szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Artysto – aplikuj!

26.02.2015

Aktualności, Na deser, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom artystów, postanowiliśmy rozpocząć zupełnie nowy cykl, który w całości poświęcony będzie wydarzeniom skierowanym do twórców. Na bieżąco będziemy informować o aktualnych konkursach, naborach rezydencyjnych oraz innych możliwościach rozwoju, które z pewnością okażą się pomocne w budowaniu kariery artystycznej. 

III PIOTRKOWSKIE BIENNALE SZTUKI 

Organizator: Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
Termin: 28.02.2015
Medium: prace z zakresu sztuk wizualnych (malarstwo, grafika, fotografia, wideo, instalacje, obiekt, a także projekty intermedialne, multimedialne).
Opłata: 30 zł

Opis:
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza trzecią edycję konkursu pn. „Piotrkowskie Biennale Sztuki”. Celem jest konfrontacja artystów reprezentujących wszelkie stylistyki i formuły artystyczne poprzez prezentację prac zaliczanych do szeroko pojętej dziedziny/grupy sztuk wizualnych. Biennale ma za zadanie nie tylko konsolidowanie środowiska artystycznego wokół cyklicznego wydarzenia artystycznego, ale przede wszystkim poszukiwanie nowych indywidualności twórczych, wskazywanie młodych lub nieznanych talentów artystycznych, którym trudno zaistnieć na coraz bardziej skomercjalizowanej polskiej scenie artystycznej.

Każda edycja Biennale to pretekst do prezentacji różnorodnych postaw twórczych, będących odpowiedzią i sposobem interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych form.  Ukierunkowanie biennale na autentyczne problemy filozoficzne to także cecha wyróżniająca ten konkurs. Tytułowa teza poprzedniego Biennale to „Koniec człowieka?”.  Tematem przewodnim obecnej edycji jest zagadnienie pt. „W postapokaliptycznym świecie. Iluzja czy droga wyjścia/dojścia ku?”.

Strona konkursu: PIOTRKOWSKIE BIENNALE


MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD SZTUKI WIDEO THE 03

Organizator: THE VIDEO COMMUNITY
Termin: 01.03.2015
Medium: wideo
Opłata: brak

Celem Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo THE 03 jest prezentacja szerszej publiczności różnych form posługiwania się obrazem ruchomym w kreowaniu komunikatu artystycznego. Poprzednia, druga edycja Przeglądu, odbyła się w nowej formule, która obejmowała pokaz specjalny filmów uznanych artystów jak Roger Ballen czy Salla Tykkä oraz pokaz konkursowy składający się z prac wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Na konkurs wpłynęło 656 portfolio od młodych twórców z całego świata. Jury, w którego skład weszli Katarzyna Kozyra, Kasumi, Konrad Kuzyszyn, Casilda Sánchez, Artur Tajber oraz Zoran Todorović, wyłoniło najciekawszy utwór filmowy. Premierowe Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo THE 03 projekcje odbędą się w 11-12 kwietnia 2015 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, gdzie będzie miał także miejsce panel krytyków, w którym wezmą udział: Konrad Kuzyszyn, Adam Mazur, Daniel Muzyczuk, Stach Szabłowski, Artur Tajber, Ewa Tatar.

Strona konkursu: THE O3


13. EDYCJA PRZEGLĄDU SZTUKI SURVIVAL 

Organizator: Fundacja ArtTransparent
Termin: 31.03.2015
Medium: wideo
Opłata: brak

Po raz 13. odbędzie się we Wrocławiu jeden z najważniejszych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Tegoroczne hasło to „Czyny zabronione”. Przegląd odbędzie się we Wrocławiu w Koszarach Oddziału Prewencji Policji (ul. Księcia Witolda 38-40).

SURVIVAL jest realizowanym od 13 lat wydarzeniem prezentującym sztukę współczesną w przestrzeni publicznej Wrocławia. Na jego potrzeby wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, które znajdują się w pobliżu centrów wydarzeń, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. W swojej kilkunastoletniej historii SURVIVAL był realizowany w miejscach takich jak: place i zabudowa Dzielnicy Czterech Świątyń, dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych, budynek Farmacji Akademii Medycznej, schron przeciwlotniczy przy pl. Strzegomskim czy gmach Dworca Głównego. W 2015 roku Przegląd odbędzie się w historycznym gmachu Koszar Oddziału Prewencji Policji.

