szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Majowe aukcje sztuki chińskiej i japońskiej w Christie’s

28.04.2015

Świat: aukcje

11 maja w londyńskim oddziale Christie’s odbędzie się aukcja chińskiej ceramiki oraz prac z kolekcji Sui Yuan Zhai. Oprócz tego zorganizowana będzie też od 12 do 15 maja w South Kensington sprzedaż chińskiej ceramiki, obrazów, sztuki i tkanin. Od 7 do 10 maja będzie można również zobaczyć kolekcje dzieł sztuki, które mają być zaprezentowane 3 czerwca w Hongkongu i 9 czerwca w Paryżu.

Zhang Daqian's forgery of Guan Tong's "Drinking and singing at the foot of a precipitous mountain" dzieło powstalo w latach 1910-1957,  Museum of Fine Arts Boston

Zhang Daqian, Drinking and singing at the foot of a precipitous mountain, 1910 – 1957, Museum of Fine Arts Boston

Podczas prezentacji dzieł z kolekcji Sui Yuan Zhai 11 maja będzie można podziwiać chińską porcelanę oraz szkło. Wystawa kolekcji Sui Yuan Zhai ukazuje zmiany jakie zaszły w sztuce chińskiej od roku 1368 do XX wieku. Szacuje się, że cena za całą kolekcje może wynieść nawet 2 miliony funtów. Kolekcja Zhai składa się  między innymi z  błękitnych i białych naczyń oraz z jednokolorowej porcelany.

Na aukcji organizowanej w South Kensington wystawiane będą dzieła sztuki chińskiej –  m.in. porcelana, meble, obrazy oraz tkaniny ozdobne. Wszystkie te dzieła sztuki pochodzą z okresu od neolityku do początku wieku XX. Najbardziej cenne spośród całej kolekcji są należące do barona Angelo Pezzino di Geronimo doniczki, ich cena może wynieść od 12 do 18 tysięcy funtów oraz obrazy  Zhnag Daqiana. Przykładem  jest Splashed Color Landcsape z 1965 roku. Szacuje się, że jego dzieła mogą zostać sprzedane w granicach od 40 do 60 tysięcy funtów.

Oprócz aukcji sztuki chińskiej na 11 maja zaplanowana została sprzedaż sztuki japońskiej. Można wtedy będzie zobaczyć kolekcję należącą do Sakamoto Goro. Najdroższym dziełem należącym do tejże kolekcji jest pochodzące z XVII wieku dzieło przedstawiające przyjazd portugalskiego statku. Szacuje się, że jest ono warte od 500 tysięcy do 800 tysięcy funtów.

Dominika Nizińska

Fot. (góra) Christie’s 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.