szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekordy w Londynie – tym razem w Phillips de Pury

17.02.2015

Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Tym razem to nie Sotheby’s ani Christies’s ustanowiły rekord sprzedaży. Podczas aukcji oferujących dzieła impresjonistyczne, modernistyczne, powojenne oraz najnowsze w Phillips de Pury za blisko 2,9 mln funtów sprzedano dzieło międzynarodowej sławy azjatyckiego artysty Ai WeiWei pt. Circle of Animals/Zodiac Heads przedstawiające dwanaście popiersi zodiakalnych zwierząt z pozłacanego brązu.

12 lutego podczas wieczornej aukcji sztuki współczesnej w brytyjskim oddziale Phillips de Pury padł rekord za dzieło żyjącego chińskiego dysydenta i artysty – Ai WeiWei. Szacowaną wcześniej na 2-3 mln funtów pracę Circle of Animals/Zodiac Heads zlicytowano za 2,8 mln funtów! Jest to kolekcja zainspirowana XVIII-wiecznymi rzeźbami zaprojektowanymi przez dwóch europejskich jezuitów pełniących służbę na cesarskim dworze dynastii Qing cesarza Qianlong. Pierwsze rzeźby funkcjonowały jako wodny zegar-fontanna, który znajdował się w ogrodzie w stylu europejskim w Yuanming Yuan. W roku 1860 splądrowany przez wojska francuskie oraz brytyjskie. W tej interpretacji Ai WeiWei zwraca głównie uwagę na kwestię grabieży oraz repatriacji, kontynuując jednocześnie badanie dotyczące „fałszywości” kopii w stosunku do oryginału. Co ciekawe, jest to mniejsza wersja edycji Circle of Animals wykonanej całkowicie z brązu, będącej w objazdowej ekspozycji, prezentowanej m.in. w Grand Army Plaza w Central Parku w Nowym Jorku, Muzeum Hirschhorn w Waszyngtonie oraz podczas Biennale w Sao Paulo.

Ai WeiWei od wielu lat jest prześladowany, wielokrotnie przesłuchiwany i aresztowany przez chińskie służby za domniemane przestępstwa, choć nigdy nie został oficjalnie oskarżony za żadne z sugerowanych przestępstw. Jego dzieła coraz częściej pojawiają się na zachodnim rynku sztuki, mimo tego że on sam nie może wyjeżdżać poza granice Chin. Pod względem cen uzyskanych na licytacjach dzieł sztuki, ustępuje on miejsca np. Zhangowi Xiaogangowi, który podczas zeszłorocznych licytacji sprzedał swoje dzieło za 12,1 mln dolarów, w momencie, kiedy Ai WeiWei ustanowił swój rekord w chińskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s w HongKongu, sprzedając dzieło za dziesięć razy mniej – 1,2 mln dolarów. Początek 2015 roku i aukcja w Phillips de Pury zdaje się stopniowo przełamywać długo wypracowywaną granicę miliona dolarów i być może to ostatnia okazja, aby kupić pracę Ai WeiWei względnie „tanio”.

Oprócz Ai WeiWei na uwagę zasługuje praca Marka Bradforda – amerykańskiego artysty pracującego w Los Angeles, pt. Biting the Book z 2013 roku z kolekcji galerii White Cube w Londynie. Sprzedała się za 2,5 mln funtów. Trzecią najdroższą pracą był obraz Andy’ego Warhola pt. Diamond Dust Shoes z 1980 roku, uzyskał on 2,3 mln funtów. Na aukcji pojawiły się inne ważne nazwiska jak Christopher Wool, Cy Twombly, Jean-Michel Basquiat czy Oscar Murillo, choć tylko pierwszy z nich przekroczył granicę miliona funtów.

Ranking pięciu najdroższych i zarazem pięciu jedynych prac sprzedanych powyżej miliona funtów:

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Na aukcji zaprezentowano 30 dzieł sztuki, z czego prawie wszystkie zostały sprzedane, a dochód z całości wyniósł ponad 17 mln funtów, czyli ponad 95 mln zł.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.