Inspiracją dla działań kuratorów i artystów staną się metafory naruszania przepisów i łamania ogólnie przyjętych zasad. Hasło tegorocznej edycji: „Czyny zabronione”, zainspirowane terminem prawniczym, odwołuje się do ludzkich zachowań i zjawisk rozgrywanych na granicy prawa lub całkowicie gwałcących jego zasady. Wybrana przestrzeń, silnie naznaczona dawną, policyjną funkcją, pozwala na studium pojęć związanych z zagadnieniem nieprzestrzegania prawa stanowionego i naturalnego. Już sama gradacja zjawiska: wykroczenie – przestępstwo – zbrodnia może być potraktowana jako wstęp do rozważań na temat negatywnego funkcjonowania relacji społecznych.

Strona konkursu: SURVIVAL


ULICA THEMERSONÓW 

Organizator: Płocka Galeria Sztuki
Termin: 30.04.2015
Medium: prace dwuwymiarowe, wykonane w dowolnej technice rysunkowej (np. węgiel, ołówek, kredka, frotaż) lub graficznej (np. linoryt, drzeworyt, akwatinta)
Opłata: brak

Płocka Galeria Sztuki zaprasza wszystkich studentów i absolwentów wydziałów artystycznych do wzięcia udziału w II edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”, nad którym honorowy patronat objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Konkurs nawiązuje do organizowanego od 2010 roku Festiwalu Themersonów SkArPa. Płocka Galeria Sztuki zadbała, by jednym z festiwalowych wydarzeń stało się otwarcie wystawy pokonkursowej prezentującej prace nawiązujące do twórczości tych wybitnych artystów.

Pochodzący z Płocka Stefan i jego żona Franciszka Themeronowie w swojej sztuce poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, projektowała scenografie i kostiumy. Jej mąż tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, napisał operę. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.


Strona konkursu: 
ULICA THEMERSONÓW


ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII 

Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Termin: 04.04.2015
Medium: malarstwo, grafika, rzeźba i instalacja, fotografia, sztuka cyfrowa, performance.
Opłata: brak

Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku zgodnie z ideą Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia, mecenasa sztuki. Rokrocznie jury składające się z artystów, dziennikarzy, profesorów akademickich, wyłania najzdolniejszego studenta ASP, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku.

Przez sześć lat wyłącznym partnerem w projekcie była Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2008 do współpracy dołączyła Hiszpania – firma ubezpieczeniowa DKV Seguros zainaugurowała bliźniaczy konkurs, Grand Tour DKV, na Uniwersytecie w Walencji. Zaowocowało to poszerzeniem puli nagród o stypendia w Gdańsku i Walencji oraz wspólnymi wystawami w obu krajach.

W roku 2009 Artystyczna Podróż Hestii swoim zasięgiem objęła wszystkie Akademie Sztuk Pięknych działające na terenie Polski. W listopadzie tego samego roku Ergo Hestia otrzymała za projekt „Artystyczna Podróż Hestii” statuetkę w konkursie „Sztuka cenniejsza niż złoto”, organizowanym przez Fundację Commitment to Europe arts & business oraz Narodowy Bank Polski.

Od 2014 roku udział w konkursie mogą wziąć udział studenci III, IV i V roku wszystkich kierunków artystycznych uczelni w Polsce.

Strona konkursu: ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII


II MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU – BIELSKO-BIAŁA 2015

Organizator: Galeria Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej, inicjatywa Forum Kultura i Duchowość oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg w Bielsku-Białej.
Termin: 07.03.2015
Medium: plakat
Opłata: brak

W 2013 roku zainicjowany został cykliczny konkurs na plakat, skupiający się na zasadniczych, egzystencjalnych i moralnych, problemach człowieka. Projekt rozpoczęła refleksja nad – fundamentalnym dla kultury Zachodu – przesłaniem, jakie niesie ze sobą Dekalog. Obecnie zapraszamy artystów do dyskusji nad szeroko pojętą prawdą: poznawczą, etyczną, a także rozumianą potocznie. Przekonani o niezbywalności idei prawdy w świecie ludzkiego myślenia, chcemy wskazać, że pytanie o nią nie jest przebrzmiałe. Aby przybliżyæ ideę konkursu, dołączamy do regulaminu odrębny tekst przytaczający szereg cytatów, sentencji i powiedzeń. Liczymy, że proponowany temat zachęci i sprowokuje uczestników do wypowiedzi intrygujących artystycznie, ale przede wszystkim ważnych osobiście.

