szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polska reprezentacja na światowych targach 2015 – Art Basel Hong Kong i Art Dubai

26.02.2015

Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia, Trendy inwestycyjne

ART KONSULTACJE PREMIUM

Już dzisiaj możemy – o ile mamy czas i odpowiednią ilość funduszy – wpisać do kalendarza dwie kluczowe dla światowego rynku sztuki imprezy kulturalne, które będą miały miejsce na przeciwległych krańcach Azji. Jedna odbędzie się na Bliskim Wschodzie w Dubaju, druga – na Dalekim Wschodzie w Hong Kongu. Co ciekawe, w obu regionach pojawi się polska reprezentacja!

Art Basel Hong Kong 2015

Szwajcarskie Art Basel powstały w 1970 roku i od tego czasu nieprzerwanie zapraszają miłośników sztuki na wielkie święto połączone z wystawami, aukcjami i innymi atrakcjami każdego roku. W 2002 roku Art Basel postanowiło podbić Amerykę Północną, lokując swoją siedzibę w Miami Beach na wschodnim wybrzeżu. Targi te, choć prezentują wysoki poziom ze względu na selekcję prac jak i prestiżowych wystawców obu Ameryk, budzą wśród niektórych niesmak i nierzadko są celem ataków dziennikarzy – nawet w Polsce. Głównym zarzutem są: „celebryckie otoczenie, sprzedaż dzieł przed rozpoczęciem targów i ogólna „napompowana” atmosfera. Ale czy do końca mające podstawy? (polecamy lekturę tekstu o Miami Beach). Niemniej jednak targi te mają się dobrze i już trwają przygotowania do kolejnej edycji zapowiadanej – jak co roku – na grudzień.

W 2013 roku Art Basel powiększyły swoją rodzinę o Hong Kong i przydzieliły mu miesiąc marzec, a dokładnie trzy dni od 15 do 17 marca. Mimo że targi nie mogą pochwalić się długoletnią tradycją, zdały się już na dobre zadomowić pośród najważniejszych wydarzeń kulturalnych wraz z targami Art Stage w Singapurze (których pomysłodawcą był jeden z dyrektorów szwajcarskich Art Basel) od 2010 roku, Art Beijing w Pekinie od 2005 roku i Gwangju Biennale w Korei Południowej od 1995 roku. Wskazuje to tylko jak nienasycony jest apetyt na dzieła sztuki i jak dynamicznie rozwija się ten rynek w tamtym regionie. W 2014 roku udział wzięło 245 wystawców z łącznie 39 krajów, pojawiło się 65 tys. zwiedzających w tym artystów, galerzystów, muzealników, znanych kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Art Basel 2014 w Hong Kongu

Art Basel 2014 w Hong Kongu

W tegorocznej edycji pojawią się galerie z pięciu kontynentów: Azji, Europy, obu Ameryk oraz Afryki. Eventy poprzedzające targi rozpoczną promocję wydarzenia już 10 marca, natomiast uroczyste otwarcie nastąpi 15 marca o godzinie 13:00 czasu lokalnego. Zaplanowanych jest 233 galerii z 37 krajów, czyli niewiele mniej niż w przypadku zeszłorocznych Art Basel Hong Kong. W trakcie trwania targów zaplanowane są „salony” tematycznie (podobnie jak w Szwajcarii i Miami Beach), podczas których będzie można zapoznać się m.in. ze sztuką Kaukazu, croudfundingiem, sztuką zaangażowaną w problemy społeczne i polityczne, przyjrzeć się artystycznym działaniom Indii i Pakistanu oraz wiele innych. Całości dopełnią projekcje filmów oraz wystawy towarzyszące (z czego część z nich nie wymaga opłat wstępu i jest otwarta dla szerokiej publiczności).

Polskę będzie reprezentować galeria Raster z Warszawy (działająca na rynku od 2001 roku), która zapozna Azję z twórczością Olafa Brzeskiego oraz Anety Grzeszykowskiej. Dzieło pierwszego artysty to rzeźba Krissy Kocktail powstała w latach 2014-2015 licząca niemal 2 m wysokości. Rzeźba prezentuje cyrkową połykaczkę, której ciało buduje stal przypominająca kruchą słomę, trzymającą laboratoryjną kolbę wypełnioną kwasem solnym imitującym soki trawienne człowieka. W kwasie zanurzony jest połknięty nóż. Grot tkwiący cały czas w substancji żrącej niszczeje i rozpuszcza się.

