szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

130 milionów dolarów za dzieło Alberta Giacomettiego

20.04.2015

Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Dzieło najsłynniejszego szwajcarskiego rzeźbiarza Alberta Giacomettiego Man Pointing z 1947 roku 11 maja br. pojawi się na specjalnej aukcji w nowojorskim Christie’s. Zdaniem specjalistów, aukcja pt. „W oczekiwaniu na przeszłość” może przynieść kolejny rekord dla prac tego artysty. Spodziewana cena sprzedaży to aż 130 milionów dolarów!

Alberto Giacometti , Man Pointing, 1947 r. źródło: Tate

Alberto Giacometti , Man Pointing, 1947 r. źródło: Tate

Man Pointing przedstawia mężczyznę wskazującego w konkretnym kierunku swoim prawym ramieniem. Rzeźba wykonana jest z brązu, ręcznie malowana. Jest ona ludzkich rozmiarów – mierzy 5 stóp i 10 cali wysokości czyli około 1,78 m. Giacometti zrobił 6 odlewów tej rzeźby. Cztery z nich znajdują się w kolekcjach muzealnych, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMa) w Nowym Jorku oraz w Londyńskiej Tate Gallery.

Słowa Giacomettiego wspominają o warunkach, w jakich powstawało to dzieło sztuki:Stworzyłem ją podczas jednej nocy pomiędzy północą a 9 rano. Tak jest, właśnie to zrobiłem, ale ją zniszczyłem a potem stworzyłem ją od nowa, ponieważ ludzie z zakładu odlewniczego mieli przyjść by ją zabrać. Kiedy oni przybyli, gips był nadal mokry”.

Poprzedni rekord na aukcji Giacommetiego wynosił 103,4 miliony dolarów w Sotheby’s, w Londynie w 2010 roku. Rzeźbą, którą sprzedano za tyle był Walking Man z 1961 roku. Historycy sztuki sądzą, że odnosi się ona do naszego człowieczeństwa, przedstawionego poprzez wizerunek skromnej, zwykłej postaci.

Popularność prac Giacomettiego systematycznie rośnie. Kolejne aukcje z udziałem prac tego artysty mogą zatem przynieść kolejne niespodziewane rekordy. 

Dominika Nizińska

Fot. Alberto Giacometti, Walking Man, 1960, źródło: Art Institute of Chicago

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.