szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Targi sztuki TEFAF 2015 w Maastricht w „piątek trzynastego”

13.03.2015

Świat: wydarzenia

Choć przesąd głosi, że piątek trzynastego to niezbyt fortunny dzień w kalendarzu, organizatorom Europejskich Targów Sztuki TEFAF 2015 w holenderskich Maastricht wszelkie przesądy nie są straszne, wręcz przeciwnie – raczej towarzyszyć im będzie wyjątkowa pomyślność, ponieważ na sprzedaż zostanie wystawiony niewidziany od 100 lat pejzaż mistrza van Gogha, odkryty stosunkowo niedawno.

Hasłem targów są tzw. 3 x E

Pierwsze przymiarki do stworzenia międzynarodowego wydarzenia w Holandii miały miejsce już w połowie lat 70. Obyły się wtedy Pictura Fine Art Fair i przyjechało na nie 28 wystawców. Od tego czasu pomysł ewoluował i powstały targi TEFAF, czyli The European Fine Art Fair. Ich inauguracja w swoim obecnym kształcie odbyła się w 1988 roku w holenderskim mieście Maastricht – ważnym z punktu widzenia historii Europy i jej kultury. Już wtedy wydarzenie przyciągnęło ponad 17 tys. osób, przy 97 wystawcach. Od samego początku miało 10-dniową formułę i szybko otrzymało miano najbardziej prestiżowych obok szwajcarskich targów Art Basel. Dzisiaj TEFAF wyróżnia tzw. 3 x E, czyli z angielskiego: Excellence (wspaniałość), Expertise (wiedza) i Elegance (gust).

Rembrandt, Portret młodzieńca, 1632

Rembrandt, Portret młodzieńca, 1632

Od końca lat 80. liczba zarówno odwiedzających jak i galerii biorących udział ciągle rosła. W roku 1992 odnotowano niemal 35 tys. osób, a w 1994 – już 60 tys. Przez ponad dekadę liczba ta utrzymywała się na mniej lub bardziej stałym poziomie, aby w końcu przekroczyć 2006 liczbę 84 tys. głodnych sztuki pasjonatów.

TEFAF ma też na koncie wielkie sprzedaże. Według ekspertów 70% najlepszych pod względem jakości, stanu konserwatorskiego, unikalności dzieł dawnych mistrzów sprzedaje się właśnie w Maastricht podczas targów i z tego organizatorzy są szczególnie dumni, co niejednokrotnie podkreślają. W 1996 roku nowojorska galeria Otto Naumann, która specjalizuje się w malarstwie flamandzkim, zaproponowała dzieło Rembrandta Portret młodzieńca z 1632 roku, które zostało zakupione przez Fundację Petera i Ireny Ludwig za niemal 5 mln dolarów dla niemieckiego muzeum w Aachen.

 

Co interesującego warto zobaczyć podczas targów?

1000

Vincent van Gogh, Le Moulin d’Alphonse Daudet à Fontvieille, 1888, źródło: The Guardian

W edycji tegorocznej najwięcej emocji będzie budzić niedawno odkryty pejzaż Vincenta van Gogha Le Moulin d’Alphonse Daudet à Fontvieille z czerwca 1888 roku, który jest wyceniany nawet na 10 mln dolarów. Będzie można obejrzeć go z bliska na stoisku 402 galerii Dickinson. Jak go znaleziono? Dopiero po 100 latach zwrócono uwagę na niemal niewidoczną sygnaturę obrazu, którą nadała mu Johanna van Gogh-Borgen – szwagierka i marszandka dzieł van Gogha, o czym polecamy przeczytać w artykule: Odkryty po 100 latach pejzaż van Gogha.

Warto zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące, a głównie na wystawę Night Fishing, której kuratorami będą Sydney Picasso wraz z and Hiddenem van Seggelenem. Na ekspozycji zostanie zaprezentowany wybór rzeźb okresu modernizmu i postmodernizmu z udziałem Georga Baselitza, Tony’ego Cragga oraz Richarda Deacona. Ma ona budować swoisty dialog z ofertą klasyczną, kulturową i historyczną targów TEFAF.

Frans Pourbus Młodszy, Portret Mężczyzny, The Weiss Gallery z Londynu

Frans Pourbus Młodszy, Portret Mężczyzny, The Weiss Gallery z Londynu

Do ciekawszych propozycji samych wystawców należą m.in. Portret mężczyzny (The Weiss Gallery z Londynu) flamandzkiego malarza Fransa Pourbusa Młodszego (1569–1622), a także Madonna z dziecięciem i szczygłem – o którą zadbała galeria Moretti z Florencji – uznawana początkowo za dzieło Botticellego, jednak badania wskazały na autorem był prawdopodobnie jego uczeń. Do niedawna dzieło prezentowano w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

7000 lat historii sztuki pod jednym dachem

The Liesborn Gospels, ok. 980, galeria Les Enluminures w Paryżu

The Liesborn Gospels, ok. 980, galeria Les Enluminures w Paryżu

Oprócz malarstwa na szczególną uwagę zasługują antyki – meble, porcelana, rzeźby sakralne, przedmioty ze srebra, złota i stali, medaliony, ale też i sztuka starożytna sprzed tysięcy lat. Warto tutaj zaznaczyć, że na targach zostanie zaprezentowana sztuka powstająca na przestrzeni 7000 lat najnowszej historii ludzkości. Do najważniejszych przedmiotów należy zdobiony modlitewnik (z galerii Les Enluminures w Paryżu) zwany The Liesborn Gospels z czasów dynastii Ottonów (ok. 980 roku) zachowany w bardzo dobrym stanie, szczególnie ważny dla kultury i historii Niemiec – należy do kanonu Albrechta Dürera. Przewiduje się, że sprzeda się on za nie mniej niż 6,5 mln dolarów. Inną ciekawą propozycją (galeria Ruper Wace z Londynu) jest świetnie zachowany drewniany panel powstały 1800 lat p.n.e. w Egipcie i będący częścią sarkofagu.

Targi będą trwać – wedle tradycji – przez 10 dni i będzie to idealne miejsce nie tylko do zakupu dzieła, ale również to zapoznania się z najnowszymi kuratorskimi, kolekcjonerskimi i galeryjnymi trendami w sztuce – nie tylko dawnej, ale też i współczesnej. I jak każda tego typu impreza, TEFAF 2015 to świetne miejsce do zawierania znajomości i nawiązywania dialogu ponadnarodowego.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.