szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Narodowe w Gdańsku kupuje pracę Philippa Sauerlanda „Martwa natura wanitatywna”

09.03.2015

Polska: wydarzenia

7 marca 2015 roku w praskim oddziale (Republika Czeska) domu aukcyjnego Dorotheum  odbyła się aukcja, w czasie której Muzeum Narodowe w Gdańsku, mając pełnomocnictwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przyznany limit pieniędzy, kupiło obraz  Philippa Sauerlanda (1677-1762), Martwa natura wanitatywna (datowany i sygnowany, technika olejna, płótno, 38 x 34 cm) z 1709 roku.

Philipp Sauerland, artysta z gdańskiej rodziny malarzy, specjalizował się w martwej naturze. W 1716 roku wyjechał do Wrocławia, gdzie rozwijał swoją twórczość. W kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się już portret pastora kościoła Bożego Ciała Petera Baystrupa. Martwa natura wanitatywna jest najprawdopodobniej najwcześniejszym zachowanym dziełem artysty, a także jednym z dwóch znanych, które powstały jeszcze w Gdańsku.

001

Philipp Sauerland, Martwa natura wanitatywna, 1709, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zakupione właśnie dzieło w sposób istotny wzbogaciło zbiory Muzeum Narodowego w Gdańsku i ekspozycję stałą malarstwa gdańskiego, zarówno pod względem merytorycznym jak i estetycznym. W zbiorach polskich znajdują się tylko trzy gdańskie martwe natury, które powstały w okresie nowożytnym – jedna w kolekcji MNG, druga w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego, trzecia w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. Zakupiona właśnie Martwa natura wanitatywna Sauerlanda w sposób znaczący uzupełnia kolekcję MNG. Dzieło wspaniale koresponduje także ze zbiorami malarstwa holenderskiego. Martwa natura wanitatywna była gatunkiem malarskim niezwykle popularnym w Holandii, kilka jej przykładów znajduje się w kolekcji malarstwa flamandzkiego i holenderskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku, dzięki czemu będziemy mieć możliwość pokazania wpływu malarstwa holenderskiego na malarstwo gdańskie.

Detale zakupionej pracy:

Zakup dzieła Martwa natura wanitatywna Phillipa Sauerlanda nie byłby możliwy bez dr hab. prof. UG Marcina Kalecińskiego, doskonałego znawcy sztuki, który na bieżąco monitoruje rynek dzieł sztuki. Uznając wyjątkowe znaczenie dzieła Sauerlanda dla zbiorów Muzeum, zwrócił on uwagę  na ofertę domu aukcyjnego. Natomiast Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego uzyskało obietnicę wydania przez czeskie Ministerstwo Kultury pozwolenia na wywóz dzieła z Czech oraz przyznało Muzeum kwotę pieniędzy wraz z pełnomocnictwem do udziału w aukcji.

Martwa natura wanitatywna Philippa Sauerlanda ma już przygotowane miejsce w Galerii Malarstwa Gdańskiego w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Toruńskiej 1 i już niebawem zostanie udostępniony zwiedzającym.

 

Fot. Fragment Martwej natury wanitatywnej Philippa Sauerlanda, 1709, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017