szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Mark Rothko i Van Gogh osiągną najwyższe ceny na aukcji w Nowym Yorku

15.04.2015

Świat: aukcje

W maju najważniejsze dzieła autorstwa Marka Rothko i Vincenta Van Gogha będą sprzedawane na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Yorku. Jedno z dzieł Van Gogha Allee of Alyscamps z 1888 roku może być sprzedane nawet za więcej niż 40 mln dolarów. Dzieło Marka Rothko Untitled (Yellow and Blue) z 1954 roku może być warte od 40 do 60 mln dolarów.

 Aukcja na której będzie wystawione dzieło Vincenta Van Gogha planowana jest na 5 maja. Alle of Alyscamps powstało podczas dwu- miesięcznego pobytu Vincenta Van Gogha oraz jego przyjaciela Paula Gaugaina (twórcy między innymi Żółtego Chrystusa z 1889 roku ) w Arles we Francji. Obraz przedstawia aleje wysadzaną topolami prowadzącą dawniej do Les Alyscamps – rzymskiej nekropolii zbudowanej przez Rzymian poza murami miejskimi.

Jak wspominają właściciele Sotheby’s tylko dwie z prac holenderskiego malarza z okresu dojrzałego w jego twórczości (188-1890) były prezentowane na zeszłorocznej aukcji. Jednym z nich było Vase with Daisies and Poppies z 1890 roku – dzieło namalowane kilka tygodni przed samobójstwem artysty.

Obecny rekord tego słynnego, holenderskiego malarza wynosi 82,5 mln dolarów za dzieło z 1890 roku Portrait of Dr. Gachet sprzedane w 1990 roku na aukcji Christie’s. Obraz ten uważany jest za arcydzieło z pośród portretów Van Gogha, z powodu niesamowitego odzwierciedlenia emocji melancholii, smutku i rezygnacji na twarzy postaci.

Drugim artystą z prezentowanych na tegorocznej aukcji 12 maja jest Mark Rothko. Malarz żył w latach 1903-1970 i jest uznawany za przedstawiciela nurtu color field painting. Podstawą tego nurtu jest założenie, że barwy są najistotniejszymi elementami dzieła, a nadrzędną ideą jest przekazanie ich emocjonalnego oddziaływania. Wystawione w nowojorskim domu aukcyjnym dzieło Untitled (Yellow and Blue) Orange, Red, Yellow z 1961 roku sprzedane przez Christie’s w maju 2012 za 86,9 milionów dolarów oraz dzieło White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose) z 1950 roku sprzedane przez Christie’s w maju 2011 roku za 72,8 milionów dolarów. Ciekawe, jakie będą rekordy podczas tegorocznej aukcji Sotheby’s.

Fot. Mark Rothko, Untilted ( Yellow and Blue), 1954 rok, www.reproduction-gallery.com

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Mark Rothko i Van Gogh osiągną najwyższe ceny na aukcji w Nowym Yorku”

  1. Jan Słoniewski

    Nasuwa się wiele pytań – np. kim jest Martin Rothko. Bardziej nurtuje jednak, których z „właścicieli” cytuje autorka? Ankieta załączona do proxy? :)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.