szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Picasso, Monet, Mondrian podczas jednej aukcji

10.04.2015

Świat: aukcje

Niedawno Christie’s ogłosił aukcję, która wzbudzi wielkie emocje wśród kolekcjonerów. Zwłaszcza dla miłośników klasyków impresjonizmu i sztuki współczesnej będzie to prawdziwa gratka, znamy kolejne nazwiska artystów. W poniedziałek 11 maja w nowojorskim oddziale Christie’s najważniejszym dziełem aukcji będzie oczywiście praca Pabla Picassa z 1955 roku Les Femmes d’Alger, Wersja “O”, która ma przynieść jedną z rekordowych sum – nawet i 155 mln dolarów.

Trzy dni później zaplanowano kolejną aukcję – Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej, podczas której zaprezentowane zostaną równie unikatowe i cenne dzieła jak Les Femmes d’Alger. Mowa tu o Le Parlement, Soleil Couchant oraz  Les Meules à Giverny Claude’a Moneta, a także Pieta Mondraina Kompozycja nr III (Kompozycja z Czerwonym, Niebieskim, Żółtym i Czarnym). Dodatkowo będzie można podziwiać dzieła z kolekcji Johna C. Whiteheada – słynnego amerykańskiego bankiera, ostatniego przewodniczącego firmy inwestycyjnej Goldman Sachs.

Znaczna część obiektów pokazywanych na aukcji należy do prywatnych kolekcji oraz była wcześniej eksponowana na wystawach w najbardziej prestiżowych galeriach sztuki na świecie.

Brooke Lampley, szefowa departamentu impresjonizmu i sztuki współczesnej w Christie’s, podkreśla, że w tym roku będą zaprezentowane prace w duchu impresjonizmu, ale nie tylko, będą to również dzieła najnowsze. I tak na przykład obok Moneta pojawi się  abstrakcjonizm Brancusiego i Mondriana. „W każdym sezonie jesteśmy świadkami wzrastającego zapotrzebowania na wyjątkowo rzadkie prace z tych okresów” – dodaje Lampley.

Jednym z dzieł, które możemy zobaczyć na majowej aukcji, jest Kompozycja nr III namalowane przez holenderskiego artystę – Pieta Mondriana. Twórca ten uznawany jest za przedstawiciela neoplastycyzmu, jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną. Dzieło to pochodzi z 1929 roku, jest to inauguracyjne płótno w sekwencji 9 obrazów Mondriana. W  swoich pracach dążył on do ograniczenia kolorystyki obrazów do trzech zasadniczych barw – tak zwanych nie-kolorów: białego, szarego, czarnego. Christie’s wystawił na aukcji w Paryżu 23 lutego 2009 roku obrazy Mondriana. Jego Kompozycję niebieskiego, czerwonego, żółtego i czarnego sprzedano za ponad 21 mln euro. Inne płótno z 1922 roku zostało sprzedane w ramach Collection of Yves Saint Laurent et Pierre Bergé.

Oprócz pracy Mondriana wystawiony będzie obraz Claude’a Moneta Les Meules à Giverny z 1885 roku. Tematem jego dzieła są stogi siana podczas zachodu słońca. W 1889 roku Frank Thomson jeden z pierwszych mecenasów impresjonizmu w Philadelphii dodał płótno Moneta do swojej powiększającej się kolekcji, dziś je sprzedaje.

Twórczość Fernanda Léger z 1922 roku Le corsage rouge malarza związanego z kubizmem też możemy podziwiać na tegorocznej aukcji. Jak wiadomo Léger, malując ten obraz, chciał zmienić postrzeganie piękna w sztuce. Obrazy takie jak ten w tamtych czasach były czymś rzeczywiście szokującym.

Na majowej aukcji poza malarstwem zaprezentowana będzie też rzeźba Constantina Brancusiego, La muse endormie I tworzona w latach 1909-1910 jest rzeźbą z brązu przedstawiającą głowę kobiety z zamkniętymi oczami. W 1912 roku Arthur B. Davies, Walter Pach i Walt Kuhn, poszukując w Paryżu najlepszych i najbardziej nowoczesnych dzieł sztuki, które mogliby wystawić na nadchodzącym Armory Show w Nowym Yorku, wybrali pięć najbardziej innowacyjnych i emblematycznych z jego rzeźb między innymi Muse Endormie. Rzeźba Brancusiego zajmuje stałe miejsce w historii XX-wiecznego modernizmu.

Ostatnim z wyróżnionych wielkich artystów jest Edgar Degas, twórca Trois danseuses z 1900 roku. Degas uznawany jest za przedstawiciela impresjonizmu. Taniec jest tematem stale obecnym w twórczości Degas. Trois danseuses jest wyjątkowym potwierdzeniem głębokiego zaangażowania malarza w tę tematykę. Trois danseuses jest dziełem niezwykłym ze względu na niesamowite barwy: ognistą tonację żółci i czerwieni oraz odcienie różu umieszczone na nagich ramionach tancerek.

Na aukcjach będą wystawione też obrazy pochodzące z prywatnej kolekcji sztuki Johna C. Whiteheada. Będzie można podziwiać pracę Amadeo Modiglianiego Portrait de Beatrice Hastings z 1916 roku oraz Claude’a Moneta Paysage de matin.

 

Fot. Piet Mondrian, Kompozycja nr III (Kompozycja z Czerwonym, Niebieskim, Żółtym i Czarnym), 1929. Christie’s

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.