szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Puzzle ze sztuką – vol. 19

09.04.2015

Na deser

Jean-Michel Basquiat to jeden z tych amerykańskich artystów, który rozgłos i uznanie zdobył na całym świecie. Po jego tragicznej śmierci z powodu przedawkowania heroiny w 1988 roku, prace zaczęły bardzo szybko zyskiwać na wartości, a dziś należą do ścisłego grona najdroższych prac na świecie.

Praca Bez tytułu, która występuje również pod tytułem Upadły Anioł z 1981 roku, za pierwszego właściciela miała Annina Nosei Gallery w Nowym Jorku. Niewiele osób też miało okazję na żywo z dziełem obcować, ponieważ praktycznie go nie wystawiano. Jedną z niewielu okazji do obejrzenia pracy na żywo było mediolańskie triennale na przełomie lat 2006 i 2007. W 2008 roku Upadły Anioł trafił na aukcję do Phillipsa de Pury w Nowym Jorku, podczas której sprzedała się za kwotę przekraczającą 11 mln dolarów. Co prawda, rekord dla nazwiska Baquiata padł w 2007 roku w Sotheby’s i było to ponad 14 mln dolarów. Ale nie na długo, ponieważ już w 2013 roku Dustheads kupiono za niemal 50 mln dolarów. Dzisiaj właśnie w tych granicach kolekcjonerzy są w stanie wydać grube miliony na płótna tego artysty.

Jean-Michel Basquiat, Bez tytułu (Upadły Anioł), 1981, źródło: Phillips de Pury

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.