Strona konkursu: BIENNALE PLAKATU


III STUDENCKIE BIENNALE MAŁEJ FORMY RZEŹBIARSKIEJ IM. JÓZEFA KOPCZYŃSKIEGO

Organizator: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Termin: 27.03.2015
Medium: Prace konkursowe w postaci form medalierskich (medal, plakieta, medalion) lub rzeźbiarskich mogą być wykonane z dowolnego trwałego materiału (brąz, mosiądz, terakota, gips, żywica, masa papierowa itp.) dowolną techniką.
Opłata: brak

Biennale jest III edycją konkursu na małą formę rzeźbiarską im. Józefa Kopczyńskiego. Konkurs dedykowany jest pamięci profesora Józefa Kopczyńskiego, wybitnego artysty i cenionego pedagoga dawnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1955 – 2006 (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Celem konkursu jest kreowanie i wyróżnianie ciekawych postaw artystycznych studentów szkół wyższych. Propagowanie małej formy rzeźbiarskiej, sztuki medalierskiej, nowatorskiej myśli i koncepcji rzeźbiarskiej.

Strona konkursu: BIENNALE MAŁEJ FORMY


BZWBK PRESS PHOTO 2015

Organizator: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Termin: 03.03.2015
Medium: Fotografia
Opłata: brak

Wystartowała 11. edycja BZ WBK Press Foto 2015. Już od jedenastu lat zawodowi polscy fotoreporterzy nadsyłają swoje zdjęcia do konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. W tegorocznej edycji, podobnie jak w roku ubiegłym, można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Sport, Portrety i Przyroda. Zgłoszenia przyjmowane są od 17 lutego do 3 marca włącznie.

Strona konkursu: BZWBK


EUROPEAN TETENAL B/W ANALOGUE PHOTOGRAPHY COMPETITION 2014/2015

Organizator: Tetenal
Termin: 31.03.2015
Medium: Fotografia
Opłata: brak

Europejski konkurs firmy Tetenal „Classics B/W Award 2014/2015” jest konkursem, w którym mogą brać udział zdjęcia czarno-białe wykonane jedynie techniką analogową – począwszy od wywołania negatywu po naświetlenie obrazu na tradycyjnym fotograficznym papierze cz-b. Zdjęcia cyfrowe lub obrazy przetransferowane cyfrowo nie będą akceptowane.

Strona konkursu: TENTAL


GRAND PRESS PHOTO 2015

Organizator: Miesięcznik „Press”
Termin: 31.03.2015
Medium: Fotografia
Opłata: brak

Miesięcznik „Press” rozpoczął kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2015. Jury przewodniczy jeden z najbardziej utytułowanych fotoreporterów na świecie: Christopher Morris. W konkursie są nowe kategorie.

Jak co roku konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2014 roku a 31 marca 2015 roku. Obserwując zmiany na rynku polskiej fotografii prasowej i dokonania fotoreporterów, organizator wprowadził w tegorocznym konkursie kilka nowości. Oprócz dotychczasowych kategorii wśród zdjęć pojedynczych – Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny – pojawiła się kategoria Kultura i człowiek. Jak zwykle spośród wszystkich nadesłanych zdjęć zostanie wybrane Zdjęcie Roku – jego autor otrzyma 10 tys. zł. Wprowadzono też oddzielną kategorię: Projekt dokumentalny, w której fotografowie mogą zgłaszać spójne materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej trzy lata, dotyczące jakiegoś obszaru życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. Natomiast w oddzielnym konkursie – Photo Book – oceniane będą książki fotograficzne wydane w 2014 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2014. Jury Grand Press Photo będzie w tym roku przewodniczył ośmiokrotny laureat World Press Photo, wielokrotny laureat Picture of the Year, laureat Robert Capa Gold Medal – Christopher Morris. To jeden z najbardziej znanych i utytułowanych fotoreporterów wojennych, od 1990 roku kontraktowy fotoreporter „Time”, współzałożyciel i członek agencji VII Photo. Prace do Grand Press Photo 2015 miesięcznik „Press” przyjmuje do 2 kwietnia 2015 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju.

Strona konkursu: GRAND PRESS PHOTO


SMALL WONDERS – AN EXHIBITION OF TINY ART  

Organizator: Atomic Cafe w Hamtramck US
Termin: 13.06.2015
Medium: każdy rodzaj medium
Opłata: brak

W sobotę 11 lipca 2015 roku w Atomic Cafe w Hamtramck odbędzie się trzecia edycja corocznej wystawy pt. Small Wonders. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace wielu znakomitych artystów z całego świata.

Strona: SMALL WONDERS


PREMIO COMBAT 2015 PRIZE

Organizator: The Cultural Association Blob ART
Termin: 18.04.2015
Medium: malarstwo, fotografia, grafika, wideo, rzeźba i instalacja
Opłata: 50 euro

PREMIO COMBAT PRIZE powstało w wyniku chęci zbadania i zgrupowania w jednym miejscu najciekawszych pomysłów i realizacji artystycznych z całego świata. Chcemy obserwować wszystkie akcje, narodziny i rozwój różnych trendów w świecie sztuki międzynarodowej i jednocześnie udokumentować narodziny nowych języków artystycznych.