Olaf Brzeski, Krissy Kocktail, 2014-2015, ok. 60 x 60 x 190 cm, polerowany brąz, stal, szkło, kwas solny, farba olejna, źródło: Galeria Raster w Warszawie

Olaf Brzeski, Krissy Kocktail, 2014-2015,
ok. 60 x 60 x 190 cm, polerowany brąz, stal, szkło, kwas solny, farba olejna, źródło: Galeria Raster w Warszawie

Aneta Grzeczykowska jest natomiast autorką cyklu fotografii pt. Selfie z 2014 roku, który podejmuje aktualny problem społeczeństw wysokorozwiniętych funkcjonujących w wirtualnym świecie mediów społecznościowych tj. problem autokreacji – tworzenia nowego siebie takim, jakimi chcielibyśmy być za pomocą filtrów i programów graficznych, ale nie tylko – również za pomocą wyboru, w jakiej formie chcielibyśmy siebie prezentować innym.

Aneta Grzeszykowska, Selfie, 2014, tusz pigmentowy na papierze bawełnianym, 27 x 36 cm, ed. of 3 + 1 A.P, źródło: Galeria Raster w Warszawie

Aneta Grzeszykowska, Selfie, 2014, tusz pigmentowy na papierze bawełnianym, 27 x 36 cm, ed. of 3 + 1 A.P, źródło: Galeria Raster w Warszawie

 

Art Dubai 2015

Galeria Raster w Warszawie

Galeria Raster w Warszawie

Dokładnie dzień po zakończeniu Art Basel w Hong Kongu przeniesiemy się na Bliski Wschód do gorącego Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który odbywa się pod patronatem dwóch ważnych osobistości: wiceprezydenta i premiera ZEA szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma oraz prezeski organizacji Dubai Women Establishment szejki Manali bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum. W luksusowym otoczeniu gwiazdkowych hoteli aż 90 galerii z całego świata będzie mogło zaprezentować sztukę zamożnym emirom i szejkom gotowym inwestować pokłady petrodolarów w dzieła. Podobnie jak w przypadku Hong Kongu, targi sztuki w Dubaju główny nacisk kładą na sztukę współczesną (Modern), sztukę najnowszą oraz sztukę młodą (Contemporary) głównie z krajów sąsiadujących z ZEA, Afryki i Azji Południowej oraz sztukę tematyczną związaną z określonymi regionami geograficznymi (Marker).

Global Art Forum poświęcone Oscarowi Guardiola-Riverze, Art Dubai 2014

Global Art Forum poświęcone Oscarowi Guardiola-Riverze, Art Dubai 2014

Oprócz części komercyjnej, Art Dubai chwali się ofertą non-profit, która podobnie jak w przypadku Art Basel, ogranicza się do warsztatów dla dzieci i młodzieży, wystaw towarzyszących i projekcji filmów, a także będzie to okazja do prezentacji sylwetki laureata The Abraaj Group Art Prize, którą przyznaje się od 2009 roku młodym, obiecującym twórcom, aby pomóc w ich rozwoju. W tym roku zwyciężczynią została Yto Barrada, urodzona w Paryżu marokańska artystka (obecnie żyje i pracuje w Tangerze w Maroku), mająca na koncie wystawy w MoMie, Pompidou, na Biennale w Wenecji, a także w niemieckim Deutsche Guggenheim w Berlinie.

W zeszłym roku Art Dubai przyciągnęły 25,5 tys. zwiedzających, głównie lokalnych kolekcjonerów, handlarzy dziełami sztuki, artystów i galerzystów, w tym ok. 400 kuratorów z różnych zakątków świata.

Co ciekawe, również i na tych targach pojawi się polska reprezentacja pod barwami warszawskiego Rastra, choć tym razem arabskim szejkom galeria przybliży twórczość Oskara Dawickiego poruszającego się w obszarze sztuki wideo, fotografii i instalacji oraz tajemniczego kolektywu Slavs and Tatars. Jest to multikulturowy duet, który za centralny punkt odniesienia dla swojej twórczości artyści obrali przestrzeń pomiędzy „wielkimi murami”: Murem Berlińskim i Wielkim Murem Chińskim. Badają zależności, wpływy kulturowe i przenikanie się kultur nawzajem pomiędzy Słowianami, mieszkańcami Azji Centralnej i Kaukazami. Kim są artyści? Wolą pozostać anonimowi, ponieważ – jak twierdzą – pochodzenie nie ma tu nic do rzeczy. Poruszają się w zróżnicowanej stylistyce, tematyce i materiałach. Nierzadko są to dużych rozmiarów instalacje, happeningi i performance, a także rzeźby prezentowane zarówno w przestrzeni galerii jak i w przestrzeni miasta.

 

Do otwarcia się targów na dwóch przeciwległych krańcach Azji pozostało trochę ponad dwa tygodnie, choć już jesteśmy ciekawi, który artysta czy praca wzbudzi największe poruszenie wśród publiczności, czy polska galeria znajdzie się na celowniku zagranicznych inwestorów, jaka będzie sprzedaż i w końcu, czy zwiedzających będzie więcej?

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.