szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

140 mln dolarów za Picassa w maju

26.03.2015

Świat: aukcje

Kolejny „wielki” sezon aukcyjny przypada na miesiąc maj. Zwykle na tę okazję domy aukcyjne przygotowują najlepsze oferty dla całego I półrocza. W tym roku na pewno maj będzie miesiącem wyjątkowym, ponieważ Christie’s zaproponowało pracę Picassa, która może przekroczyć 140 mln dolarów – niektórzy eksperci szacują wartość pracy nawet do 155 mln!

Picasso, Klimt, Bacon to trzy nazwiska, które podgrzewają atmosferę w każdym domu aukcyjnym. Nic zresztą dziwnego, prace tych twórców należą do najdroższych i najbardziej pożądanych na świecie. 11 maja w poniedziałek podczas wiosennej aukcji dzieł sztuki o interesującym profilu tematycznym – będą to prace, które odwołują się do tradycji i historii malarstwa – w nowojorskim Christie’s zostanie zaprezentowana praca Les femmes d’Alger (Wersja „O”) Pabla Picassa i z pewnością przyćmi wszystkie inne oferowane dzieła. Obraz powstał na przełomie lat 1954-1955 i inspirowane było osiągnięciami romantyzmu, a konkretnie twórczością Delacroix. Po raz ostatni na aukcji obraz widziany był na aukcji w Christie’s w roku 1997 i pochodził z kolekcji Victora i Sally Ganzów.

Victor Ganz (zm. 1987 r.) to amerykański biznesmen i właściciel firmy jubilerskiej D. Lisner & Company. Jego pasja kolekcjonerska koncentrowała się początkowo wokół Picassa. Posiadał wszystkie 15 prac jego autorstwa z serii będącej wariacjami na temat Kobiet algierskich Delacroix, w tym wspomnianą Les femmes d’Alger (Wersja „O”). Gdy Picasso stał się w pewnym sensie „klasykiem”, a jego sława i pozycja na rynku sztuki okrzepła i ustabilizowała się, Ganz wraz z żoną zwrócili się ku nowym wschodzącym gwiazdom sceny artystycznej – kupowali więc Franka Stellę, Jaspera Johnsa, Roberta Rauschenberga. A gdy ci również stali się sławni, po raz kolejny zainteresowali się młodą sztuką, tym razem Evy Hesse, Dorothey Rockburne oraz Mel Bochner. Małżeństwo miało stałą strategię – starali się kupować jak najwięcej prac wybranego przez siebie artysty, mimo tego że ceny były wyjątkowo niskie, a zakup w cale nie musiał okazać się żyłą złota. Koncepcja na tak prowadzoną kolekcję dzieł sztuki sprawdziła się – każdy z ulubieńców państwa Ganzów to dziś światowej sławy ikona, za której obrazy trzeba płacić w milionach. Z tego względu tak duża kumulacja prac tak znaczących nazwisk spowodowała w jednych rękach spowodowała, że pobili rekord najdroższej sprzedaży kolekcji, a było to jednorazowo ponad 200 mln dolarów.

Les femmes d’Alger (Wersja „O”) z kolekcji Ganzów – kupiony później za 31 mln dolarów przez londyńskiego handlarza dziełami sztukito trzecia (po Pannach z Awinionu z roku 1907 oraz po Guernice z 1937 roku) najważniejsza praca w całej twórczości Picassa. Po niemal 20 latach ten pojedynczy obraz wyceniany jest od 140 mln dolarów, a górna granica nie została jeszcze oszacowana… Na cenę wpływa również fakt, że to jedno z najdroższych dzieł hiszpańskiego malarza pozostające w rękach prywatnych. Teraz pozostaje tylko obserwować, czy w maju padnie kolejny historyczny rekord na rynku aukcyjnym.

 

Fot. Pablo Picasso, Les femmes d’Alger (Wersja „O”), sfotografowana w Christie’s w London, źródło: Christie’s Images 2015

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.