Strona konkursu: PREMIO COMBAT PRIZE


POLART 2015 MELBOURNE 

Organizator: PolArt
Termin: brak informacji
Medium: każdy rodzaj medium
Opłata: brak

Melbourne od wielu już lat uchodzi za stolicę australijskiej Polonii. Zależy nam na tym, aby PolArt2015 wniósł nowe idee i wskazał nowe kierunki dla dalszej promocji polskiej kultury i sztuki na antypodach. Miejmy nadzieję, że będzie to największy z dotychczasowych PolArt-ów, że zgromadzi największą ilość polskich artystów, zwiąże z sobą jeszcze więcej młodzieży polskiego pochodzenia i pozostawi po sobie okazałą dokumentację w formie publikacji, programów, albumów i świadectw w środkach społecznej komunikacji.

W Komitecie Organizacyjnym PolArt2015 pojawiają się nowi liderzy, nowe talenty i nowe społecznikowskie „powołania”. Bardzo liczymy na to, że spośród nich wyłoni się nowa grupa liderów, zdolna kontynuować w Melbourne takie wydarzenia, jak doroczny „Polski Festiwal na Federation Suare” czy też prestiżowe Kolacje w prestiżowych lokalach z prestiżowymi mówcami z okazji polskich rocznic narodowych oraz że w przyszłości nie zabraknie liderów potrzebnych do prowadzenia Domów Polskich i do podtrzymania istniejących od wielu lat struktur społecznych służących całej Polonii.

Strona konkursu: POLART


REZYDENCJA ARTYSTYCZNA W KASHI ART GALLERY  

Organizator: Kashi Art Gallery
Termin: 16.04.2015
Medium: każdy rodzaj medium
Opłata: brak

Galeria Kashi zaprasza wszystkich artystów do udziału w rezydencji artystycznej na okres od 1 do 3 miesięcy. Wszystkie informacje dotyczące galerii oraz wymagań aplikacyjnych znajdują się na stronie galerii:

Strona konkursu: KASHI ART GALLERY


ART MARKET STUDIO

Organizator: Galeria Studio
Termin: 27.02.2015
Medium: każdy rodzaj medium
Opłata: brak

W lubelskich Tarasach Zamkowych powstaje miejsce przyjazne sztuce i jej autorom – Galeria Studio. Idea, jaka przyświeca twórcom galerii połączonej z kawiarnią artystyczną to zapewnienie szerokiego, „codziennego” dostępu do sztuki. Galeria Studio stawia sobie za cel rozwinięcie i popularyzację praktyki kupowania sztuki w Lublinie. Szczególną troską otaczamy młodych twórców, organizując m.in. ich pierwsze wystawy, promując ich twórczość i pomagając wejść na rynek sztuki. Liczymy, że unikalność miejsca i jej niestandardowa lokalizacja wpłynie pozytywnie na rozwój kultury, zaś uczestnikom pozwoli dotrzeć do tysięcy nowych odbiorców.
Pierwszym wydarzeniem inaugurującym działalność Galeria Studio, będą trzydniowe targi „Art Market Studio”, które rozpoczną się 4 marca 2015.

Strona projektu: ART MARKET STUDIO


FLOW

Organizator: Galeria Studio
Termin: 09.03.2015
Medium: każdy rodzaj medium
Opłata: brak

W tegorocznej edycji FLOW Organizatorzy chcieli podjąć dyskurs o antropocenie, konfrontując pomysły artystów młodego pokolenia jednocześnie z praktyką uznanych polskich artystów biorących udział w wystawie oraz wiedzą i doświadczeniem przedstawicieli świata nauki. Pragnęli zaproponować w ten sposób nie tylko nowy sposób spojrzenia na współczesną sztukę, ale odwołując się do jej roli wobec współczesnych zagrożeń ekologicznych, pobudzić również chciwość czytania i zdobywania wiedzy. Celem konkursu „Antropocen. Postęp i Katastrofa” jest włączenie studentów i absolwentów uczelni artystycznych w całej Polsce w dyskusję na temat zagrożeń i perspektyw związanych z epoką panowania człowieka – antropocenem. Spośród zgłoszonych do konkursu projektów wyłonionych zostanie 10 laureatów, którzy zaproszeni zostaną do udziału w wystawie głównej II edycji FLOW pod tytułem FALLOUTskies/BAD WEATHER. Wystawa odbędzie się w MONA Inner Spaces w Poznaniu w dniach 20.03.-05.04.2015.

Strona konkursu: FLOW

 

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.