej publiczności.

Warto też wspomnieć, że rodzina królewska potrafi wydawać miliardy dolarów na zachodnią sztukę, bo ma ambicje stworzyć w Doha artystyczną mekkę pokroju Paryża. W 2013 roku powstało Qatar Museum Authority, którego szefową i ambasadorką jest Sheikha Mayassa Al. Thani, siostra emira Sheikha Tamima bid Hamada Al Thaniego. Dzięki Jej Ekscelecji – jak ją tytułują – warta niemal miliard dolarów kolekcja złożona z dzieł m.in. Damiena Hirsta, Marka Rothko czy Francisa Bacona.

Jej Ekscelencja Sheikha Mayassa Al Thani, źródło: www.qm.org.qa

Jej Ekscelencja Sheikha Mayassa Al Thani, źródło: www.qm.org.qa

Gauguin również jest na celowniku artystycznych aspiracji Kataru. Nic zresztą dziwnego, tahitańskie przedstawienia to jedne z najcenniejszych dzieł w historii. Jest to więcej niż pewne, że prace Gauguina to inwestycja, która się zwróci, dlatego są one tak rozchwytywane. Nie chodzi tutaj tylko o pieniądze: lokalny koloryt, intensywne barwy prac francuskiego malarza pobudzają wyobraźnię i niezwykle silnie oddziałują na odbiorcę.

Według rodziny Staechelinów obraz oficjalnie zmieni właściciela dopiero na początku 2016 roku. Choć kwota 300 mln dolarów zdaje się być zbyt wygórowana, nie jest nierealistyczna, jeśli weźmie się pod uwagę petrodolary katarskich czy saudyjskich szejków.

 

Fot. Paul Gauguin, When Will You Marry, 1892

Karolina Przybylińska

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.