szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Puzzle ze sztuką – vol. 18

26.02.2015

Na deser

W dzisiejszym odcinku Puzzli ze Sztuką zwracamy się ku dawnym mistrzom i proponujemy ułożyć słynne dzieło Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa. Obraz ten został namalowany w 1632 roku i powstał jako dokument przeprowadzonej ówcześnie publicznej autopsji łotra i złodzieja Adriaana Arisza (ukrywającego się pod pseudonimem Aris Kindt), której nadzorował medyk Nicolaes Tulp. Został skazany na powieszenie za kradzież i rozboje. Tuż po egzekucji rozpoczęto sekcję zwłok.

W XVII wieku takie „lekcje” były wydarzeniem o charakterze dydaktycznym, które nierzadko odbywały się w specjalnie zaaranżowanych salach będących namiastką dzisiejszych sal operacyjnych. O odpowiednią oprawę dbał tzw. preparator, którego zadaniem było przygotowanie ciała i wykonanie całej najtrudniejszej roboty, aby sławny medyk mógł skupić się tylko na szczegółach.

W przedstawionej scenie malarz przedstawia anatomii ręki ludzkiej, która jest otwarta, a doktor Tulp pochyla się na nią, trzymając instrument medyczny. Otaczają go wysocy dostojnicy amsterdamscy, którzy przyglądali się precyzji, choć w rzeczywistości wspomnianej sekcji przyglądali się nie tylko lekarze, ale też ciekawscy mieszkańcy miasta. Praca znajduje się w kolekcji Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze.

Rembrandt, Lekcja anatomii doktora Tulpa, 1632, z kolekcji Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.