szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła w Artcurial w 2014 roku

13.04.2015

Analiza rynku sztuki, Świat: aukcje

Teraz czas na podsumowanie osiągnięć w 2014 roku na francuskim rynku sztuki. Mowa tu o rezultatach sprzedaży dzieł sztuki jednego z  największych i najbardziej prestiżowych francuskich domów aukcyjnych – Artcurial. Prezentujemy w formie rankingu 10 najlepszych sprzedaży w ubiegłym roku. Wśród najdroższych nazwisk pojawili się m.in. Georges Hergé, Marc Chagall, Peter Brueghel i Nicolas de Staël.

Co ciekawe, pośród wystawianych malarzy pojawili się też twórcy z Chin – Zao Wou-Ki, z Irlandii – Sean Scully oraz  dzieła Hugo Pratta – włoskiego twórcy komiksowego, znanego  ze swych serii komiksowych „Corto Maltese”.

Wyniki ogólne Artcuriala nie są jednak wybitne na tle innych domów aukcyjnych. Spośród 10 najdroższych prac, niewiele ponad połowa uzyskała pułap cenowy powyżej 1 mln dolarów.  Nie jest to jednak zaskoczeniem, ponieważ od dawna francuski rynek sztuki pogrążony jest w stagnacji ze względu na brak sensownych uregulowań prawnych wspomagających rodzimy rynek sztuki. Najlepszy wynik osiągnął Herge za dzieło Pages de garde bleu foncé z roku 1937. Jego cena końcowa trzykrotnie przekroczyła cenę szacunkową, zatrzymując się na 3 mln dolarów.

Georges Hergé był jednym z najbardziej znanych na świecie rysownikiem komiksowym. Belgijski twórca żył w latach 1907-1983 i był autorem serii komiksów opisujących przygody podróżnika Tintina i jego  wiernego psa Milou. Oprócz przygód Tintina  Hergé  stworzył też komiks Le Petit Vingtième opowiadający losy Quick’a i  Flupke’ego – belgijskich łobuziaków. To, że  rysunek kolekcjonerski pojawił się jako pierwszy na liście najdroższych dzieł jest zdarzeniem niecodziennym, zwykle wśród miłośników dzieł sztuki jest bardzo małe zainteresowanie rysunkiem kolekcjonerskim.

Warto zauważyć, że jako trzeci na liście najdroższych prac jest nie Europejczyk, ale Chińczyk – Zao Wou-Ki, który jest twórcą wymienionym dwukrotnie w rankingu Artcurialu. Zao Wou-Ki był malarzem żyjącym w latach 1920-2013.  Na tego chińskiego twórcę, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Paryżu, bardzo duży wpływ miała twórczość  Paula Klee. Charakterystycznym dla Zao- Wu-Ki’ego jest tytułowanie swoich prac za pomocą dat, kiedy skończył pracę nad nimi. Sam autor był zdania, że na jego malarstwo bardzo wpłynęły prace Henri’ego Mattise’a, Pabla Picassa i  Paula Cézanne’a. Jest on uznawany za jednego z najlepszych chińskich malarzy swoich czasów.

Tabelka artcurial 3

Oprac. Rynek i Sztuka

Fot. Pages de garde bleu foncé, Georges Hergé, 1937 rok, Artcurial

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.