szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rynek sztuki pod lupą: Józef Brandt

16.03.2015

Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne

Twórczość Józefa Brandta wśród polskich kolekcjonerów cieszy się niesłabnącym uznaniem. Przedstawiamy analizę rynku aukcyjnego tego twórcy.

Liczba prac Józefa Brandta sprzedanych na aukcjach w latach 1990-2014

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Twórczość Józefa Branda dość regularnie pojawia się na polskich aukcjach. Średnio każdego roku sprzedaje się ok. 5 prac. Choć nieznacznie większej liczby transakcji dokonywano w latach 90., to wydaje się, że twórczość tego artysty w dalszym ciągu spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów. Łączna liczba prac Brandta sprzedanych w latach 1990-2014 wyniosła 122.

Wartość prac Józefa Brandta sprzedanych na aukcjach w Polsce w latach 1990-2014

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Choć mniej więcej od roku 2003 na polskim rynku aukcyjnym rosnącą popularność zdobywają artyści współcześni, to zainteresowanie kolekcjonerów niektórymi z dawnych mistrzów wydaje się wciąż utrzymywać. Józef Brandt jest dobrym tego przykładem – w ciągu ostatnich lat wartość rocznych obrotów jego pracami kilkakrotnie przekraczała 1 mln złotych. Całkowita wartość prac Brandta sprzedanych w latach 1990-2014 wyniosła 18,5 mln złotych.

Domy aukcyjne według liczby sprzedanych prac Józefa Brandta w latach 1990-2014

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

W analizowanym okresie największa liczbę prac Józefa Brandta sprzedał dom aukcyjny
Agra-Art (48). Co istotne, zdecydowana większość z nich (42) stanowiły obrazy olejne. Dla porównania w drugim pod względem liczby dokonanych transakcji Rempeksie prac olejnych sprzedało się jedynie 15 z 28. Przewaga obrazów olejnych zauważalna jest również w przypadku domu Polswiss Art –  tutaj stanowiły one 10 z 13 kupionych prac. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku Desy Unicum, gdzie olejami było jedynie 6 z 11 sprzedanych prac.

Domy aukcyjne według wartości sprzedanych prac Józefa Brandta w latach 1990-2014

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Podobnie jak w przypadku liczby sprzedanych prac liderem pod względem ich łącznej wartości jest Agra-Art (10,93 mln złotych). Jego bardzo wyraźna przewaga na pozostałymi domami aukcyjnymi wynika jednak nie tylko z większej niż u konkurencji liczby sprzedanych obiektów. W Agrze wylicytowanych zostało bowiem wiele stosunkowo drogich prac. Aż 23 z nich przekroczyło próg 100 tys. złotych,  a prac powyżej 500 tys. złotych było 7 (w tym jedna powyżej 1 mln złotych). W pozostałych domach aukcyjnych czasem dochodziło do poważnych transakcji, jednak ich liczba była niewielka. W Rempeksie ceny powyżej 100 tys. złotych osiągnęło jedynie 6 prac, podczas gdy w Desie Unicum i Polswissie po 4.

Najdroższe prace Józefa Brandta na polskim rynku aukcyjnym

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Na polskich aukcjach prace Józefa Brandta osiągają względnie wysokie ceny. Dwukrotnie przekroczyły one nawet próg 1 mln złotych – Utarczka z 1902 roku warunkowo sprzedała się w 2008 roku za 1,1 mln złotych, a rok później obraz Pochód z łupami – powrót z Wiednia wylicytowano za 1,05 mln złotych. Choć najdroższa praca sprzedana została w domu aukcyjnym Rempex, to aż 6 spośród 10 uwzględnionych w tabeli prac kupiono w Agrze.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że cztery największe transakcje przeprowadzono w latach 2008-2009, a więc już w okresie rosnącej popularności sztuki współczesnej. Może to świadczyć o mocnej rynkowej pozycji Brandta – najlepsze przykłady prac tego artysty są bowiem w stanie wzbudzić duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów niezależnie od rynkowych tendencji.

Procent liczby prac sprzedanych na aukcjach w latach 1991-2013 według wykorzystanej techniki

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Wśród 122 sprzedanych na aukcjach w Polsce prac Józefa Brandta zdecydowanie dominowały obrazy olejne – tego typu obiektów sprzedało się 85. Zdecydowanie rzadziej kupowano prace wykonane innymi technikami, w tym m.in. 20 rysunków ołówkiem, 9 akwareli i 4 rysunki kredką.

Rozkład cen osiąganych przez prace Józefa Brandta na aukcjach w lata 1990-2014

Oprac. Rynek i Sztuka

Oprac. Rynek i Sztuka

Interesująco przedstawia się rozkład cen prac Józefa Brandta. Zwykle bowiem większość stanowią względnie tanie prace osiągające ceny poniżej 50 lub nawet 10 tys. złotych. W przypadku tego malarza liczba prac drogich (ceny powyżej 100 tys. złotych) była bardzo duża (43 obiekty) i stanowiła ok. 35 % spośród wszystkich 122 sprzedanych prac. Aż 12 z nich zdołało osiągnąć ceny nawet powyżej 500 tys. złotych. Prace najtańsze (poniżej 10 tys.) stanowiły jedynie ok. 20,5% spośród wszystkich wylicytowanych na aukcjach w latach 1990-2014.

 

Fot. Józef Brandt, Powrót z łupami, ok. 80. XIX w., źródło: Agra Art

Michał Barcik

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Rynek sztuki pod lupą: Józef Brandt”

  1. Pawel

    Witam znalazlem u siebie w domu sadze ze oryginalna prace józefa brandta i jesten sklonny na sprzedaz od reki. W szybkim tepie bylby ktos zainteresowany. Pozdrawiam moj nr telefonu 513224395

  2. Kamil

    Witam posiadam obraz z podpisem Józef Brandt (tabor) chciał bym dowiedzieć się gdzie mogę to wycenić

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.