szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Cui Ruzhou pobił swój poprzedni rekord na tegorocznej aukcji Poly w Hong Kongu

16.04.2015

Świat: aukcje

Na ostatniej aukcji sztuki domu aukcyjnego Poly Auctions w Hongkongu za najwyższą cenę 30 mln dolarów sprzedano dzieło Cui Ruzhou The Grand Snowing Mountainous Jiangnan Landscape z 2013 roku. Jest to do tej pory rekord artysty. Poprzedni rekord artysty – 23 mln dolarów – osiągnięty w ubiegłym roku też na aukcji w Poly Auctions w Hongkongu został za dzieło Landscape in Snow z 2006 roku.

Cui Ruzhou jest jednym z najbardziej znanych chińskich malarzy sztuki współczesnej według Hurun Art List 2015. Poza Chinami twórczość Ruzhou jest mało znana. W Chinach tego typu prace namalowane tuszem sprzedaje się jako prezenty w korporacjach.

Z poprzednią wyróżnioną pracą tego chińskiego malarza wiąże się pewna historia. Zaraz po sprzedaży dzieło Cui Landscape in Snow znaleziono na wysypisku śmieci hotelu Grand Hyatt gdzie odbywała się aukcja. Kiedy tuż po sprzedaży dzieło zaginęło sądzono, że zostało ono ukradzione. Po dokładniejszych poszukiwaniach okazało się jednak, że dzieło zaginęło, bo nieświadome niczego panie sprzątające w hotelu wyrzuciły je razem z resztą śmieci. Właściciele hotelu są zdania, że odpowiedzialnymi za utratę obrazu są domy aukcyjne oraz wystawcy organizujący i demontujący swoje wystawy.

Obraz, za który Cui Ruzhou ustanowił swój rekord The Grand Snowing Mountainous Jiangnan Landscape, składa się z 8 fragmentów pomalowanych tuszem i farbami. Mierzy ono 292 cm. Jak stwierdza Johnson Chang kurator chińskiej sztuki współczesnej:. „Wygląda na to, że jego dzieła są postrzegane jako cenne nie tylko przez doświadczonych kolekcjonerów. Aż trudno w to uwierzyć.”

W wyniku rywalizacji z wielkimi międzynarodowymi domami aukcyjnymi Christie’s i Sotheby’s  Poly zaczęł organizować aukcje dzieł sztuki w Hong Kongu od 2012 roku.Ciekawe czy na przyszłorocznej aukcji w Poly Auctions w Hong Kongu dzieła Cui Ruzhou znów osiągną najwyższe ceny.

 Fot. Cui Ruzhou,The Grand Snowing Mountainous Jiangnan Landscape z 2013 rok, www.bloomberg.com

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.