szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

„Ciała a rzeczy” młodych polskich artystów w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

05.03.2015

Polska: wydarzenia

Od 13 marca do 2 maja 2015 roku Galeria Miejska we Wrocławiu organizuje wystawę zatytułowaną Ciała a rzeczy, prezentującą obrazy, rzeźby oraz instalacje jedenastu w większości młodych polskich artystów, włączających do obszaru swoich poszukiwań problematykę ciał i/lub rzeczy: Agnieszki Ewy Braun, Miłosza Flisa, Artura Grochowskiego, Marceliny Groń, Bereniki Kowalskiej, Karoliny Krawczyk, Klaudii Lipczewskiej, Moniki Martys-Mroczek, Katarzyny Rak, Tomasza Skórki oraz Zuzy Ziółkowskiej. Dzieła będą eksponowane w murach Galerii Miejskiej oraz na patio kamienicy przy placu Solnym 14 we Wrocławiu.

Agnieszka Ewa Braun, Układ Odniesienia, obiekty multimedialne, 2012

Agnieszka Ewa Braun, Układ Odniesienia, obiekty multimedialne, 2012

Zarówno ciała jak i rzeczy stanowiły przedmiot zainteresowania artystów właściwie niezależnie od czasów i epoki. Niemniej, tytułowe pojęcia nie zawsze były pojmowane tak samo, a twórcy nierówno rozdzielali swoje zainteresowanie, wysiłki i uwagę między oba wymienione zagadnienia. Stąd też organizowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu wystawa ma za zadanie przedstawić różnorodność postaw i strategii, jakie przyjęli twórcy włączający do obszaru swoich poszukiwań ciała i/lub rzeczy. W efekcie, obok prac rozprawiających się z tematem bardzo dosłownie i, pozornie zdawać by się mogło, sztampowo, zgromadzono obrazy, rzeźby oraz instalacje stwarzające szerokie pole do interpretacji, wielowarstwowe w swojej formalnej i intelektualnej konstrukcji, choć niejednokrotnie powstające pod wpływem impulsu, emocji, z nie zawsze w pełni wyartykułowanych względów. Tytuł wystawy, ułatwiający swoją uniwersalnością, niczym wytrych, dobór artystów i zestawienie ich prac, ma także za zadnie podkreślić, że równie istotne, co same ciała i rzeczy, wydają się relacje zachodzące pomiędzy nimi, zwłaszcza z perspektywy rzeczy.

Miłosz Flis, Świniodomy, instalacja, obiekt,  2014

Miłosz Flis, Świniodomy, instalacja, obiekt, 2014

Zainteresowanie problemem ciała i wieloznacznością tego terminu w naukach humanistycznych obserwowane jest od dawna, podczas gdy „zwrot ku rzeczom” to jeden z elementów wciąż krzepnącej posthumanistyki. Odbicie tej tendencji będzie również zauważalne na wystawie – zdecydowanie więcej tu ciał, choć nie oznacza to, że rzeczy nie dojdą do głosu. Za sprawą zestawienia pulsujących energią i barwami obrazów Zuzy Ziółkowskiej, ukazujących czującą i posiadającą pamięć cielesność, z zastygłymi w szarości figurami Tomasza Skórki, z których wypompowano życie do ostatniej kropli, podjęty zostanie, z jednej strony, problem tworzywa i treści żyjącego ciała, a z drugiej m.in. problematyka postpamięci i uwarunkowań przetrwania dzieł sztuki w czasie i przestrzeni.

Marcelina Groń, Calli-crash, 2015, akryl płótno 190x220

Marcelina Groń, Calli-crash, 2015, akryl płótno 190×220

Obrazy Marceliny Groń przedstawią nieostrość oraz niejednoznaczność granic i subiektywność odbioru elementów budujących rzeczywistość, podczas gdy instalacje Miłosza Flisa przeniosą widzów do światów niemożliwych, w których rzeczy nieraz zdominowały ciała. Z kolei multimedialna instalacja Agnieszki Ewy Braun to intymna rejestracja konfrontacji artystki ze swoją tożsamością, ciałem oraz jego pamięcią. Obrazy i wycinanki Bereniki Kowalskiej pozwolą pochylić się nad pięknem „błędów” w ludzkich ciałach oraz dominacją rzeczy w ludowych rytuałach pogrzebowych.

Berenika Kowalska, Zasłanianie luster, wycinanka, ołówek na kartonie, 2012, 34 x 46 cm

Berenika Kowalska, Zasłanianie luster, wycinanka, ołówek na kartonie, 2012, 34 x 46 cm

Całości wystawy dopełnią rzeźby Karoliny Krawczyk będące peanem na cześć ciała niedoskonałego, a także prezentowane na patio budynku przy placu Solnym 14 dwie wielkoformatowe realizacje autorstwa Artura Grochowskiego oraz tria: Klaudii Lipczewskiej, Moniki Martys-Mroczek i Katarzyny Rak.

Wystawa Ciała a rzeczy stanowi kolejne przedsięwzięcie Galerii Miejskiej we Wrocławiu mające na celu prezentację i promocję dorobku nie tylko znanych i uznanych artystów, lecz również rozpoczynających swoją samodzielną działalność obiecujących twórców. Będzie to więc powiew świeżości zapowiadający nadchodzącą wiosnę. 

Fot (góra). Tomasz Skórka, Dziecko 5 z cyklu Śmieci, 2012, laminat poliestrowy, 15 x 30 x 45 cm

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.