szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Żegnamy Henryka Musiałowicza

27.02.2015

Polska: wydarzenia

24 lutego 2015 roku w wieku 101 lat zmarł wybitny polski malarz Henryk Musiałowicz. Był to artysta niezwykle utalentowany, wpisujący się na stałe w kulturę polską i naszą tradycję. Redakcja portalu Rynekisztuka.pl chciałaby złożyć z wielkim żalem kondolencje jego Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom. Łączymy się w bólu.

Henryk Musiałowicz, źródło: Gniezno.eu

Henryk Musiałowicz, źródło: Gniezno.eu

Henryk Musiałowicz urodził się 5 stycznia 1914 roku w Gnieźnie. W latach 30. ukończył poznańską Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a następnie zdecydował się kształcić dalej już na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, choć dyplom odebrał dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Poruszał się w obszarze malarstwa, grafiki, ale też witrażu i rysunku. Mówi się, że pierwsze zetknięcie się z wielkimi holenderskimi malarzami – Rembrandtem i van Goghiem – miało znaczący wpływ na jego twórczość, a było to w trudnych czasach polskiego socrealizmu.

Następnym etapem jego drogi artystycznej stały się eksperymenty z monochromią i abstrakcjonizmem – w tym czasie powstały dwa ważne cykle prac: Okupacja, Portrety z wyobraźni oraz Wojna przeciw człowiekowi. W latach 70. artysta zwrócił się ku naturze, stąd też przeważały motywy przyrodnicze w takich seriach jak Narodziny Ziemi czy Wirowanie. Nie stronił też i od zagadnień moralnych, istnienia człowieka jako części większego systemu, o czym mówią prace z cyklów: Reminiscencje, Rodzina i Epitafium. Już wtedy stał się postacią uznawaną, rozpoznawalną zarówno w Polsce jak i za granicą. Organizowano jego liczne wystawy zbiorowe jak i indywidualne. W 2002 roku doczekał się w poznańskim Muzeum Narodowym większej wystawy retrospektywnej, a już 7 lat później minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył go Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Henryk Musiałowicz, Krajobraz Animalistyczny, 1974-1978, źródło: Agra-Art, obraz sprzedany za 14 tys. zł w 2007 roku.

Henryk Musiałowicz, Krajobraz Animalistyczny, 1974-1978, źródło: Agra-Art, obraz sprzedany za 14 tys. zł w 2007 roku.

Jego prace nierzadko pojawiają się w polskiej ofercie domów aukcyjnych. Jedną z droższych jest dzieło ze wspomnianego cyklu Reminiscencje z 1979 roku, którą dom Agra-Art sprzedał w kwietniu 2004 roku za 12 tys. złotych podczas aukcji sztuki współczesnej. Natomiast inna praca z serii Rodzina z lat 1982-1984 uzyskała w 2010 roku niewiele mniej, bo 10 tys. złotych.

Nadano mu również Honorowe Obywatelstwo gminy Mielnik w Podlaskiem, któremu artysta przekazał ponad 60 swoich prac m.in. z serii Znaki czasu. Mielnik 1954-1976. Dlaczego Mielnik? Inspiracją do powstania obrazów stały się kilkumiesięczne wakacyjne pobyty Musiałowicza w tej małej wsi nad Bugiem w latach powstawania cyklu.

 

Henryk Musiałowicz zmarł 24 lutego 2015 roku w Warszawie. Msza święta pogrzebowa odbędzie się 2 marca 2015 roku o godzinie 12:30 w kościele pw. św. Anny w Wilanowie, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Wilanowskim.

Mors est quies viatoris, finis est omnis laboris

Fot. Henryk Musiałowicz, z cyklu „Portret ślubny”, 1980, źródło: Agra-Art

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.