szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Puzzle ze sztuką – vol. 20

24.04.2015

Na deser

W dzisiejszym odcinku Puzzli ze sztuką prezentujemy twórczość jednego z najsłynniejszych surrealistów Salvadora Dali. Ten znakomity malarz znany jest również z działalności filmowej. We współpracy z Luisem Buñuelem stworzył scenariusz do filmu będącego manifestem surrealizmu „Psa andaluzyjskiego” z 1929 roku.

Wśród jego dzieł najbardziej  znane są między innymi: Kuszenie Świętego Antoniego, Płonąca żyrafa, Trwałość pamięci  z 1931 roku (inne nazwy tego dzieła to Miękkie zegary, Cieknące zegary, Uporczywość pamięci). Dali  w swojej twórczości czasami nawiązywał do znanych dzieł sztuki minionych wieków. Malował senne wizje krajobrazów, postaci ulegające przemianom, rozpływające, rozciągające się. Ten charakterystyczny sposób malowania można zobaczyć w  takich dziełach jak: Uporczywość Pamięci czy Kanibalizm jesieni. W niektórych jego  obrazach można znaleźć też aluzje do wojny domowej w Hiszpanii oraz II wojny światowej. Przykładem jest Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka  z 1943 roku

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.