szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Puzzle ze sztuką – vol. 19

04.03.2015

Na deser

Irysy kwitną w marcu razem z krokusami… Coraz częściej słońce wychodzi zza chmur, zdarza się, że i ptakom się rytm przestawi i rankiem śpiewają na drzewie – co prawda jeszcze bezlistnym. Czyli wszystko wskazuje na to, ze wiosna idzie! Dlatego tym razem zajrzymy do Japonii, gdzie gdzieniegdzie leniwie zaczynają kwitnąć słynne wiśnie. Na naszej szerokości geograficznej raczej będą to pierwsze irysy.

Te najsłynniejsze i monumentalne (liczące prawie 4 m długości przy niemal 2 m wysokości, składające się z sześciu paneli) wykonane były przez dawnego japońskiego mistrza szkoły Rinpa – Ogatę Korina. To właśnie jego przedstawienie irysów zainspiruje van Gogha do namalowania podobnego obrazu w 1889 roku (od 1990 roku włączonych do kolekcji J. Paul Getty Museum). Japoński pierwowzór zwany Yatsuhashi (czyli ‚osiem mostów’) natomiast zachwyca oko zwiedzających nowojorskie muzeum MET, czyli Metropolitan Museum of Art i jest modelowym przykładem japońskiej sztuki dekoracyjnej.

Granatowe kwiaty i zielone łodygi ostro kontrastują ze złotym tłem dzieła. Zostały one wykonane charakterystyczną japońską techniką drippingu zwaną tarashikomi, czyli nakładaniem kolejnej warstwy farby, gdy pierwsza jeszcze nie jest wyschnięta, w ten sposób wydobywa się detale przedstawianego obiektu.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.