
Z okazji Wystawy Światowej 2015 Palazzo Reale w Mediolanie gości największą we Włoszech wystawę na temat Leonardo da Vinci. Uwypukla ona zdolność wielkiego mistrza do łączenia myśli naukowej z talentem twórczym, sztuki z technologią. Na tej wyjątkowej ekspozycji zgromadzono obrazy, rysunki, rzeźby i rękopisy pochodzące z wielu międzynarodowych muzeów.
Od 15 kwietnia do 19 lipca w Palezzo Reale w Mediolanie odbędzie się największa, jaka do tej pory była organizowana we Włoszech, wystawa poświęcona artyście zatytułowana Leonardo 1452-1519. Data otwarcia ekspozycji przypada na rocznicę urodzin wielkiego twórcy. Dzieła wystawione w Palezzo Reale są podzielone na 12 sekcji : Podstawy malowania; Natura i nauka; Porównanie sztuki; Porównanie z tradycjami antycznymi; Anatomia, fizjonomia i emocje; Wynalazki i mechanika; Marzenie; Rzeczywistość i Utopia; Jedność wiedzy; De coelo et mundo: obrazy niebiańskie; Rozproszenie i sukces: od twórczości Leonarda do Traktatu o Malowaniu; Mit.
Wśród prac, które możemy zobaczyć są najbardziej znane dzieła artysty takie jak: Święty Hieronim czy też reprodukcja Ostatniej wieczerzy – prezentowana jako instalacja video na dużym ekranie. Dzięki multimedialnej instalacji zawierającej opis dotyczący dzieła oraz części interaktywnej poświęconej informacjom o dziele i jego renowacji zwiedzający mogą bardziej dokładnie poznać historię tego obrazu. Wystawa też przedstawia jak powstał mit Mona Lisy. Obraz przedstawiający Świętego Hieronima pochodzący z Pinakoteki w Watykanie bardzo dobrze odzwierciedla jeden z tematów wystawy, a mianowicie relacje pomiędzy malarstwem a rzeźbą i pomiędzy antykiem a sztuką nowoczesną.
Na wystawie można podziwiać również pozostałą twórczość da Vinci: obrazy, rysunki i manuskrypty oraz dzieła jego poprzedników: malarzy, rzeźbiarzy, techników. Są one prezentowane tutaj aby podkreślić rolę Leonarda w historii sztuki, nauce i technice oraz ukazać jego wpływ jako malarza i jako teoretyka sztuki w nowoczesności. Oprócz twórczości tego renesansowego artysty wystawa zawiera prace też pozostałych twórców z tego okresu między innymi takich jak : Antonella da Messina, Botticelli, Filippino Lippi, Paolo Uccello, Ghirlandaio, Verrocchio, Lorenzo di Credi, Antonio and Piero del Pollaiolo, Jean van Eyck, Guido da Vigevano, Francesco di Giorgio Martini, Bonaccorso Ghiberti.
Fot. Leonardo da Vinci, Święty Hieronim na pustyni, 1481, Wikipedia
Dominika Nizińska
Portal Rynek i Sztuka